یکی از مقاصد محبوب مهاجرتی در میان ایرانیان کشور بلاروس است. افراد برای کسب تجربه‌های جدید و داشتن زندگی بهتر اقدام به مهاجرت می‌کنند. معیارهای افراد مختلف برای تجربه یک زندگی خوب با یکدیگر متفاوت است. بنابراین، کشوری که در نظر یک شخص ایده‌آل است ممکن است انتخاب فرد دیگری نباشد. صرف نظر از اینکه اولویت‌های شما برای مهاجرت به یک کشور چیست باید درباره ابعاد مختلف زندگی در یک کشور اطلاعات کافی را کسب کنید.

یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب یک کشور به عنوان مقصد مهاجرت، هزینه های زندگی در آن کشور است. در این مقاله قصد داریم تا هزینه های زندگی در بلاروس را به‌طور کامل بررسی کنیم. بنابراین، اگر می‌خواهید به بلاروس مهاجرت کنید این مقاله می‌تواند بسیاری از سوالات شما را پاسخ دهد.

زندگی در بلاروس

قبل از صحبت در مورد هزینه های زندگی در بلاروس خوب است که در مورد شرایط کلی زندگی در این کشور بیشتر بدانید. بلاروس در اروپای خاوری و در همسایگی روسیه و اوکراین قرار گرفته است. مساحت این کشور ۲۰۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۱۰ میلیون نفر است. بلاروس، اقتصادی نسبتاً قوی و با ثبات دارد. فعالیت‌های صنعتی و رشد ناخالص داخلی در این کشور از میزان رشد مناسبی برخوردار است. آمار فساد و جرم و جنایت نیز در این کشور پایین بوده و کشور امنی محسوب می‌شود. واحد پول این کشور روبل بلاروسی است. هر دلار معادل ۲٫۵ روبل بلاروسی است.

 اگر بخواهیم کیفیت زندگی در بلاروس را بر اساس شاخص جهانی HDI بررسی کنیم، نمره بلاروس از ۰ تا ۱ حدود ۰٫۸ است. بنابراین، سطح زندگی افراد در بلاروس بالاتر از میانگین جهانی قرار دارد. این موضوع سبب می‌شود تا بلاروس به مقصد مناسبی برای مهاجرت تبدیل شود.

هزینه های کلی زندگی در بلاروس

تعیین میزان هزینه های زندگی در بلاروس به مؤلفه‌های بسیاری از جمله سبک و شرایط زندگی شما بستگی دارد. برای مثال هزینه زندگی یک دانشجو با یک خانواده ۳ نفره بسیار متفاوت است. ما در این مقاله سعی می‌کنیم جزئیات مربوط به هزینه های مختلف زندگی را بررسی کنیم. در این مقاله به هزینه های مسکن، خوراک، پوشاک، تحصیل و… در کشور بلاروس اشاره شده است.

به‌طورکلی، هزینه ماهانه زندگی یک نفر در بلاروس بدون احتساب اجاره منزل ۱۰۸۸٫۹ روبل بلاروسی (۴۳۲٫۵ دلار) است. این هزینه برای یک خانواده ۴ نفره به ۳۸۹۶٫۹ روبل بلاروسی ( ۱۵۴۷٫۹ دلار) می‌رسد.

مقایسه هزینه های زندگی در بلاروس با تهران

یکی از بهترین روش های بررسی و محاسبه هزینه‌های زندگی در کشور مقصد، مقایسه این هزینه‌ها با ایران است. به‌طور میانگین، هزینه های زندگی در بلاروس حدود ۲۱٫۹ درصد کمتر از تهران است. اگر بخواهیم صرفاً هزینه‌های اجاره خانه را در نظر بگیریم،‌ به‌طور میانگین، هزینه اجاره خانه در بلاروس ۴۱ درصد پایین‌تر از تهران است.

هزینه های زندگی در بلاروس

درآمد در بلاروس

میزان درآمد شما نقش کلیدی در کیفیت زندگی‌تان خواهد داشت. بدیهی است که درآمد مشاغل مختلف در بلاروس با یکدیگر متفاوت است. برای مثال برنامه‌نویسی، مدیریت تجاری، بازاریابی، وکالت و حسابداری از جمله مشاغل پردرآمد در این کشور محسوب می‌شوند. به‌طورکلی، متوسط درآمد ماهانه هر فرد حدود ۲۹۳۰ روبل بلاروسی است. میانگین درآمد افراد می‌تواند از ۷۴۰ روبل تا ۱۳۱۰۰ روبل متغیر باشد ( این عدد حداکثر میانگین است، حداکثر حقوق از این میزان بیشتر است).

هزینه مسکن در بلاروس

از اصلی‌ترین هزینه های زندگی در بلاروس هزینه مسکن است. شما برای اقامت خود نیاز به اجاره یا خرید مسکن دارید. خرید یا اجاره منزل هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. در هر دو صورت بخش زیادی از پول شما صرف مخارج مربوط به مسکن خواهد شد. قیمت خانه در بلاروس بر اساس شهر، منطقه، نوع منزل، امکانات رفاهی و… متغیر خواهد بود. میانگین هزینه‌های اجاره و خرید مسکن به شرح زیر است.

 • اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: ۸۳۰٫۲۴ روبل (۳۳۰٫۴۷ دلار)
 • اجاره آپارتمان یک خوایه خارج از مرکز شهر: ۵۳۴٫۲ روبل (۲۱۲٫۶ دلار)
 • قیمت خرید آپارتمان در مرکز شهر به ازای هر متر مربع: ۴۲۱۶٫۸ روبل (۱۶۷۸ دلار)
 • قیمت خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر به ازای هر متر مربع: ۲۸۱۶ روبل (۱۱۲۰٫۹ دلار)

هزینه خوراک در بلاروس

از دیگر موارد اصلی هزینه های زندگی در بلاروس می‌توان به هزینه‌های خورد و خوراک اشاره کرد. هزینه خوراک هر فرد یا خانواده بسته به سبک زندگی آن‌ها می‌تواند تا حد زیادی متفاوت باشد. نوع مواد غذایی مصرفی، دفعاتی که به رستوران می‌روید، نوع رستوران و… از عوامل مؤثر در هزینه‌های خورد و خوراک شما هستند. میانگین هزینه برخی از مایحتاج ضروری عبارت اند از:

 • ۱ لیتر شیر: ۱٫۷۰ روبل (۰٫۶۸ دلار)
 • ۵۰۰ گرم نان سفید: ۱٫۳۱ روبل (۰٫۵۲ دلار)
 • برنج سفید (۱ کیلوگرم): ۲٫۵۱ روبل (۱ دلار)
 • تخم مرغ (۱۲ عدد): ۳٫۲۳ روبل (۱٫۲۹ دلار)
 • پنیر (۱ کیلوگرم): ۱۴٫۱۹ روبل (۵٫۶۵ دلار)
 • فیله مرغ (۱ کیلوگرم): ۸٫۱۹ روبل (۳٫۲۶ دلار)
 • گوشت گوساله (۱ کیلوگرم): ۱۵٫۶۲ روبل (۶٫۲۲ دلار)
 • میانگین قیمت ۱ کیلوگرم میوه: ۳٫۳۳ روبل (۱٫۳۳ دلار)
 • آب (۱٫۵ لیتر): ۱٫۴۸ روبل (۰٫۵۹ دلار)

میانگین هزینه خوردن غذا در رستوران نیز به شرح زیر است.

 • یک وعده غذا در رستوران ارزان: ۲۰ روبل (۷٫۹ دلار)
 • غذا برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط: ۷۰ روبل (۲۷٫۸ دلار)
 • یک وعده غذا در مک‌دونالد: ۱۰ روبل (۳٫۹۸ دلار)

هزینه های حمل و نقل در بلاروس

یکی دیگر از موارد اساسی در لیست هزینه های زندگی در بلاروس، هزینه حمل و نقل است. شما می‌توانید از ماشین شخصی یا وسایل حمل و نقل عمومی از قبیل مترو و اتوبوس استفاده کنید. در هر صورت، شما روزانه باید هزینه‌ای را برای حمل و نقل بپردازید. حمل و نقل در کشور بلاروس ارزان محسوب می‌شود. میانگین هزینه های حمل و نقل در ادامه ذکر شده است.

 • بلیط یک طرفه: ۰٫۷۵ روبل (۰٫۳ دلار)
 • هزینه ماهانه کارت حمل و نقل: ۴۰٫۱۳ روبل (۱۵٫۹۷ دلار)
 • کرایه تاکسی: شروع از ۳٫۵ روبل (۱٫۳۹ دلار)
 • یک لیتر بنزین: ۱٫۹ روبل (۰٫۷۶ دلار)
هزینه های زندگی در بلاروس

خدمات درمانی در بلاروس

هزینه خدمات پزشکی و درمانی نیز از مخارج مهمی است که برای محاسبه هزینه های زندگی در بلاروس باید در نظر بگیرید. با توجه به گستردگی نیازهای پزشکی نمی‌توان مقدار مشخصی را به عنوان هزینه ماهانه بیان کرد.

 لازم به ذکر است که بر اساس قوانین مهاجرتی بلاروس، شما برای اخذ ویزا و ورود به این کشور باید بیمه درمانی داشته باشید. بیمه انتخابی شما باید به صورتی باشد که حداقل ۱۰۰۰۰ یورو هزینه درمانی را پوشش دهد.

هزینه پوشاک در بلاروس

در صورتی که قصد دارید طولانی مدت در این کشور بمانید باید هزینه پوشاک را نیز جزو هزینه های زندگی در بلاروس محاسبه کنید. این هزینه بسته به نوع و برند لباس متفاوت است؛ اما به‌طورکلی، پوشاک در بلاروس ارزان نیست. میانگین قیمت‌ها به شرح زیر است.

 • شلوار جین معمولی: ۱۴۶٫۸ روبل (۵۸٫۴ دلار)
 • پیراهن تابستانه برند نسبتاً خوب: ۹۹٫۸ روبل (۳۹٫۷ دلار)
 • یک جفت کفش ورزشی برند: ۲۱۱ روبل (۸۳٫۹۹ دلار)

هزینه خدمات در بلاروس

یکی از موارد ثابت هزینه های زندگی در بلاروس، هزینه‌ای است که برای خدمات شهری از جمله آب و برق و… می‎پردازید. هزینه پرداختی شما به میزان مصرفتان بستگی دارد. میانگین هزینه خدمات در ادامه ذکر شده است.

 • هزینه ماهانه خدمات اساسی از قبیل آب، برق، گاز و…: ۱۳۷٫۷ روبل (۵۴٫۸ دلار)
 • هزینه یک دقیقه صحبت با تلفن همراه: ۰٫۱۳ روبل (۰٫۰۵۲ دلار)
 • هزینه ماهانه اینترنت(سرعت ۶۰Mbps یا بیشتر) با حجم نامحدود: ۳۱٫۰۶ روبل (۱۲٫۳۶ دلار)

هزینه تفریح در بلاروس

از دیگر موارد مهم هزینه های زندگی در بلاروس، مخارج مربوط به ورزش و تفریح است. معمولاً ساکنان بلاروس به برنامه‌های ورزشی و تفریحی در زندگی روزانه خود اهمیت می‌دهند. میانگین هزینه برخی از تفریحات در این کشور عبارت است از:

 • هزینه ماهانه باشگاه برای هر نفر: ۷۴٫۸ روبل (۲۹٫۷۷ دلار)
 • بلیط سینما: ۱۰ روبل (۳٫۹۸ دلار)

هزینه تحصیل در بلاروس

شهریه دانشگاه بخش مهمی از هزینه های زندگی در بلاروس برای یک دانشجو را شکل می‌دهد. به‌طورکلی، هزینه تحصیل در بلاروس مناسب است. البته این هزینه با توجه به رشته، دانشگاه، مقطع و مدت زمان تحصیل شما متفاوت خواهد بود. به‌طور میانگین، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های بلاروس از ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار (۵۰۲۴٫۵ تا ۱۲۵۶۱ روبل) در سال متغیر است. میانگین شهریه برای دوره‌های مختلف عبارت است از:

 • شهریه رشته پزشکی عمومی: حدود ۵۰۰۰ دلار (۱۲۵۶۱ روبل) در سال
 • شهریه دوره کارشناسی: از ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار (۶۲۸۰٫۶ تا ۱۲۵۶۱ روبل) در سال
 • شهریه دوره کارشناسی ارشد: ۳۵۰۰ دلار (۸۷۹۲٫۹ روبل) درسال

اگر قصد دارید به صورت خانوادگی مهاجرت کنید، باید هزینه مدرسه را نیز در نظر بگیرید. میانگین هزینه برای مدرسه ابتدایی بین‌المللی ۲۵۴۰۵٫۷ روبل (۱۰۱۱۲٫۶ دلار) در سال است.

سخن آخر

بلاروس از جمله کشورهایی است که در سال‌های گذشته مهاجران زیادی را به خود جذب کرده است. این کشور از لحاظ اقتصادی، صنعتی و نرخ بیکاری در جایگاه خوبی قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد برای مهاجرت کاری این کشور را انتخاب می‌کنند. اگر قصد دارید برای کار یا تحصیل به این کشور مهاجرت کنید بررسی هزینه های زندگی در بلاروس از اولین و مهم‌ترین اقداماتی است که باید انجام دهید. موارد متعددی در تعیین میزان مخارج زندگی شما مؤثر هستند. مهم‌ترین موارد که در این مقاله نیز به آن‌ها پرداخته شد عبارت‌اند از هزینه مسکن، خوراک، پوشاک و تحصیلات.

مشاوران تخصصی تیم مهاجرتی ویرا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور همراه شما خواهند بود. به علاوه ما در مؤسسه بهترین خدمات مهاجرتی بلاروس را در اختیار متقاضیان خود خواهیم گذاشت. برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس بگیرید. کارشناسان مؤسسه مهاجرتی علم ویرا به صورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان خواهند بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *