از گذشته تا کنون افراد ملت‌های مختلف با هدف تحصیل و علم‌آموزی به سرزمین‌های دیگری می‌رفتند. یکی از کشور‌هایی که امروزه به عنوان یک مقصد مهاجرتی توسط مهاجران انتخاب می‌شود، کشور گرجستان است. گرجستان به واسطه‌ی پیشرفت‌هایی که طی دهه‌های گذشته داشته، مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است. در این مقاله بنا داریم اطلاعاتی در مورد ویزای تحصیلی گرجستان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

کشور گرجستان

گرجستان بین آسیای غربی و اروپای شرقی قرار گرفته است. زبان رسمی این کشور گرجی است اما زبان روسی و انگلیسی نیز در این کشور رایج است. هزینه‌های زندگی در این کشور به هزینه‌های زندگی در ایران بسیار نزدیک است. به همین دلیل این کشور یکی از بهترین و راحت‌ترین گزینه‌هایی است که ایرانیان می‌توانند برای مهاجرت انتخاب کنند.

کشور گرجستان درصدد است تا به اتحادیه اروپا ملحق شود. همین موضوع مهاجران بسیاری را برای زندگی، کار و تحصیل متوجه این کشور کرده است.

چرا تحصیل در گرجستان

ویژگی‌های گرجستان دانشجویان بین‌المللی بسیاری را به فکر اخذ ویزای تحصیلی گرجستان و تحصیل در این کشور انداخته است. در ادامه به برخی از مزایای تحصیل در گرجستان اشاره می‌کنیم.

هزینه کم

چنان که قبلاً نیز گفته شد، هزینه‌های زندگی در این کشور نسبت به سایر کشور‌های اروپایی بسیار ارزان‌تر است. علاوه بر این، شهریه دانشگاه‌های این کشور کم است. نکته دیگر این است که شما برای گرفتن خوابگاه در این کشور هزینه‌های گزافی را پرداخت نخواهید کرد. در نتیجه، به راحتی می‌توانید اسکان مناسبی را برای خود فراهم کنید.

آموزش عالی با کیفیت

یکی دیگر از دلایل استقبال از اخذ ویزای تحصیلی گرجستان، سطح آموزش این کشور است. گرجستان به دلیل الگو‌های آموزشی که اتخاذ می‌کند، در دنیا شناخته شده است. علاوه بر این، دانشگاه‌های این کشور به لحاظ کیفیت آموزش و امکانات در سطح مطلوبی قرار دارند. به طوری که، در حال حاضر حدود ۱۰۰۰۰ دانشجویی بین‌المللی در حال تحصیل در گرجستان هستند.

مدرک معتبر در ایران

نکته قابل توجه در مورد تحصیل در گرجستان این است که مدارک اکثر دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند.

زبان تحصیل

موضوع دیگر زبان تحصیل در این کشور است. چنان چه گفتیم، زبان این کشور گرجی است اما آموزش دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی نیز صورت می‌گیرد. علاوه بر این، برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های گرجستان نیازی به ارائه مدرک زبان معتبر ندارید.

پذیرش آسان

پذیرش آسان دانشگاه‌های گرجستان از دیگر ویژگی‌هایی است که افراد زیادی را به فکر گرفتن ویزای تحصیلی گرجستان انداخته است. شما می‌توانید نامه‌ پذیرش دانشگاه این کشور را طی چند روز بگیرید.

ویزای کشور گرجستان

همانطور که می‌دانید، ویزا در واقع مجوز ورود شما به یک کشور است. بدون داشتن ویزا اجازه‌ی ورود به کشوری دیگر را ندارید. کشور گرجستان نیز از این قاعده مستثنا نیست. به همین دلیل برای مهاجرت یا سفر به این کشور، اولین کاری که باید انجام دهید اخذ ویزای گرجستان است.

انواع ویزای گرجستان

ویزایی که شما باید برای ورود به گرجستان بگیرید، بسته به هدف و مدت زمانی که قصد دارید در گرجستان بمانید متفاوت است. در ادامه از ویزای تحصیلی گرجستان گرفته تا ویزای ترانزیت را معرفی خواهیم کرد/

ویزای دیپلماتیک گرجستان نوعA

چنان که از نام این ویزا بر می‌آید، این ویزا برای دیپلمات‌های خارجی صادر می‌شود. این افراد به دلایل دیپلماتیک و رسمی قصد ورود به کشور گرجستان را دارند. ویزای دیپلماتیک گرجستان نوع A افراد خانواده دارنده ویزا را نیز شامل می‌شود.

ویزای ویژه گرجستان نوع B

ویزای ویژه گرجستان برای دارندگان پاسپورت خدماتی و اعضای هیئت‌های خارجی که برای کار یا دیدن اعضای خانواده خود وارد گرجستان می‌شوند اصدر می‌شود. این افراد عبارتند از، کارمندان کنسولی، کارکنان اداری، فنی و خدماتی نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی و سازمان‌های بین‌المللی و بشر دوستانه مستقر در گرجستان، اعضای نیرو‌های نظامی، حافظ صلح و معاهدات بین‌المللی دوجانبه و چندجانبه گرجستان و اعضای مأموریت‌های سودمند.

ویزای معمولی گرجستان نوع C

ویزای معمولی گرجستان در واقع یک ویزای کوتاه مدت است که بسته هدف سفر شامل انواع زیر است:

 • ویزای C1: این ویزا برای سفر‌های گردشگری صادر می‌شود.
 • ویزایC2 : این ویزا در مورد سفر‌هایی که برای دیدار دوستانه یا ملاقات خانواده انجام می‌گیرد کاربرد دارد.
 • ویزای C3: این ویزا برای امور تجاری، رویداد ورزشی، فرهنگی، آموزشی و برای خبرنگاران بین‌المللی صادر می‌شود.
 • ویزای C4: این ویزا برای افرادی که بخشی از یک مأموریت بشر دوستانه در شرایط تهدید‌کننده هستند و قصد ورود به گرجستان را دارند، صادر می‌شود.

ویزای مهاجرتی نوع D

نوع دیگری از ویزای گرجستان، ویزای مهاجرتی این کشور است که خود شامل زیر مجموعه‌های دیگری است. ویزای تحصیلی گرجستان نیز در این دسته از انواع ویزا قرار می‌گیرد.

 • ویزای کاری گرجستان: این نوع از ویزای مهاجرتی برای افرادی صادر می‌شود که در گرجستان شغلی پیدا کرده‌اند. به علاوه، برای افرادی که می‌خواهند شعبه‌‌ی یک شرکت بین المللی را در این کشور تأسیس کنند نیز صادر می‌شود.
 • ویزای تحصیلی گرجستان: این نوع ویزای مهاجرتی برای دانشجویانی صادر می‌شود که قصد تحصیل در این کشور را دارند.
 • ویزای خانوادگی گرجستان: این نوع ویزا برای اتباع خارجی صادر می‌شود که می‌خواهند به یکی از اعضای خانواده خود که شهروند گرجستان است ملحق شوند.

ویزای ترانزیت نوع T

آخرین نوع از انواع ویزای کشور گرجستان ویزای ترانزیت است. این نوع از ویزا برای افرادی صادر می‌شود که قرار است وارد خاک گرجستان شوند و از آن جا به کشور ثالث سفر کنند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی گرجستان

برای گرفتن هریک از انواع ویزای گرجستان لازم است که برخی مدارک را ارئه کنید. اخذ ویزای تحصیلی گرجستان نیز همین شرط را دارد و برای گرفتن آن نیاز به ارائه مدارک است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای گرجستان

برای دریافت ویزای گرجستان به مدارک زیر نیاز دارید:

 • فرم درخواست ویزا: این فرم را باید به صورت آنلاین پر کرده، سپس پرینت گرفته و امضا کنید.
 • پاسپورت: پاسپورت شما باید در ده سال اخیر صادر شده باشد. همچنین، باید تا سه ماه بعد از تاریخی که قرار است گرجستان را ترک کنید اعتبار داشته باشد. علاوه بر این، باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 • مدارکی دال بر تمکن مالی شما: این مدارک می‌تواند صورت حساب ۶ ماه گذشته حساب بانکی شما، نامه‌ی تأیید حقوق دریافتی شما یا فیش حقوقی باشد.
 • بلیط رفت و برگشت
 • بیمه درمانی مسافرتی
 • مدرک پرداخت هزینه ویزا
 • دو قطعه عکس: این عکس‌ها باید تمام رخ و با پس زمینه سفید باشند و در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشد. ابعاد آن‌ها ۴ در ۵ میلی‌متر باشد، وضوح آن  DPI۳۰۰ باشد. نباید عینک یا پوشش دیگری روی صورت شما باشد و همچنین باید کیفیت بالایی داشته باشد.
 • گواهی سلامت جسمانی

مدارکی که در لیست بالا آوردیم برای دریافت هر یک از انواع ویزا‌های گرجستان لازم و ضروری هستند اما برای هر نوع خاص از ویزا مدارک اضافه از شما درخواست می‌شود. برای دریافت ویزای تحصیلی گرجستان نیز همینطور است. باید علاوه بر مدارک بالا، چند مدرک دیگر نیز ارائه دهید.

مدارک اضافه لازم برای ویزای تحصیلی گرجستان

برای دریافت این ویزا علاوه بر مدارک کلی که در بالا ذکر شد باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید.

 • نامه ثبت نام در مؤسسه آموزشی مجاز در گرجستان
 • اثبات تمکن مالی: برای اثبات تمکن مالی باید صورت‌حساب ۶ ماه گذشته حساب بانکی، مدرکی که ثابت کند بورسیه تحصیلی گرفته‌اید و یا مدرکی که ثابت کند شما حمایت مالی دریافت می‌کنید، ارائه کنید.
 • مدرک اثبات پرداخت هزینه تحصیل
 • مدارک تحصیلی قبلی شما

مراحل اخذ ویزا

برای اخذ ویزای تحصیلی گرجستان نیاز به طی یک سری از مراحل دارید که ما در ادامه این مراحل را برای شما بیان می‌کنیم.

۱- اولین کاری که در جریان اخذ ویزای تحصیلی گرجستان انجام می‌دهید این است که فرم درخواست ویزا را به صورت آنلاین ارسال کنید.

۲- دومین کار آپلود کردن عکس با ویژگی‌هایی است که در بالا ذکر شد.

۳- در مرحله بعد هزینه ویزا را پرداخت کنید و همه مدارک لازم را آماده کنید. سپس، آن‌ها را به یکی از نمایندگی‌های دیپلماتیک یا سفارت‌های گرجستان ارسال کنید.

کارمندان سفارت بعد از بررسی مدارک و طی شدن مراحل لازم، ویزای تحصیلی گرجستان یا دیگر ویزاهای درخواستی را به پاسپورت می‌چسبانند. در نهایت، یا پاسپورت را برای شما می‌فرستند یا به شما اطلاع می‌دهند تا برای دریافت پاسپورت به سفارت بروید.

هزینه دریافت ویزا

هزینه دریافت انواع ویزا از جمله ویزای تحصیلی ۲۰ یورو است. این هزینه را در هنگام تحویل مدارک به حساب کنسولگری گرجستان واریز می‌کنید. در برخی از موارد ممکن است مجبور به پرداخت ۲ درصد هزینه خدمات به سفارت نیز باشید.

زمان دریافت ویزا

مدت زمانی که طول می‌کشد تا ویزای را دریافت کنید به نوع ویزایی درخواستی شما بستگی دارد.

این مدت برای ویزای کوتاه مدت، ۱۰ روز تقویمی و برای ویزای بلند مدت که ویزای تحصیلی گرجستان از آن جمله است، ۳۰ روز تقویمی است.

سخن آخر

چنان که گفته شد، اگر به هر دلیلی قصد مهاجرت یا سفر به کشور گرجستان را دارید باید ویزای مرتبط با هدف سفر خود را دریافت کنید. دقت داشته باشید که در هنگام جمع‌آوری مدارک لازم برای درخواست ویزا هیچ نقص یا اشکالی در مدارک شما وجود نداشته باشد. زیرا؛ هرگونه اشکال یا کمبود در پرونده شما می‌تواند اخذ ویزای شما را به تأخیر بیندازد. یکی از خدمات مؤسسه‌ی مهاجرتی علم ویرا برای متقاضیان گرجستان دریافت ویزای تحصیلی گرجستان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *