عموماً مهاجرت به کشورهای خارجی برای کار، تحصیل و… بسیار پرهزینه و گران است. علاوه‌بر هزینه‌هایی که باید در فرایند مهاجرت و پیش از رسیدن به کشور مقصد پرداخت کنید، هزینه‌های زندگی در کشور مقصد نیز از مهم‌ترین نکاتی است که باید در نظر بگیرید. در این مقاله قصد داریم شما را با هزینه‌های زندگی در گرجستان، یکی از کشورهای همسایه ایران، بیشتر آشنا کنیم.

به دلیل هزینه‌های پایین مهاجرت و زندگی در کشورهای همسایه‌ی ایران از جمله گرجستان، این کشورها از محبوبیت بالایی میان مهاجران برخوردار هستند. علاوه بر هزینه‌های پایین‌تر، اغلب قوانین مهاجرتی این کشورها نیز ساده‌تر از کشورهای اروپایی یا آمریکا است. محاسبه دقیق هزینه‌های زندگی در گرجستان یا هر کشور دیگری تقریباً غیر ممکن است. دلیل این موضوع این است که شرایط و سبک زندگی هر شخص با دیگری متفاوت است. اگر قصد دارید به گرجستان مهاجرت کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط و هزینه‌های زندگی در این کشور با ما در این مقاله همراه باشید.

اطلاعات کلی کشور گرجستان

گرجستان در منطقه قفقاز و در مرز میان غرب آسیا و شرق اروپا قرار گرفته است. مساحت این کشور ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع و پایتخت آن شهر تفلیس است. این کشور به‌طورکلی دارای ۹ منطقه است. نرخ بیکاری در گرجستان حدود ۱۲ درصد بوده و بیشترین نیروی کار مورد نیاز آن افراد زیر ۳۵ سال هستند. به‌طورکلی، مهاجرت به کشورهای خارجی می‌تواند مزایای فراوانی به همراه داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت به گرجستان هزینه‌های پایین زندگی است. ارزان بودن این کشور تنها دلیل محبوبیت آن نیست. گرجستان از کشورهای زیبای جهان با موقعیت جغرافیایی خاص و امنیت بالا است. به علاوه، اقتصاد و صنعت این کشور نسبت به جمعیت آن در سال‌های اخیر رشد داشته است. واحد پول کشور گرجستان لاری نام دارد. در حال حاضر هر لاری معادل ۰٫۳۲ دلار آمریکا است.

میانگین درآمد در گرجستان

حداقل درآمد ماهانه در سال ۲۰۲۱ در گرجستان حدود ۱۸۰ دلار محاسبه شده است. میانگین درآمد ماهانه حدود ۱۱۵۰ لاری (۳۵۶ دلار) است. شما برای تأمین هزینه‌های زندگی در گرجستان به شغل مناسبی نیاز دارید. مدیران املاک و مستغلات در کشور گرجستان دارای بیشترین میزان درآمد در این کشور هستند. همچنین، نمایندگان فروش در بخش‌های فنی و علمی در فضای عمده فروشی نیز از درآمد بالایی برخوردار هستند.

هزینه‌های زندگی در گرجستان

هزینه‌های زندگی در گرجستان

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، هزینه‌های پایین زندگی در این کشور از مهم‌ترین مزایای آن به شمار می‌رود. به صورت میانگین، هزینه ماهانه زندگی برای یک نفر بدون احتساب اجاره مسکن، حدود ۱۲۶۹ لاری (۴۰۹٫۹ دلار) است. این میزان برای یک خانواده ۴ نفره حدود ۴۵۱۴٫۲ لاری ( ۱۴۵۸ دلار) محاسبه شده است. هنگامی که صحبت از هزینه‌های زندگی در گرجستان یا هر کشور دیگری می شود، مهم‌ترین نکات، هزینه‌های اجاره یا خرید مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل، تحصیل و خدمات بهداشتی درمانی هستند. در ادامه این هزینه‌ها را با جزئیات بیشتر بررسی می‌کنیم.

هزینه مسکن در گرجستان

مخارج مربوط به اجاره یا خرید مسکن مهم‌ترین و البته گران‌ترین مورد در میان هزینه‌های زندگی در گرجستان است. به‌طورکلی، قیمت مسکن در گرجستان نسبت به سایر کشورها پایین است. البته در نظر داشته باشید که مبلغ اجاره یا قیمت خانه‌ای که می‌خواهید در آن زندگی کنید به شهر، منطقه زندگی، ابعاد و شرایط رفاهی ملک بستگی دارد. تفلیس به عنوان پایتخت این کشور بالاترین هزینه‌ها را دارد و هزینه نسبی در سایر شهرها کم‌تر است. در ادامه می‌توانید میانگین این هزینه‌ها را مشاهده کنید.

 • اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: ۹۵۴٫۸ لاری ( ۳۰۹٫۵ دلار)
 • اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: ۶۱۲٫۴ لاری ( ۱۹۸٫۵ دلار)

برخی از افراد ترجیح می‌دهند به جای اجاره، آپارتمان یا خانه مورد نظر خود را خریداری کنند. میانگین قیمت مسکن در گرجستان را در زیر مشاهده کنید.

 • قیمت خرید آپارتمان در مرکز شهر به ازای هر متر مربع: ۳۵۵٫۰۷ لاری ( ۱۱۵٫۱۰ دلار)
 • قیمت خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر به ازای هر متر مربع: ۲۰۷٫۲۸ لاری ( ۶۷٫۱۹ دلار)
هزینه‌های زندگی در گرجستان

هزینه خوراک در گرجستان

دومین مورد مهم در میان هزینه‌های زندگی در گرجستان مخارج مربوط به خورد و خوراک است. ماهانه بخش قابل توجهی از درآمد هر شخص صرف هزینه‌های خورد و خوراک می‌شود. میزان هزینه این اقلام تا حد زیادی به سبک زندگی شما بستگی دارد. قیمت برخی از مایحتاج روزمره در گرجستان به شرح زیر است ( این مقادیر بر اساس یک پوند محاسبه شده اند).

 • برنج سفید: ۱٫۶۵ لاری ( ۰٫۵۳ دلار)
 • شیر (یک گالن): ۱۴٫۱۲ لاری ( ۴٫۵۸ دلار)
 • نان سفید: ۱٫۱۲ لاری (۰٫۳۶ دلار)
 • تخم مرغ (۱۲ عدد) : ۴٫۶۲ لاری (۱٫۵ دلار)
 • پنیر: ۶٫۷۷ لاری (۲٫۱۹ دلار)
 • فیله مرغ: ۴٫۸۱ لاری (۱٫۵۶ دلار)
 • گوشت گوساله: ۹٫۹۶ لاری (۳٫۲۳ دلار)
 • میانگین قیمت میوه‌جات: ۱٫۲۷ لاری (۰٫۴۱ دلار)
 • یک بطری آب (۱٫۵ لیتر): ۱٫۱۱ لاری (۰٫۳۶ دلار)

اگر به تهیه غذا از رستوران عادت دارید، هزینه‌های زندگی در گرجستان برای شما بیشتر خواهد شد. میانگین هزینه‌های رستوران در گرجستان عبارت اند از:

 • یک وعده غذا در رستوران ارزان: ۲۰ لاری (۶٫۴۸ دلار)
 • غذا برای ۲ نفر در رستوران متوسط: ۶۲٫۵ لاری (۲۰٫۲۶ دلار)
 • McMeal یا غذای مشابه در مک‌دونالد: ۱۵ لاری (۴٫۸۶ دلار)

هزینه‌های حمل و نقل

از دیگر موارد مهمی که باید هنگام محاسبه هزینه‌های زندگی در گرجستان در نظر بگیرید می‌توان به هزینه‌های حمل و نقل اشاره کرد. شما می‌توانید از وسایل حمل  و نقل عمومی استفاده کنید یا ماشین شخصی بخرید. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو بسیار ارزان است؛ اما قیمت تاکسی نسبتاً بالا است. در هر صورت هزینه‌های حمل و نقل بخشی جدا نشدنی از زندگی هر فرد به حساب می‌آید. برخی از این هزینه‌ها به صورت میانگین عبارت اند از:

 • بلیط یک طرفه: ۰٫۵۰ لاری (۰٫۱۶ دلار)
 • هزینه کارت ماهانه: ۳۰ لاری (۹٫۷۲ دلار)
 • تاکسی: از ۳ لاری به بالا (از ۰٫۹۷ دلار)
 • قیمت هر گالن بنزین: ۱۰٫۴۷ لاری (۳٫۳۹ دلار)

هزینه خدمات شهری

یکی دیگر از موارد مهم در لیست هزینه‌های زندگی در گرجستان هزینه خدمات شهری از قبیل برق، گاز، آب و… است. این هزینه‌ها از مخارج ضروری و غیرقابل حذف زندگی هستند. میانگین این هزینه‌ها به شرح زیر است:

 • خدمات اساسی ( برق، گاز، آب و …): ۱۶۵٫۱۴ لاری (۵۳٫۵۲ دلار)
 • یک دقیقه تماس با موبایل: ۰٫۲۳ لاری (۰٫۰۷۵ دلار)
 • هزینه ماهانه اینترنت (سرعت ۶۰Mbps) با حجم نامحدود: ۴۸٫۴۵ لاری (۱۵٫۷۱ دلار)
هزینه‌های زندگی در گرجستان

هزینه پوشاک

مورد کلیدی بعدی در میان هزینه‌های زندگی در گرجستان مخارج مربوط به پوشاک است. میانگین هزینه‌های پوشاک عبارت اند از:

 • شلوار جین با کیفیت متوسط: ۱۵۴٫۶۶ لاری (۵۰٫۱۳ دلار)
 • لباس تابستانه برندهای متوسط مانند Zara: 100.35 لاری (۳۲٫۵۳ دلار)
 • یک جفت کفش ورزشی برند: ۲۷۵ لاری (۸۶٫۱۴ دلار)

هزینه‌های درمانی

بیمه درمانی از جمله مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در گرجستان یا هر کشور دیگری است. این بیمه برای مشاغل مختلف توسط کارفرما پرداخت نمی شود و باید به صورت شخصی هزینه‌های آن را بپردازید. پکیج‌های مختلف درمانی دارای حق بیمه‌های مختلف هستند. برای مثال پکیج‌های بیمه جی پی آی از ۱۵ تا ۷۲۰ لاری متغیر است.

هزینه‌های تفریحی و ورزشی در گرجستان

طبیعتا برنامه های تفریحاتی جزیی از زندگی افراد هستند.  بنابراین، هنگام بررسی هزینه‌های زندگی در گرجستان هزینه تفریحات را نیز در نظر بگیرید. میانگین برخی از این هزینه‌ها عبارت اند از:

 • هزینه ماهانه باشگاه برای یک نفر: ۱۱۴٫۶۶ لاری (۳۷٫۱۷ دلار)
 • بلیط سینما: ۱۷ لاری (۵٫۵۱ دلار)

هزینه‌های تحصیل در گرجستان

اگر قصد تحصیل در گرجستان دارید و بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی ندارید، باید هزینه‌های تحصیل را نیز در لیست مخارج خود در نظر بگیرید. شهریه و سایر مخارج دانشگاه بخش مهمی از هزینه‌های زندگی یک دانشجو در گرجستان هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه بر اساس رشته، مقطع تحصیلی، دانشگاه و طول دوره تحصیل متفاوت است. به‌طورکلی، میانگین شهریه برای دوره کارشناسی حدود ۱۰ هزار تا ۱۳ هزار لاری (۳۲۴۱ تا ۴۲۱۳ دلار) است.

جمع بندی

گرجستان یکی از کشورهای همسایه ایران است که در سال‌های گذشته پذیرای مهاجران بسیاری بوده است. نزدیکی مسافت، شباهت فرهنگی با ایران و ارزان بودن هزینه‌های زندگی در گرجستان از دلایل محبوبیت این کشور به عنوان یک مقصد مهاجرتی است. هزینه‌های زندگی در یک کشور خارجی به عوامل متعددی وابسته است. مهم‌ترین نکاتی که برای بررسی هزینه‌ها در نظر گرفته می‌شود عبارت اند از؛ هزینه مسکن، خوراک و پوشاک، درمان، خدمات و تحصیل.

مشاوران ما در مؤسسه‌ی مهاجرتی علم ویرا راهنمایی‌های لازم را برای دریافت پذیرش این کشور به شما ارائه می‌کنند. می‌توانید از طریق شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ با متخصصان ما اراتباط بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *