آیا تا به حال درباره آزمون USMLE چیزی به گوشتان خورده است؟

اگر متقاضی تحصیل در رشته‌ی پزشکی در آمریکا باشید حتما با آزمون USMLE آشنا خواهید بود. این آزمون کلید شما برای تحصیل و کار در ایالت متحده خواهد بود. در این مقاله به طور مفصل درباره‌ی این آزمون سه مرحله‌ای صحبت خواهیم کرد. پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

معرفی آزمون USMLE

ایالات متحده از ساختار حکومت‌داری فدرال پیروی می‌کند. یعنی ایالت‌های آمریکا، مجموعه قوانین خاص خود را برای حکومت دارند. بهداشت یکی از این موضوعات است که در صلاحیت قانونگذار ایالتی است. این موضوع باعث شده که هر ایالت مجموعه قوانین خاص خود را برای تأیید اعتبار پزشکان داشته باشد. هر مرجع صدور مجوز پزشکی، مقررات خود را تعیین می‌کند و نیاز به قبولی در آزمونی دارد که نشان دهنده صلاحیت برای دریافت مجوز باشد. از سال ۱۹۹۲، برای کسانی که مایل به دریافت مجوز اولیه برای طبابت در آمریکا هستند، آزمون (USMLE) به یک سیستم ارزیابی رایج تبدیل شده است.

USMLE ، مخفف عبارت United States Medical Licensing Exam می‌باشد. این آزمون توسط فدارسیون بورد پزشکی دولت آمریکا (FSMB) و انجمن‌های ملی آزمون دهندگان پزشکی آمریکا (NBME) برگزار و نظارت می‌شود. نتایج آزمون USMLE از سوی مقامات ذی صلاح صادر می گردد تا پزشک با این گواهی حق طبابت بگیرد. این آزمون در تمام طول سال برگزار می‌شود و مراحل مختلفی دارد که هر کدام در بازه‌ زمانی خود انجام می شود. در صورتی که فرد متقاضی نتواند در این آزمون نمره قبولی کسب کند، جواز طبابت و ورود به دوره تخصصی پزشکی به وی داده نمی‌شود.

مزیت های قبولی در آزمون USMLE

 • به شما کمک می‌کند تا برای اقامت و کمک هزینه تحصیلی در ایالات متحده آمریکا اقدام کنید.
 • دریافت گواهی ECFMG
 • با قبولی در آزمون USMLE، امکان این وجود دارد که واجد شرایط کار در خارج از کشور شوید.
 • از امکانات دانشگاهی و تحقیقاتی بهتری استفاده می‌کنید.
 • فرآیند گرفتن گرین کارت را برای شما آسان تر می‌کند.
 • از هر یک از دانشکده‌های پزشکی در ایالات متحده فارغ التحصیل شوید، شغل شما تضمین شده و امکان استخدام در هر بیمارستانی خواهید داشت.
 • با گذراندن Step 3، امکان اقامت شما در آمریکا مهیا می‌شود.

ساختار کلی آزمون

هر کس که می‌خواهد به عنوان یک پزشک در ایالات متحده فعالیت کند، باید این امتحان را بگذراند. این یعنی هم فارغ التحصیلان پزشکی ایالات متحده و هم فارغ التحصیلان پزشکی بین المللی برای ادامه فعالیت خود در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های آمریکا باید گواهی قبولی آزمون USMLE را داشته باشد. لازم به ذکر است آن دسته از متقاضیانی که خارج از ایالات متحده و کانادا مشغول به تحصیل بوده‌اند، برای شرکت در این آزمون باید مدارک تحصیلی خود را از طرف مؤسسه ECFMG تأیید صلاحیت کنند.

اگر فارغ التحصیل پزشکی بین المللی هستید، برای شرکت در آزمون USMLE می‌توانید در طول تحصیل یا بعد از پایان آن درخواست دهید.

این آزمون دارای ۳ مرحله است:

 1. بخش اول یا STEP 1، هدف سوالات این بخش این است که داوطلب، بر اساس فاکتورهایی مانند درک و بکارگیری مفاهیم علوم پایه در علم پزشکی، با تأکید خاص بر روی اصول و مکانیسم‌های سلامت، بیماری و روش­‌های درمان سنجیده شود. در واقع این مرحله سنجش دانش عمومی و پایه‌ای علوم پزشکی داوطلب است.
 2. بخش دوم یا STEP 2، به دو بخش (CK-Clinical knowledge) یعنی دانش بالینی و (CS-Clinical Skill) یعنی مهارت‌های بالینی تقسیم می‌شود.

– Step 2 CK را می‌توانید در کشور خودتان بگذرانید. و  هدف این آزمون سنجش دانش پزشکی داوطلب، در درک اصول علوم بالینی برای ارائه هرچه بهتر خدمات درمانی است. معمولا افراد ترجیح می‌دهند، سال سوم یا چهارم پزشکی در آن شرکت کنند.

– STEP 2 CS، یک امتحان عملی است؛ و برای شرکت در آن باید به آمریکا سفر کنید. در این مرحله از آزمون USMLE، میزان مهارت‌های عملی داوطلب در معاینه بیمار و تشخیص موثرترین راهکارهای درمانی، سنجیده می‌شود.

 1. بخش سوم یا STEP 3، در دو روز مجزا برگزار می‌شود. به بخشی که در روز اول آزمون گرفته می­‌شود FIP یا اصول شیوه­های درمانی مستقل و به روز دوم،ACM یا پزشکی بالینی پیشرفته می­‌گویند. در این مرحله مهارت‌های پزشک در مدیریت بیمار بر اساس استانداردهای ایالات متحده آمریکا سنجیده می‌شود.

زمان ثبت‌نام آزمون  USMLE

آزمون USMLE ، در تمام طول سال به جز دو هفته ابتدایی ژانویه و تعطیلات رسمی برگزار می­‌گردد و در هر زمانی امکان ثبت‌نام برای شما وجود دارد. پس از این جهت هیچ مشکلی نخواهید داشت و دست شما برای انتخاب زمان ثبت‌نام در آزمون باز است. اما به این موضوع توجه داشتیه باشید که به یک بازه‌ی شش ماهه برای آمادگی آزمون احتیاج دارید. بنابراین از شش ماه قبل باید زمان آزمون را مشخص کنید.

پروسه ثبت درخواست برای­ آزمون USMLE

مراحل STEP 1 /STEP 2 CK در بیشتر کشورها برگزار می‌شود. با این حال این مراحل در ایران انجام نشده و داوطلبان باید به حوزه‌های امتحانی کشورهای همسایه از جمله ترکیه، امارات و.. مراجعه کنند. مراحل CS سطح دوم و سطح سوم تنها در کشور آمریکا و شهرهای آتلانتا، شیکاگو، هیوستون، لس آنجلس و فیلادلفیا برگزار می‌شود. به همین منظور برای گذراندن آزمون باید امکان سفر به آمریکا را داشته باشید. این آزمون پزشکی در تمام ایام سال برگزار شده و داوطلبان می‌توانند محدوده زمانی مورد نظر خود را با توجه به ظرفیت حوزه‌های امتحانی انتخاب کنند.

دانشجویانی که از دانشگاه‌های کانادا یا آمریکا فارغ التحصیل شده‌اند، از طریق وب‌سایت پذیرش NBME ثبت نام کرده و سایر دانشجویان خارجی باید از وب‌سایت پذیرش ECFMG استفاده کنند.

برای اطلاعات بیشتر از حوزه های امتحانی و تنظیم تاریخ روز امتحان به وب‌سایت www.prometric.com  سر بزنید. جواب آزمون نیز حدود ۳ تا ۴ هفته بعد از تاریخ برگزاری منتشر می­‌شود. در صورتی که در بخش ۳ بتوانید نمره قبولی را کسب کنید به شما اجازه کار و فعالیت در رشته پزشکی داده خواهد شد.

شرایط لازم برای شرکت در سطح ۱ و ۲ آزمون USMLE

برای شرکت در این آزمون، باید در زمان درخواست و در روز امتحان در یکی از دسته های زیر باشید:

 1. به طور رسمی در دانشکده پزشکی خارج از ایالات متحده و کانادا ثبت نام کرده و در فهرست جهانی دانشکده های پزشکی، موفق به برآورده کردن شرایط و الزامات ECFMG شده اید. داوطلبان USMLE، باید کلیه معیارهای ECFMGرا رعایت کند.
 2. به طور رسمی در دانشکده پزشکی خارج از ایالات متحده و کانادا ثبت نام کرده و به واسطه آن بتوانید مدرک DO تایید شده از انجمن استئوپاتی آمریکا (COCA) را دریافت کنید.
 3. به طور رسمی در دانشکده پزشکی خارج از ایالات متحده و کانادا ثبت نام کرده و به واسطه آن بتوانید مدرک DO تایید شده از کمیته ارتباط آموزش پزشکی (LCME) را دریافت کنید.

شرایط لازم برای شرکت در سطح سوم آزمون USMLE

 1. متقاضیان باید مرحله ۱، مرحله ۲ CK و مرحله ۲ CS را گذرانده باشند.
 2. متقاضیانی باید مدرک MD یا مدرک DO از یک دانشکده پزشکی معتبر LCME  یا AOA ایالات متحده یا کانادا را داشته باشند.
 3. معادل مدرک MD از یک دانشکده پزشکی خارج از ایالات متحده و کانادا که در فهرستِ جهانی دانشکده‌های پزشکی ذکر شده است را دارا باشند.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون

تعداد کل تلاش‌های مجاز  در آزمون سطح اول، CK و سطح سوم نهایتا ۴ بار در یک سال است. و همچنین ۳ بار در سال می توانید در آزمون CS شرکت کنید. بنابراین افرادی که موفق به گذراندن هر یک از مراحل آزمون USMLE نشوند، شانس شرکت در مرحله‌ی بعد را از دست می‌دهند.

 اعتبار بین المللی آزمون  USMLE

با وجود اینکه این آزمون در همه دنیا برگزار می‌شود، اما داشتن مدرک آن برای حضور در رشته‌های پزشکی همه کشورها معتبر نیست. اخذ مدرک USMLE فقط برای حضور در شاخه پزشکی کشور آمریکا لازم و معتبر است.

مهلت اعتبار آزمون  USMLE

از آنجایی که شما می‌توانید در هر یک از بخش‌های این آزمون به صورت جداگانه شرکت کنید، مهلت اعتبار آن نیز با دیگر آزمون‌ها متفاوت بوده و بستگی به قبولی شما در هر بخش دارد. شما می‌توانید هر یک از بخش‌های آزمون را در سال‌های جداگانه بگذرانید؛ اما فاصله بین بخش اول تا سوم نباید بیشتر از ۷ سال شود؛ در غیر اینصورت، اعتبار بخش اول و دوم نیز از بین خواهد رفت. به بیان ساده‌تر، اگر شما امسال در بخش یک شرکت کرده و پذیرفته شدید، تا ۷ سال فرصت دارید که در بخش دو و سه نیز شرکت کرده و آنها را به اتمام برسانید؛ وگرنه بخش یک شما نیز فاقد اعتبار خواهد شد.

آیین نامه و قوانین رفتاری آزمون

مدیریت مراحل USMLE توسط کارکنان مرکز آزمون، شخصا و از طریق مانیتورها بررسی می‌شود. کارکنان مرکز آزمون موظف اند هرگونه تخلف از قوانین USMLE یا مرکز آزمون را گزارش کنند. داوطلبان باید دستورالعمل‌های کارکنان مرکز آزمون را در طول امتحانات دنبال کنند. آنها مجاز به پاسخگویی به سوالات مربوط به ثبت نام، محتوای آزمون، نرم افزار‎ها، امتیازدهی یا تست مجدد نیستند.

به طور کلی در طی آزمون باید به نکات زیر توجه کنید:

 1. همراه داشتن وسایل الکتریکی از جمله تلفن همراه ممنوع است.
 2. حداقل ۳۰ دقیقه قبل از شروع آزمون در حوزه مربوطه حضور یابید.
 3. در صورت تاخیر از پذیرش شما و ورودتان جلوگیری می‌شود.
 4. کارت ورود به جلسه را همراه خود به محل آزمون ببرید.
 5. مدارک مورد نیاز برای پذیرش در حوزه را به همراه داشته باشید.
 6. حق ترک محل امتحان را ندارید مگر اینکه مانیتور علامت “مردود شدن” را نشان دهد.
 7. در ساعات مربوط به استراحت حق صحبت با دیگران را ندارید.
 8. محتوای آزمون باید به صورت محرمانه نزد شما باقی بماند؛ و نمی‌توانید در شبکه‎های اینترنتی آن را به اشتراک بگذارید.
 9. استفاده از لاک غلط گیر در طی آزمون ممنوع است.

مراحل مختلف آزمون USMLE

همانطور که گفتیم آزمون USMLE، پروسه‌ی پیچیده ای دارد. این آزمون پزشکی به طور کلی شامل سه بخش است:

بخش اول: STEP 1  (امتحان چندگزینه‌ای)

این بخش از آزمون صرفا برای سنجش اینکه داوطلب چقدر مفاهیم علمی پایه و یکپارچه را در سناریوهای بالینی به کار می‌گیرد، طراحی شده است. در طی این آزمون که به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود، داوطلب باید در مدت ۸ ساعت به سوالات مربوط به هفت بخش تعیین شده پاسخ درست بدهد. هر بخش در غالب ۴۰ سوال ایجاد شده و در مجموع ۲۸۰ سوال در این مرحله از آزمون USMLE گنجانده شده است. داوطلب برای پاسخ به هر بخش یک ساعت زمان دارد. علاوه بر این ۴۵ دقیقه زمان برای استراحت و ۱۵ دقیقه برای آشنایی با آزمون، تعیین شده است.

محتوای آزمون اول به شرح زیر است:

 • اصول کلی ۱۳ تا ۱۷%
 • سیستم‌های خونی، لنفاتیک و ایمنی ۷ تا ۱۱%
 • سلامت رفتاری و سیستم­‌های عصبی و حس‌­های خاص ۹ تا ۱۳%
 • بافت عضلانی – استخوانی و پوست و زیرجلدی ۶ تا ۱۰%
 • سیستم قلبی – عروقی ۶ تا ۱۰%
 • سیستم‌های تنفسی کلیوی و ادراری ۹ تا ۱۳%
 • سیستم معده – روده­ای ۵ تا ۹%
 • سیستم‌­های تولید مثلی و اندوکرین ۹ تا ۱۳%
 • فرایندهای چند سیستمی و اختلالات ۷ تا ۱۱%
 • سلامت بیواستاتیک و اپیدمیولوژی و جمعیت ۵ تا ۷%
 • علوم اجتماعی، اخلاق و مهارت­‌های ارتباطی ۳ تا ۵%

بخش دوم: STEP 2 (دو امتحان جداگانه)

این بخش از آزمون USMLE متشکل از دو بخش CK (Clinical Knowledge) و CS (Clinical Skills) است که در این قسمت به بررسی دقیق هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

CK

این بخش از دومین مرحله آزمون USMLE، یک آزمون چند گزینه‌ای است. هدف طراحی سوال‌های این بخش آن است که تعیین شود آیا داوطلب دارای دانش پزشکی و درک علم بالینی مناسب برای مراقبت از بیمار تحت درمان، هست یا خیر. این مرحله در هشت بخش طراحی شده و هر بخش حداکثر ۴۰ سوال دارد. این آزمون با ۳۱۸ سوال در ۸ ساعت برگزار می‌شود. در این مرحله نیز ۴۵ دقیقه زمان استراحت و ۱۵ دقیقه زمان آشنایی با آزمون لحاظ شده است. محتوای سوالات این بخش به شرح زیر می‌باشد:

اصول کلی و علوم پایه­‌ای ۱ تا ۳%

۸۵ تا ۹۵% سوالات شامل این موضوعات است:

 • سیستم ایمنی
 • سیستم‌­های خونی ولنفاتیک
 • سلامت رفتاری
 • سیستم عصبی
 • حس­های خاص
 • بافت پوستی و زیرپوستی
 • سیستم­‌های کلیوی و ادراری
 • بارداری
 • تولد نوزاد
 • سیستم اندوکرین
 • فرایندهای چند سیستمی
 • بیواستاتیک
 • اپیدمیولوژی
 • سلامت جمعیت

و تفسیر مقاله پزشکی ۱ تا ۵%

CS

یک آزمون شفاهی جداگانه است که مهارت‌های بالینی و ارتباطی داوطلب را از طریق توانایی او در جمع آوری اطلاعات از بیماران انتخاب شده، انجام معاینه فیزیکی و نحوه‎ی ارتباط با بیماران می‎سنجد. در طی این آزمون داوطلب با ۱۱ بیمار به صورت مستقیم در ارتباط است و برای هر بیمار ۱۵ دقیقه وقت دارد تا شرایط فیزیکی و روانی او را به دقت مورد بررسی قرار دهد و بیماری‌اش را تشخیص دهد. زمان استراحت در طول این بخش از آزمون USMLE، ۱۰ دقیقه پس از ویزیت سومین بیمار، ۳۰ دقیقه پس از ویزیت ششمین بیمار همراه با صرف ناهار و ۱۰ دقیقه نیز بعد از ویزیت بیمار نهم است؛ که به طور کلی شامل ۵۰ دقیقه استراحت می‌شود.

بخش سوم: STEP 3 (آزمون چند گزینه‌ای)

بخش آخر آزمون پزشکی USMLE مربوط به مهارت‌های پزشک در مدیریت بیمار و بر اساس استاندارد های ایالات متحده آمریکا است.

آزمون سطح سوم در ۲ روز مجزا و دو مرحله برگزار می‌شود:

 1. FIP: اصول شیوه­های درمانی مستقل و به‌روز
 2. ACM: پزشکی بالینی پیشرفته

همانطور که گفتیم، این مرحله از آزمون شامل یک معاینه دو روزه است:

روز اول

آزمون شامل ۲۳۲ آیتم چند گزینه‌ای است که به ۶ بخش ۳۸-۳۹ موردی تقسیم می‌شوند که برای پاسخ به هر بخش یک ساعت زمان دارید. در این بخش ۴۵ دقیقه صرف استراحت و ۵ دقیقه صرف آموزش پیش از آزمون می‌شود. توجه داشته باشید که زمان استراحت بسته به زود تمام کردن هر بخش یا استفاده نکردن از زمان آموزش اختیاری، می‌تواند افزایش یابد.

روز دوم

این بخش از آزمون شامل ۶ بخش با ۳۰ آیتم است که در مجموع شامل ۱۸۰ سوال می‌شود و تقریبا ۹ ساعت به طول می انجامد. زمان تعیین شده برای هر بخش از آزمون ۴۵ دقیقه است. در روز دوم ۷ دقیقه زمان برای آموزش CCS صرف می‌شود. به دنبال آن ۱۳ شبیه سازی موردی انجام می‌شود که به هر کدام از آن‌ها حداکثر ۱۰ یا ۲۰ دقیقه زمان اختصاص داده می‌شود.

دوره‌های آماده‌سازی برای آزمون

دوره‌‌ها و کلاس‌های آزمون USMLE از روش‌‌های بسیار مؤثر در کسب موفقیت داوطلبان در قبولی آزمون USMLE هستند. می توان گفت بدون این دوره‌ها شاید شانس کمی برای موفقیت داشته باشید. اکثر این دوره‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شود تا هم تمامی افراد در سرتاسر دنیا امکان شرکت کردن داشته باشند و هم هزینه‌های جانبی و در نتیجه هزینه‌های ثبت‌نام کاهش یابد. داوطلبان باید بر اساس شرایط و نیازهای خود دوره مورد نظر را انتخاب کنند. برای کمک به شما در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین‌ دوره‌های سال ۲۰۲۲ و ویژگی هر کدام می‌پردازیم:

Kaplan Medical:

 • قیمت: ۱۹۹۹ دلار + خودآموز، زنده و برخط ۴۳۹۹ دلار +، حضوری ۹۹۹۹ دلار
 • سوالات تمرینی: ۳۳۰۰
 • سخنرانی‌های ویدئویی: ۲۷۰ ساعت
 • تست تشخیصی برای تعیین نقاط قوت و ضعف شما
 • برنامه تحصیلی شخصی و جدول زمانی اقامت
 • عضویت در گروه خصوصی USMLE Studying Facebook
 • ۲ آزمون کامل شبیه سازی شده مرحله اول USMLE
 • ۱۱ آزمون سنجش
 • طول دوره: ۴، ۷ یا ۱۲ ماه

Smash USMLE:

 • قیمت: ۶۹۷ دلار + خودآموز، زنده و برخط (ورژن ۲۰۲۱)
 • سوالات تمرینی: ۲۳۰۰
 • سخنرانی‌های ویدئویی: ۲۵۰ ساعت
 • طول دوره: ۳، ۶ یا ۱۲۰ ماه

Board Vitals USMLE:

 • قیمت: ۱۴۹ دلار، ۱۹۹ دلار یا ۳۲۹ دلار
 • سوالات تمرینی: ۳۳۰۰+
 • سخنرانی‌های ویدئویی: ۰ ساعت
 • ۱۰۰% گارانتی قبولی
 • اپلیکیشن موبایل
 • از یک پزشک بپرسید (پاسخ سوالات خود را از کارشناسان پزشکی دریافت کنید)
 • طول دوره: ۱، ۳، یا ۶ ماه
 • امکان مقایسه پیشرفت خود با میانگین ملی
 • اضافه شدن به امتحانات عملی با ۲۸۰ سوال (۱۵ دلار)

Lecturio USMLE:

 • قیمت: ۲۹۹ دلار
 • سوالات تمرینی: ۲۰۰۰
 • سخنرانی‌های ویدیویی: ۲۰۰ ساعت
 • طول دوره: ۳ ماه، ۱ سال، ۲ سال یا ۴ سال

نمره آزمون USMLE

در دسامبر ۲۰۲۱ اعلام شد که سیستم نمره‌دهی مرحله اول آزمون USMLE، یعنی STEP 1 تغییر خواهد کرد و نمره‌دهی مرحله اول به صورت قبول یا مردود صورت خواهد گرفت. اما قبل از ژانویه ۲۰۲۲، بخش اول یا STEP 1 دارای رنج نمره­ای بین ۱ تا ۳۰۰ است، که طبق نظر نهاد نظارت و برگزاری آزمون USMLE یعنی ECFMG حداقل نمره قبولی برای این بخش ۱۹۴ است.

نمره‌ی مرحله‌ی دوم آزمون USMLE، شامل دو بخش CK وCS است. برای بخش اول که رنج نمره بین ۱ تا ۳۰۰ می‌باشد، نمره‌ی قبولی اعلام شده ۲۰۹ است. اما در بخش دوم، داوطلب بر اساس مولفه‌هایی همچون مهارت‌­های ارتباطی (CIS)، توانایی و مهارت در انگلیسی صحبت کردن (SEP) و مواجهه بالینی با بیمار (ICE)  ارزشیابی و امتیاز دهی می‌شود که در نتیجه با عنوان قبولی یا مردود اعلام می‌شود.

بخش سوم نیز در رنج ۱ تا ۳۰۰ است که طبق نظر نهاد برگزاری آزمون USMLE، نمره قبولی ۱۹۶ است.

هزینه‌های مربوط به آزمون USMLE

هزینه‌های مربوط به ثبت‌نام با توجه به اینکه در کدام بخش‌، شرکت خواهید کرد متغیر است. لازم به ذکر است که از ۱ ژانویه ۲۰۲۱، هزینه‌های مربوط به آزمون USMLE افزایش خواهد داشت.

مرحله آزمون هزینه‎ها نحوه درخواست
STEP 1 ۹۶۵ دلار – هزینه امتحان + هزینه اضافی تحویل آزمون بین المللی، در صورت امتحان دادن در خارج از ایالات متحده و کانادا درخواست از طریق ECFMG در IWA
Step 2 CK ۹۶۵ دلار – هزینه امتحان + هزینه اضافی تحویل آزمون بین المللی، در صورت شرکت در آزمون خارج از ایالات متحده و کانادا درخواست از طریق ECFMG در IWA
Step 2 CS ۱۶۰۰ دلار – هزینه امتحان درخواست از طریق ECFMG در IWA
Step 3 ۸۹۵ دلار درخواست از طریق FSMB
تمدید دوره واجد شرایط شدن

(STEP 1/ STEP 2 CK)

 ۹۰  دلار برای هر آزمون درخواست از طریق IWA
تغییر حوزه و منطقه آزمون

(STEP 1/ STEP 2 CK)

 ۸۵ دلار برای هر حوزه درخواست از طریق ۳۱۲
بررسی مجدد امتیاز

(STEP 1/ STEP 2 CK)

۸۰  دلار برای هر آزمون درخواست از طریق ۲۶۵

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.