کشور گرجستان از کشورهای منطقه‌ی قفقاز بوده و در ناحیه‌‌ی اوراسیا _بین قاره‌ی آسیا و اروپا_ قرار گرفته است. سیستم آموزشی دانشگاه‌های گرجستان تا حد زیادی به سیستم آموزشی دانشگاه‌های اروپایی تشابه دارد. به علاوه‌ اداره‌ی این کشور نیز به سبک کشورهای اروپایی انجام می‌شود. در نتیجه تحصیل در گرجستان انتخاب مناسبی است برای افرادی است که به هر دلیلی نمی‌توانند در دانشگاه‌های اروپایی تحصیل کنند ولی به آن ها علاقه دارند.

کشور گرجستان از شمال با کشور روسیه، از سمت جنوب با ارمنستان و از سمت جنوب شرقی با کشور آذربایجان هم‌مرز می‌باشد. پایتخت این کشور تفلیس است. زبان رسمی این کشور گرجی کارتولی می‌باشد. اکثر مردم این کشور مسیحی ارتدکس بوده و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی می‌باشند. همچنین اکثر جامعه‌ی این کشور را گرجی‌ها تشکیل داده‌ و اقلیت‌هایی مانند ترکی، ارمنی و روسی نیز در این کشور وجود دارد.

بخش گسترده‌ای از کشور گرجستان در قاره‌ی اروپا قرار دارد. دولت این کشور نیز در تلاش است که گرجستان در بین اعضای اتحادیه‌ی اروپا قرار گیرد. هزینه‌های زندگی در گرجستان نسبت به کشورهای هم‌تراز خود بسیار پایین و مقرون به صرفه به حساب می‌آید. این ویژگی یکی از دلایلی است که هر ساله افراد زیادی به قصد تحصیل در گرجستان روانه‌ی این کشور می‌شوند.

نظام آموزشی کشور گرجستان

همان طور که در بالا ذکر شد بخش عظیمی از کشور گرجستان در قاره‌ی اروپا قرار گرفته است. در نتیجه دولت این کشور در تلاش است که گرجستان را به سبک کشورهای اروپایی اداره کند. به علاوه در تلاش است که به عضویت اتحادیه‌ی اروپا درآید. نظام آموزشی این کشور نیز با نظام آموزشی کشورهای اروپایی تشابه چشم‌گیری دارد. دروس مختلف در دانشگاه‌ها طبق استانداردهای اروپایی ارائه می‌شوند.

تحصیل در مدارس دانشگاه گرجستان بسته به دولتی و یا خصوصی بودن آن ها منوط به پرداخت شهریه است. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور نیز برای شهروندانش رایگان است؛ ولی دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در گرجستان ملزم به پرداخت شهریه می‌باشند.

زبان تحصیل در کشور گرجستان

در این کشور دروس مختلف معمولا به دو زبان گرجی و انگلیسی ارائه می‌شوند. البته در بعضی موارد دروس به زبان روسی نیز تدریس می‌شوند. ارائه‌ی مدرک زبان مانند آیلتس و یا تافل برای تحصیل در گرجستان لازم نیست. با این حال متقاضیان تحصیل در این کشور باید تا حدودی به این زبان تسلط داشته باشند. در صورتی که دانشجو با زبان رسمی این کشور آشنایی لازم را نداشته باشد دوره‌های آموزشی زبان گرجی برای او ارائه خواهد شد. گذراندن این دوره‌ها حداکثر ۱۳۰ ساعت زمان می‌برد.

پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد اقامت دائم در گرجستان دارید و یا می‌خواهید ارتباط بهتری با مردم این کشور داشته باشید با زبان این کشور بیشتر آشنا شوید.

همچنین اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور دارید؛ باید بدانید از آنجایی که زبان مادری شما انگلیسی نیست، باید در آزمون‌ آیلتس یا تافل شرکت کنید.

معادل سازی مدارک برای تحصیل در گرجستان

معادل سازی مدرک برای تحصیل در گرجستان

قبل از هر چیزی برای اطمینان از مدارک مورد نیاز برای پذیرش به سایت دانشگاه مدنظر خود مراجعه کنید.

در اولین قدم برای معادل سازی باید برای تأیید مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود اقدام کنید. برای تأیید آن ها باید به مدرسه‌ای که در آن درس خواندید و آموزش و پرورش محل تحصیل خود مراجعه کنید. آن ها به سؤالات شما در رابطه با تأیید مدرک تحصیلی پاسخ خواهند داد. در نتیجه شما تأییدیه مدرک خود را خواهید گرفت.

در ادامه باید برای تأیید مدرک دانشگاهی خود اقدام کنید. برای این کار به دانشگاه خود مراجعه کنید. بخش اداری دانشگاه به شما برای روند تأیید مدرک آکادمیک کمک خواهد کرد.

در ادامه برای تحصیل در گرجستان باید مدارک تحصیلی خود را ترجمه کنید. تعدادی مراکز ترجمه وجود دارند که مورد تأیید سفارت گرجستان در ایران می‌باشند. حتما برای ترجمه‌ی مدارک تحصیلی خود به یکی از این مراکز مراجعه کنید که در روند ثبت نام به مشکل برنخورید. در صورتی که خودتان قادر به ترجمه نیستید بهتر است رزومه‌ی تحصیلی، انگیزه نامه و توصیه‌ نامه‌ی خود را نیز همراه با مدارک تحصیلی خود برای ترجمه به مرکز تأیید مورد نظر خود تحویل دهید.

سپس برای تحصیل در گرجستان مدارک تحصیلی و مدارک شناسایی خود را به سفارت این کشور تحویل دهید. آن ها درخواست شما را به دانشگاه مورد نظر و نهاد مربوطه ارائه می‌کنند. سپس به درخواست شما رسیدگی می‌شود و در صورت تأیید شما خبر پذیرش در گرجستان را دریافت خواهید کرد. در این مرحله باید برای دریافت ویزای این کشور مراحل لازم را طی کنید و سپس به گرجستان برای تحصیل سفر کنید.

آزمون ورودی دانشگاه‌های گرجستان

برخی از رشته‌های کشور گرجستان برای پذیرش دانشجو آزمون ورودی برگزار می‌کنند. سؤالات این آزمون‌ها دارای دو بخش عمومی و تخصصی می‌باشد. دانشجو برای تحصیل در گرجستان باید در بخش عمومی به سؤالات زبان، هوش و… پاسخ بدهد. در بخش تخصصی نیز سوالاتی مرتبط با رشته‌ی مورد نظر شما می‌آید.

البته بهتر است بدانید تنها تعدادی از دانشگا‎ه‌های گرجستان آزمون ورودی برگزار می‌کنند. بسیاری از آن ها به رزومه‌ی تحصیلی و مدرک تحصیلی بسنده می‌کنند. حتی برای پذیرش در برخی از این دانشگاه‌ها نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان ندارید. همچنین تعدادی از دانشگاه‌های گرجستان برای پذیرش دانشجو مصاحبه‌هایی برگزار می‌کنند. این مصاحبه‌ها ممکن است به صورت آنلاین و یا حضوری برگزار شوند.

این نکته قابل ذکر است که همیشه آزمون‌های ورودی تنها تئوری و کتبی نخواهند بود. در برخی موارد نیز ممکن است برگزاری این آزمون‌ها به صورت دیداری و شنیداری باشد. در صورتی که علاقه مند به تحصیل در گرجستان هستید قبل از مهاجرت تحصیلی حتما در رابطه‌ با دانشگاه‌های این کشور تحقیقات لازم را انجام دهید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در گرجستان

تعدادی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در گرجستان

قبل از هر چیزی برای تحصیل در کشور گرجستان باید با دانشگاه‌های این کشور آشنا شوید و دانشگاه مد نظر خود را برای تحصیل انتخاب کنید. در ادامه در ویرا شما را با تعدادی از دانشگاه‌های این کشور آشنا خواهیم کرد.

دانشگاه دولتی ایوان جاواخیشویلی (Ivane Javakhishvili)

این دانشگاه اولین و قدیمی‌ترین دانشگاه گرجستان می‌باشد و توسط ایوان جاواخیشولی در سال ۱۲۹۶ میلادی تأسیس شده است. دانشگاه دولتی ایوان جاواخیشویلی در سال ۲۰۲۰ رتبه‌ی ۱۰۰۱ را در بین دانشگاه‌های جهان کسب کرد. این دانشگاه بهترین دانشگاه کشور گرجستان به حساب می‌آید. برنامه‌های این دانشگاه عبارت اند از برنامه‌های لیسانس، کارشناسی ارشد، دکتری و دوره‌های آموزش عالی حرفه‌ای و برنامه‌های صدور گواهینامه‌ی کوتاه مدت و بلند مدت. همچنین این دانشگاه برنامه‌های کارشناسی ارشد مختلفی را با کشور اروپا اجرا می‌کند.

دانشگاه دولتی ایلیا

این دانشگاه با ادغام شش مؤسسه‌ی تحقیقاتی پژوهشی در سال ۲۰۰۶ تأسیس شده است. این دانشگاه نیز یکی از برترین دانشگاه‌های گرجستان می‌باشد که رتبه‌ بالای ۱۰۰۰ در سطح جهان دارد. دانشگاه ایلیا با دانشگاه‌های بین‌المللی نظیر دانشگاه کمبریج، دانشگاه هاروارد، دانشگاه اتریش و دانشگاه بود همکاری می‌کند.

دانشگاه ایلیا یکی از بهترین گزینه‌های پیش رو جهت تحصیل در گرجستان می‌باشد. این دانشگاه از متقاضیان خود برای پذیرش مدرک زبان معتبر دریافت می‌کند. همچنین قبل از پذیرش مصاحبه‌ای برای دانشجویان متقاضی برگزار می‌کند.

دانشگاه جورجیا (Sakartvelos University)

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های خصوصی کشور گرجستان می‌باشد که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده است. دانشگاه جورجیا دارای رتبه‌ی جهانی ۱۴۵۱۲ در سطح جهان می‌باشد و ۱۵امین دانشگاه برتر کشور گرجستان است. این دانشگاه از دانشجو برای پذیرش، مدرک آیلتس و یا تافل نمی‌گیرد. مدارک تحصیلی این دانشگاه به جز مدرک دکتری و پزشکی مورد تأیید وزارت علوم ایران می‌باشد. دانشگاه جورجیا از کیفیت بالایی برخوردار بوده و گزینه‌ی مناسبی برای تحصیل در گرجستان می‌باشد.

دانشگاه فنی گرجستان

این دانشگاه خصوصی یکی از بزرگترین دانشگاه‌های گرجستان است. دانشگاه فنی گرجستان در سال ۱۹۲۲ تأسیس شده است. بیشتر تمرکز این دانشگاه بر روی رشته‌های فنی می‌باشد. این دانشگاه علاوه بر ارائه‌ی سه مقطع تحصیلی، تک دوره‌های تکمیلی را نیز به چهار زبان مختلف نظیر گرجی، انگلیسی، روسی و آلمانی ارائه می‌کند.

این دانشگاه‌ که یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های گرجستان به حساب می‌آید روابط خوبی با دانشگاه‌های اروپایی دارد. دانشجویان دانشگاه فنی گرجستان می‌توانند یک ترم را به صورت مهمان در یکی از دانشگاه‌های اروپایی تحصیل کنند. این دانشگاه برای تحصیل در گرجستان در یکی از رشته‌های فنی بهترین گزینه‌های پیش روی شما می‌باشد.

تحصیل در گرجستان در مقاطع تحصیلی مختلف

تحصیل در گرجستان در مقاطع تحصیلی مختلف

دروس دانشگاهی کشور گرجستان در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. به علاوه امکان تحصیل ایرانیان در مدارس این کشور نیز وجود دارد. در ادامه چگونگی پذیرش هر یک از این مقاطع تحصیلی را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

تحصیل در مدارس گرجستان

دانش‌آموزان گرجستان از ۶ سالگی تحصیل را آغاز می‌کنند. ابتدا طی یک دوره‌ی ۶ ساله تحصیلات ابتدایی را آموزش می‌بینند و پس از آن طی یک دوره‌ی ۳ ساله آموزش خود را ادامه خواهند داد. بر اساس قوانین آموزش و پرورش گرجستان تمامی افراد این کشور باید این دوره‌ی ۹ ساله را بگذرانند. به علاوه تحصیل در این دوره برای دانش آموزان به صورت رایگان خواهد بود. ادامه‌ی تحصیل در گرجستان در سال‌های بعد برای شهروندان این کشور اجباری نیست.

تعداد دانش‌آموزان ایرانی گرجستان خیلی زیاد نیست؛ از این رو مدارس ایرانی در تمامی شهرهای این کشور وجود ندارد. مجتمع آموزشی فردوسی در شهر تفلیس شناخته‌شده‌ترین مرکز آموزشی ایرانی در این کشور است. این مدرسه زیر نظر سفارت ایران اداره می‌شود و فرزندان سفیران کشور نیز در این مدرسه تحصیل می‌کنند. در این مدرسه دانش‌آموزان با نظام آموزشی گرجستان و فرهنگ ایرانی آموزش خواهند دید.

تحصیل در گرجستان در مدارس ایرانی برای پدر و مادرانی که دوست دارند فرزندانشان در محیطی ایرانی آموزش ببیند بسیار مناسب است. مدارس ایرانی دیگری نیز در این کشور وجود دارد که می‌توانید با کمک سفارت ایران در گرجستان از آن ها مطلع شوید.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیل در کشور گرجستان در مقطع کارشناسی عمدتا بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. از الزامات پذیرش در دانشگاه‌ها در این مقطع ارائه‌ی مدرک دیپلم ۱۲ ساله می‌باشد. متقاضیان تحصیل در این کشور که دیپلم خود را در رشته‌های فنی دریافت کرده‌اند قبل از اقدام به مهاجرت در این کشور باید ابتدا مدرک کاردانی خود را در ایران بگیرند. همانطور که گفتیم برای تحصیل در این کشور ارائه‌ی مدرک زبان لازم نیست اما فرد باید توانایی خود را در زبانی که برای تحصیل انتخاب کرده است ثابت کند.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل درکشور گرجستان در این مقطع  یک و نیم تا دو سال طول می‌باشد. این در صورتی است که مشکلی در ارائه‌ی پایان نامه ایجاد نشود. در غیر این صورت یک یا دو ترم بیشتر برای ارائه‌ی پایان نامه باید زمان بگذارید. این دوره در گرجستان بیشتر به دو زبان گرجی و انگلیسی ارائه می‌شود. البته در این بین رشته‌هایی نیز وجود دارند که به زبان روسی ارائه می‌شوند. متقاضیان تحصیل در این کشور می‌توانند با ارائه‌ی مقالات رزومه‌ی تحصیلی خود را جهت پذیرش در دانشگاه‌های این کشور تقویت کنند. به طور کلی برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های گرجستان باید رزومه‌ی تحصیلی، نمرات بالا و سابقه‌ی علمی قوی‌ای داشته باشید.

تحصیل در گرجستان در مقطع دکتری

مدت زمان تحصیل در کشور گرجستان در این مقطع تحصیلی بین سه تا پنج سال طول می‌کشد. هزینه‌ی تحصیل در مقطع دکتری در این کشور بالاتر از دیگر مقاطع تحصیلی بوده و تا حدود پنچ هزار دلار خواهد رفت.

 به طور کلی برای تحصیل در مقاطع مختلفی دانشگاه در صورتی که پس از تحصیل قصد بازگشت به ایران دارید، سعی کنید دانشگاه‌هایی که به تأیید وزارت بهداشت و وزارت علوم رسیده‌اند را انتخاب کنید. در غیر این صورت باید هزینه و زمان زیادی برای این که معاد‌ل‌سازی مدرک خود در ایران صرف کنید.

تحصیل در گرجستان

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های گرجستان

افرادی که موفق به دریافت بورسیه‌ی گرجستان می‌شوند می‌توانند به صورت کامل و یا در بعضی موارد تحت حمایت دولت این کشور تحصیل کنند. یکی از شروط اصلی دریافت بورسیه‌ی دانشگاه گرجستان داشتن اقامت و یا شهروندی این کشور است.

انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه گرجستان

بورسیه تحصیلی HOPE: تنها در صورتی که دارای اقامت این کشور باشید می‌توانید برای تحصیل در گرجستان از این بورسیه بهره‌مند شوید. بورسیه HOPE فقط در برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌های گرجستان ارائه می‌شود.

بورسیه‌های رشته‌های مختلف: این بورسیه‌ها فقط برای برخی از رشته‌های دانشگاهی ارائه می‌شوند. در مقطع دکتری عموما رشته‌هایی مانند مهندسی عمران و معماری، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع و مهندسی الکترونیک تحت پوشش قرار می‌گیرند. رشته هایی مانند پزشکی، هنر و بازاریابی اینترنتی نیز در برخی دانشگاه شامل بورسیه‌های تحصیلی می‌شوند.

تسهیلات مخصوص متقاضیان تحصیل در گرجستان

خدمات مالی و بانکی

معمولا دانشجویان دانشگاه‌های گرجستان امکان کار همزمان با تحصیل را ندارند و یا به صورت بسیار محدود می‌توانند در این کشور کار کنند. از این رو گرجستان خدمات مالی و بانکی ویژه‌ای را مختص دانشجویان بین‌لمللی ارائه کرده است.

بانک‌های گرجستان امکان تبادل، تراکنش و انجام معاملات بانکی بین‌المللی را برای دانشجویان خود ارائه می‌کند. در نتیجه دانشجو می‌تواند به راحتی و بدون مانع از حامیان مالی خود در ایران پول دریافت کند. متقاضیان تحصیل در گرجستان مشکلی در رابطه با خدمات مالی بانک‌ها نخواهند داشت.

برای باز کردن حساب در بانک‌های گرجستان محدودیتی وجود ندارد. شما با ارائه‌ی ویزای تحصیل در گرجستان، آدرس و شماره تلفن معتبر می‌توانید به راحتی در بانک مورد نظر خود حساب باز کنید و از تمامی خدمات آن استفاده کنید.

تحصیل در گرجستان

کارت دانشجویی

پیشنهاد می‌کنیم همیشه کارت دانشجویی خود را همراه داشته باشید زیرا بعضی از مراکز دانشجویی گرجستان تخفیفات ویژه‌ای برای متقاضیان تحصیل در گرجستان در نظر گرفته‌اند. دانشجو می‌تواند با داشتن کارت دانشجویی از مراکز وابسته به دولت گرجستان به صورت رایگان و یا با پرداخت هزینه‌ای اندک استفاده کند. به علاوه بعضی از رستوران‌ها، کافه‌ها، فروشگا‌های مواد غذایی و … برای کسب رضایت بیشتر تخفیفات و تسهیلاتی را برای دانشجو در نظر گرفته‌اند.

تسهیلات درمانی

دانشجویانی که برای تحصیل در گرجستان اقدام کرده‌اند بهتر است تحت پوشش بیمه‌ی درمانی این کشور قرار بگیرند. داشتن بیمه درمانی اجباری برای دانشجو نیست اما این به نفع افراد است که تحت پوشش قرار بگیرند. عموما دانشگاه‌های گرجستان  دانشجویان خود را بیمه می کنند. برخی از دانشگاه‌ها هزینه‌ی بیمه‌ی فرد را همزمان با شهریه‌ی فرد دریافت می‌کنند.

بیمه‌های دانشجویی هزینه خدمات و درما‌ن‌های اورژانسی را به دانشجویان ارائه می‌کنند. همچنین در برخی موارد خدماتی نظیر ویزیت پزشک اورژانس، هزینه‌های داروهای اورژانس و درمان‌های سرپایی را نیز ارائه می‌کنند.

ممکن است خدماتی که بیمه‌ی دانشگاه ارائه می‌کند تمامی نیازهای شما را پوشش ندهد. شما می‌توانید با شرکت‌های بیمه‌ی دیگری که دانشگاه معرفی نکرده نیز به صورت مستقل قرارداد ببندید. بهتر است بدانید که هزینه‌ی بیمه‌ی شرکت‌هایی که دانشگاه‌ها معرفی می‌کنند خیلی پایین‌تر است.

خوابگاه‌های دانشجویی

خوشبختانه گرجستان برای دانشجویان خود امکانات اسکان مناسبی فراهم کرده است. دانشجویان برای تحصیل در گرجستان می‌توانند از خوابگاه‌های دولتی، خوابگاه‌های خصوصی و هاستل‌ها جهت اقامت استفاده کنند. خوابگاه‌ها از مناسب‌ترین و به‌صرفه‌ترین گزینه‌ها برای اسکان دانشجویان بین‌المللی هستند.

جمع بندی

کشور گرجستان بین دو قاره‌ی اروپا و آسیا قرار گرفته است. این کشور در تلاش است سیستم آموزشی خود را به کشورهای اروپایی نزدیک کند و هر روز در این زمینه در حال پیشرفت می‌باشد. تحصیل در گرجستان یکی از گزینه‌های عالی برای مهاجرت تحصیلی با هزینه‌های پایین می‌باشد. مشاوران ما در مؤسسه‌ی مهاجرتی علم ویرا راهنمایی‌های لازم را برای دریافت پذیرش این کشور به شما ارائه می‌کنند. می‌توانید از طریق شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ با متخصصان ما اراتباط بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *