ویزای مهاجرتی گرجستان

ویزای مهاجرتی گرجستان

گرجستان یک کشور بین قاره‌ای است که در چهارراه اتصال شرق اروپا به غرب آسیا واقع شده است. به دلیل موقعیت استراتژیک آن، اغلب در مرکز تحولات چشمگیر تاریخی بوده است. به همین دلیل تاریخ گرجستان سرشار از نبرد‌ها و پیروزی‌های است. زبان رسمی مردم این کشور گرجی است. با این وجود مردم این کشور آشنایی کاملی با زبان انگلیسی و روسی دارند.

گرجستان از جمله کشورهایی است که اقتصاد آن بر پایه صنعت، معادن، کشاورزی و گردشگری می‌چرخد. به دلیل اقتصاد رو به رشد و شرایط زندگی مطلوب، اغلب ایرانیان تمایل دارند تا به این کشور مهاجرت کرده و ویزای مهاجرتی گرجستان را دریافت کنند.

در سال‌های اخیر، گرجستان به عنوان یکی از پر طرفدارترین مقاصد سفر خارجی برای ایرانیان شناخته شد. از این رو با توافقی یک سویه در سال 2013 و با تصمیم مقامات گرجستان دستور لغو ویزای گرجستان برای ایرانیان اجرا شد و ویزای گرجستان برداشته شد. به این ترتیب مسافران با ورود به خاک گرجستان می‌توانند بدون داشتن ویزا به مدت 45 روز در این کشور بمانند.

متقاضیان مهاجرت به کشور‌های خارجی، از روش‌های گوناگونی جهت دریافت ویزا اقدام می‌کنند. برای اقامت طولانی مدت در گرجستان، شما نیاز به ویزا دارید. روش‌هایی چون سرمایه گذاری، تحصیلات، کار، ازدواج و … از جمله مواردی است که می‌توانید از طریق آن نسبت به گرفتن ویزا اقدام کنید. برای اطلاع از شرایط مهاجرت و انواع ویزای مهاجرتی گرجستان تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

به طور کلی شخص متقاضی از دو طریق می‌تواند درخواست ویزای خود را ثبت کند:

 • ثبت درخواست به صورت حضوری
 • ثبت درخواست به صورت اینترنتی

در روش اول شخص متقاضی یا وکیل وی با مراجعه به سفارت گرجستان در محل اقامت و با تحویل دادن مدارک مورد نیاز، درخواست خود را مبنی بر گرفتن ویزای مهاجرتی گرجستان ثبت می‌کند.

در روش دوم دیگر نیاز به حضور فیزیکی نیست و کافی است با مراجعه به سایت سفارت گرجستان با ارسال مدارک و پرداخت آنلاین مبلغ ویزا، درخواست خود را برای گرفتن ویزای مهاجرتی گرجستان ثبت کنید. لازم به ذکر است که برای پرداخت مبلغ ویزا نیاز به مستر کارت یا ویزا کارت دارید.

ویزای مهاجرتی گرجستان

تمامی ویزاهای مهاجرتی گرجستان دارای یک فرمت ثابت است که از سوی سفارت گرجستان صادر می‌شود. راحت ترین روش برای گرفتن ویزای مهاجرتی گرجستان داشتن یک دعوتنامه از یک شهروند گرجی است. به طور کلی، یک فرد خارجی با توجه به شرایطی که دارد و نوع مهاجرتی که اقدام می‌کند، برای ورود به کشور گرجستان می‌تواند از ویزای یک یا چندبار ورود استفاده کند.

3 نوع ویزای مهاجرتی گرجستان

ویزای کوتاه مدت تک جانبه: این نوع ویزا معمولا با توجه به مدت زمانی که در فرم درخواست ویزا نوشته شده‌است، صادر می‌شود. معمولا حداکثر زمان اقامت باید 30 روز باشد.

ویزای کوتاه مدت چندجانبه: این ویزا برای حداکثر اقامت پنج ساله صادر می‌شود. با این حال، کل مدت اقامت فرد خارجی نباید بیش‌تر از 90 روز تقویمی در یک دوره 180 روزه باشد. این ویزا معمولا برای آن دسته از افرادی که یک سال گذشته را در خاک گرجستان بوده‌اند صادر می‌شود و طی آن فرد متقاضی می‌تواند چندین بار ورود و خروج به این کشور داشته باشد.

ویزای بلند مدت چندجانبه: این نوع ویزا برای اقامت 90 روزه در یک سال که فرد در کشور گرجستان حضور دارد، صادر می‌شود. اعتبار ویزای بلند مدت یک سال است که صرفا برای ویزای مهاجرتی گرجستان از دسته D5 صادر می‌شود.

انواع ویزای گرجستان

علاوه بر ویزای مهاجرتی و انواع آن که در بالا اشاره شد، ویزای گرجستان انواع دیگری نیز دارد. در ادامه به انواع ویزای گرجستان و توضیح مختصری پیرامون آن ها خواهیم پرداخت.

به طور کلی، ویزای گرجستان شامل 5 دسته است:

 • ویزای دیپلماتیک (A)
 • ویزای ویژه (B)
 • ویزای معمولی (C)
 • ویزای مهاجرتی (D)
 • ویزای ترانزیت (T)

ویزای دیپلماتیک (A)

A1: ویزای دسته دیپلماتیک است که برای مقامات ارشد قوه مقننه و اجرایی خارجی، اعضای هیئت‌ عالی و اعضای خانواده آن‌ها که در سفرهای دولتی، رسمی، تجاری، دوستانه یا غیر رسمی وارد گرجستان می‌شوند، صادر می‌شود.

A2: این ویزا برای کارمندان ماموریت‌های دیپلماتیک، مقامات کنسولی، کارمندان دفاتر نمایندگی سازمان‌های بین المللی و اعضای خانواده آن‌ها که در گرجستان هستند، صادر می‌شود.

A3: این نوع ویزای گرجستان برای ماموریت‌های دیپلماتیک و افرادی که با یک ماموریت دیپلماتیک ویژه وارد گرجستان می‌شوند، صادر می‌شود.

A4: این نوع ویزا برای کنسول‌های افتخاری گرجستان و اعضای خانواده آن‌ها در صورتی که شهروند یک کشور خارجی باشند صادر می‌شود.

A5: این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که دارای پاسپورت تجاری یا رسمی یا عادی هستند و در راستای منافع ملی گرجستان به سبب مأموریت‌های مختلف وارد گرجستان می‌شوند. همچنین، برای آن دسته از افرادی که دارای پاسپورت دیپلماتیک هستند و برای بازدیدهای کاری به گرجستان می‌آیند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویزای ویژه (B)

B1: این ویزا برای اعضای هیئت‌های خارجی، افرادی که دارای پاسپورت خدماتی هستند و برای بازدید کاری به گرجستان می آیند و اعضای خانواده آن‌ها صادر می‌شود.

B2: ویزای B2 برای پرسنل اداری، فنی و خدماتی مأموریت‌های دیپلماتیک خارجی، کارمندان کنسولی و کارکنان خدمات دفاتر کنسولی و اعضای خانواده آن‌ها صادر می‌شود. کارمندان سازمان های بین المللی و بشردوستانه مستقر در گرجستان و اعضای خانواده آن‌ها نیز مشمول دریافت این نوع ویزا هستند.

B3: این نوع ویزا برای اعضای نیروهای حافظ صلح و سایر نیروهای نظامی مستقر در گرجستان که بر اساس معاهدات بین المللی دوجانبه و چندجانبه گرجستان وارد این کشور شده‌اند و خانواده‌هایشان صادر می‌شود.

B4: ویزای B4 برای افرادی که به دنبال ماموریت‌های مختلفی که در راستای منافع ملی گرجستان است وارد این کشور می‌شوند، صادر می‌شود.

ویزای معمولی (C)

C1: این نوع ویزای مهاجرتی گرجستان برای افرادی که برای مقاصد گردشگری وارد این کشور می‌شوند صادر می‌شود.

C2: ویزای C2 برای افرادی که برای دیدار با اقوام و دوستان خود و فریلنسرهایی که وارد گرجستان می‌شوند، صادر می‌شود.

C3: این ویزا برای افراد شرکت‌کننده در جلسات و مذاکرات تجاری، شرکت‌کنندگان در کارگاه‌های علمی، کنفرانس‌ها و سایر رویدادهای تحقیقاتی، آموزشی، فرهنگی یا ورزشی که وارد گرجستان می‌شوند، صادر می‌شود.

همچنین برای افرادی که به واسطه انجام فعالیت‌های خبرنگاری به گرجستان می‌آیند یا خدمه کشتی‌هایی که در بنادر گرجستان ایستاده‌اند، این نوع ویزا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

C4: ویزای C4 برای افرادی که به دلیل شرایط خطرناک و تهدید کننده به منظور ارائه یا دریافت خدمات بشر دوستانه و فعالیت های خیرخواهانه وارد این کشور می‌شوند، صادر می‌شود.

همچنین افرادی که برای درمان وارد گرجستان می‌شوند؛ افرادی که به زیارت قبور اقوام و دوستان خود می‌روند و افرادی که به قصد زیارت وارد این کشور می‌شوند شامل این نوع ویزا می‌شوند.

ویزای مهاجرتی (D)

D1: این ویزا برای افرادی که برای کار وارد گرجستان می‌شوند، صادر می‌شود. نمایندگان و مشاوران شرکت‌هایی که برای انجام وظایف رسمی خود به گرجستان می آیند، خارجی‌هایی که برای کار قراردادی و افرادی که برای انجام فعالیت های کارآفرینی به گرجستان سفر می‌کنند شامل این نوع ویزا می‌شوند.

D2: این نوع ویزای مهاجرتی گرجستان برای افرادی که به منظور انجام فعالیت‌های علمی، ورزشی، فرهنگی یا آموزشی به گرجستان می‌آیند، صادر می‌شود. فریلنسرها، کارمندان مطبوعاتی و خارجیانی که به عنوان کارآموز به گرجستان می‌آیند مشمول این نوع ویزا هستند.

D3: آن دسته از افرادی که برای تحصیل یا تحقیق در یک موسسه آموزشی مجاز یا کسانی که به عنوان بخشی از یک برنامه آموزشی بین المللی به گرجستان می‌آیند، مشمول این نوع ویزا هستند.

D4: ویزای دسته D4 برای افرادی صادر می‌شود که برای پیوستن به خانواده به گرجستان می‌آیند.

D5: این ویزای مهاجرتی گرجستان برای شخصی صادر می‌شود که طبق روال تعیین شده توسط قانون گرجستان، حق مالکیت اموال غیر منقول در قلمرو گرجستان (غیر از زمین‌های کشاورزی) با ارزش بیش از 100000 دلار آمریکا را دارد.

ویزای ترانزیت (T)

این ویزای گرجستان برای افرادی صادر می‌گردد که قصد دارند از طریق گرجستان وارد کشور سومی شوند. این ویزا برای مدت 10 روز صادر می‌گردد.

انواع ویزای بلند مدت گرجستان

ویزاهای کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری از انواع ویزاهای مهاجرتی هستند که در زیر دسته D قرار دارند. از طریق این ویزاها متقاضی می‌تواند یک الی 5 سال اقامت دریافت کند و بعد از گذشت این زمان نسبت به گرفتن اقامت دائم اقدام کند.

ویزای تحصیلی گرجستان

یکی از ویزاهای پرطرفدار مهاجرتی، ویزای تحصیلی است. به دلیل نظام آموزشی کشور گرجستان که پیرو نظام آموزشی اروپاست، متقاضیان زیادی قصد مهاجرت و تحصیل در این کشور را دارند. طول دوره تحصیل برای تحصیل در دانشگاه برای مقاطع لیسانس، 4 سال ، فوق لیسانس، 2 سال و دکترا 3 سال می‌باشد. هزینه‌های تحصیل در گرجستان برای ورود به رشته های پزشکی 3500 تا 4300 دلار و برای رشته‌های غیر پزشکی بین 2100 تا 4500 دلار می‌باشد. برای تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان نیاز دارید تا از سوی دانشگاه‌های این کشور تاییدیه بگیرید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی

 • فرم درخواست ویزا
 • گواهی تمکن مالی
 • تاییدیه از دانشگاه گرجستان
 • پاسپورت
 • عکس
 • بیمه دانشجویی
 • رسید پرداخت ویزا

ویزای کاری گرجستان

ایرانی‌های متقاضی برای مهاجرت به گرجستان و کار در این کشور می‌توانند بدون داشتن ویزا به مدت 45 روز در این کشور اقامت داشته باشند. البته برای گرفتن اقامت طولانی مدت و دائم نیاز است که از ویزای مهاجرتی گرجستان از نوع D1 استفاده کنند و درخواست خود را به سفارت گرجستان بفرستند.

برای گرفتن ویزای کاری گرجستان نیاز است که از سوی کارفرمایان این کشور دعوت‌نامه داشته باشید. متقاضیان می‌توانند از طریق سایت‌های مجاز نسبت به یافتن شغل مورد نیاز و درخواست برای کار اقدام کنند.

ویزای سرمایه‌گذاری گرجستان

یکی دیگر از راه‌های اخذ ویزای مهاجرتی گرجستان، سرمایه‌گذاری در این کشور است. برای اقامت دائم از طریق سرمایه‌گذاری باید حداقل 300000 دلار در اقتصاد گرجستان (املاک و مستغلات یا تجارت) سرمایه‌گذاری کنید. این مجوز ابتدا برای مدت 5 سال صادر شده و پس از آن دائمی می‌شود، البته مشروط بر اینکه سرمایه‌گذاری خود را در این مدت حفظ کرده باشید.

مدارک لازم ویزای سرمایه گذاری

 • فرم درخواست ویزا
 • عکس
 • گواهی ثبت شرکت
 • افتتاح حساب بانکی
 • تکمیل  فرآیند سرمایه‌گذاری
 • تاییدیه ارزش سرمایه گذاری
 • پرداخت مالیات
 • ثبت درخواست برای اقامت به شیوه سرمایه گذاری

سخن پایانی

در مقاله انواع ویزای مهاجرتی، روش‌های مهاجرت و شرایط اخذ آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به مطالب گفته شده، کشور گرجستان به دلیل شرایط پایدار زندگی، پایین بودن نرخ هزینه زندگی، پایین بودن نرخ جرائم و مالیات‌ها، کشور ایده‌آلی برای ادامه تحصیل و زندگی است. کشور گرجستان انواع ویزاها، مجوزهای اقامتی و وضعیت‌های اقامت مالیاتی را به سرمایه‌گذاران، مالکان ملک، کارآفرینان، فریلنسرها، کارگران و حتی اعضای خانواده آن‌ها اعطاء می‌کند. بنابراین، به راحتی می‌توانید از هر نوع روشی نسبت گرفتن اقامت این کشور اقدام کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

آیا نیاز به مشاوره تخصصی دارید ؟
فرم را پر کنید تا کارشناسان ما تماس بگیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *