امروزه افراد جوان و دانشجویان بسیاری متقاضی ادامه تحصیل در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته هستند. اوکراین یکی از کشورهای توسعه یافته‌ی جهان است که سالانه متقاضیان زیادی برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. تحصیل در اوکراین یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است که ما در این مقاله به توضیح صفر تا صد این موضوع خواهیم پرداخت.

معرفی کشور اوکراین و تحصیل در این کشور

اوکراین کشوری با مساحت ۶۰۳٬۶۲۸ کیلومتر مربع در اروپایی شرقی است. پایتخت اوکراین شهر کی اف است. این کشور از لحاظ وسعت دومین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌شود. اوکراین در شمال با بلاروس؛ از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان؛ از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم ‌مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد. زبان رسمی این کشور، زبان اوکراینی است که البته زبان روسی نیز در آن رایج است.

از مزایای تحصیل در اوکراین می‌توان به سطح بالای دانشگاه‌های کشور اوکراین، هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی، امکان پذیرش راحت و حتی شرایط برای انتقال گرفتن به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی اشاره کرد. سیستم تحصیلی دانشگاههای اوکراین به صورت دو ترم در سال است. ترم اول از سپتامبر تا ژانویه و ترم دوم از فوریه تا ژوئن است. اوکراین دارای دانشگاه‌های بسیار زیاد و دارای تنوع رشته بسیار زیادی است.

 تدریس در این کشور به دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است. متقاضیان برای تحصیل به زبان روسی در کشور اوکراین باید یک دوره ۹ ماهه به نام پادفک را در این کشور بگذرانند. وزارت علوم و بهداشت جمهوری اسلامی ایران مدرک کالج را به عنوان مدرک پیش دانشگاهی تطابق می‌دهد که این موضوع موجب شده تا متقاضیان نیازی به گذراندن پیش دانشگاهی نداشته باشند.

تحصیل در اوکراین

مزایای تحصیل در اوکراین

 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اوکراین نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به ‌صرفه‌تر است.
 • امکان کار پاره‌وقت و حتی در شرایطی کار تمام‌وقت در حین تحصیل در اوکراین برای دانشجویان وجود دارد.
 • امکان اخذ اقامت دائم اوکراین بعد از اتمام تحصیل در اوکراین وجود دارد.
 • امکان تحصیل در کلیه رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی و فنی مهندسی تنها با دست داشتن مدرک دیپلم و بدون نیاز به مدرک زبان و پیش‌دانشگاهی در کشور اوکراین امکان پذیر است.
 • دانشگاه‌های اوکراین در جهان از رنکینگ و جایگاه خوبی برخوردار هستند.
 • آموزش به صورت زبان انگلیسی، اوکراینی و روسی در این کشور امکان پذیر است.
 • متقاضیان تحصیل در اوکراین امکان برخورداری از مراکز ورزشی رایگان برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور اوکراین را خواهند داشت.
 • متقصاضیان تحصیل در اوکراین از بیمه پزشکی جامع و کاملاً رایگان برخوردار خواهند بود.
 • دانشجویان از خوابگاه‌هایی باکیفیت برخوردار خواهند بود.
 • دانشجویان دانشگاه‌های اوکراین در توسعه، سمینارها، سمپوزیوم‌ها و… در سایر کشورهای اروپایی مشارکت میکنند.

تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی

تحصیل در اوکراین در بیشتر دانشگاه‌های این کشور به زبان اوکراینی و زبان روسی است. متقاضیان بین المللی برای ادامه تحصیل در برخی رشته‌های تحصیلی این کشور باید از یک دوره که شامل زبان اوکراینی و یا زبان روسی است، شروع کنند. اما برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور نیازی به گذراندن دوره‌های پایه و گذراندن زبان اوکراینی نیست.

تحصیل در مقطع کارشناسی به مدت ۴ سال به طول می‌انجامد. در مقطع کارشناسی، دانشگاه‌های اوکراین از تنوع بالایی در انتخاب رشته برخوردار هستند. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی اوکراین را دارند، باید در امتحانات و آزمون‌های پایان دوره خود حداقل امتیاز ۴ را اخذ نمایند.

دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند که در هفته بین ۱۵ تا ۴۰ ساعت کار کنند. دانشجویان می‌توانند بعد از شروع تحصیل در صورت پیدا کردن یک کار مناسب، نامه‌ای از کارفرمای خود اخذ نمایند و از سازمان مهاجرت اوکراین مجوز دریافت کنند. افراد متقاضی ورود به مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم را اخذ نموده باشند. باید به این نکته اشاره کرد که نوع دیپلمی که داوطلبان اخذ کرده‌اند، در انتخاب رشته تحصیلی آن‌ها در دوره کارشناسی در کشور اوکراین تأثیر ندارد.

تحصیل در اوکراین

اتباع خارجی برای تحصیل در اوکراین نیاز به دریافت دعوت نامه از یکی از دانشگاه‌های این کشور دارند. علاوه بر این باید متقاضیان مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۵ را در شروع تحصیل خود داشته باشند و اگر این مدرک زبان را نداشته باشند، باید یک سال دوره کالج را بگذرانند.

مزایای تحصیل در اوکراین کارشناسی

 • شرایط کار و تحصیل در اوکراین برای دانشجویان فراهم است. در مقطع لیسانس در اوکراین دانشجویان می‌توانند تقریباً ۲۰ ساعت در هفته به‌صورت قانونی کار کنند و برای هر ساعت کار در اوکراین ۲۲۹,۸۸۸ تا ۲۸۷,۳۶۰ تومان به پول ایران حقوق دریافت نمایند.
 • مدارک دانشگاهی بیشتر دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی اوکراین مورد تائید WHO و UNESCO ونیز وزارت علوم ایران است.
 • حداقل سن برای تحصیل در اوکراین در مقطع لیسانس ۱۷ و حداکثر تا ۳۰ سال است، در مورد شرایط سنی تحصیل پزشکی در اوکراین هم تقریباً می‌توان گفت که به همین صورت است.

تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد به دلیل صرفه جویی در هزینه‌ها و کوتاه بودن زمان آن، گزینه‌ای مناسب برای دانشجویان بین المللی است. تحصیل در اوکراین در دوره کارشناسی ارشد در حدود ۲ سال به طول می‌انجامد. یک سال تحصیلی در اوکراین بین اول سپتامبر تا فوریه است. در دوره‌ی تحصیل کارشناسی ارشد در اوکراین به متقاضیان به‌غیراز آموزش‌های تئوری، مهارت‌های مهم کاربردی نیز آموزش داده می‌شود.

در پایان هر ترم، از دانشجویان تقریباً ۳ الی ۵ آزمون گرفته می‌شود که در صورت کسب نمره قبولی در این آزمون‌ها، می‌توانند وارد دوره یا ترم بعد شوند. تحصیلات عالیه در اوکراین همراه با کسب تجربه کاری است که تشخیص صلاحیت لازم برای ورود به بازار کار بر عهده دولت اوکراین است. دانشجویان این مقطع در کشور اوکراین اجازه کار از ۱۵ تا ۴۰ ساعت در هفته با توجه به افر شغلی دارا خواهند بود.

متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی به زبان اوکراینی و روسی، باید در کشور اوکراین کلاس‌های زبان پادفک را بگذرانند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، باید مدرک آیلتس ۶ یا ۶٫۵ را به دانشگاه مد نظر خود ارائه دهند.

مزایای تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد

 • یکی از مزایای تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد این است که بعد از اتمام این دوره برای دانشجویان بستر پذیرش در مقطع دکتری از دانشگاه‌های آمریکا، کانادا و اروپا مهیا است.
 • مزیت دیگری که در جذب دانشجویان خارجی تأثیر دارد، پروسه پذیرش آسان و سریع در دانشگاه‌های اوکراین است.
 • دانشجو می‌تواند تحصیل و کار در اوکراین را در دوره فوق‌لیسانس هم‌زمان داشته باشد.

تحصیل در اوکراین پزشکی

تحصیل در اوکراین در مقطع دکتری

ادامه تحصیل در مقاطع دکتری در کشور اوکراین به زبان روسی، اوکراینی و یا انگلیسی انجام می‌شود. مقطع دکتری در این کشور بسته به رشته تحصیـلی بیـن ۳ الـی ۴ سـال به طـول می‌انجامد. متقاضیان تحصیل در اوکراین در مقطع دکتری باید با یک استاد راهنما در دانشگاه مد نظر خود ارتباط برقرار کنند. علاوه بر آن متقاضیان باید ۳ الی ۴ مقاله در رابطه با پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد و در زمینه رشته تخصصی خود ارائه دهند که یکی از شرایط لازم برای ادامه تحصیل در این مقطع این موضوع است.

بصورت کلی تحصیل در مقطع دکترا درکشور اوکراین به دو صورت شامل تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصاً پرداخت می‌کند، صورت می‌پذیرد. دانشجویان این مقطع می‌توانند در کنار تحصیل به کار یا تدریس نیز بپردازند.

کشور اوکراین به حساب افرادی که در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند، حقوق ماهیانه در حدود ۲ هزار دلار پرداخت می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری در اوکراین

 • اخذ مدرکی دال بر تسلط کافی به زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
 • مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های معتبر
 • داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …
 • جلب نظر یک استاد راهنما (supervisor) که از دکتری فرد را پشتیبانی نماید.

تحصیل در اوکراین در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی

کشور اوکراین به دلیل داشتن بهترین دانشگاه‌های پزشکی، متقاضیان زیادی را از سراسر دنیا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به خود جذب می‌کند. دانشگاه دولتی پزشکی Odessa و دانشگاه دولتی پزشکی Lviv از دانشگاه‌های برتر در اوکراین هستند که دوره‌های پزشکی عمومی، دندان پزشکی و داروسازی را به زبان انگلیسی و روسی، آموزش می‌دهند.

برای تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اوکراین، باید بیش از ده سال از آخرین مدرک تحصیلی متقاضیان گذشته باشد و برای مقطع لیسانس و پزشکی بیشتر از ۳۰ سال سن نداشته باشند.

هزینه تحصیل در اوکراین

هزینه‌های تحصیل و زندگی در اوکراین

در جدول زیر هزینه‌های زندگی در اوکراین بر اساس تومان بررسی شده است.

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) ۳,۹۹۴ تومان
هزینه تاکسی ۳۱,۴۸۷ تومان
اینترنت ۱۰ مگابایت ۸۲,۷۱۲ تومان
غذا در رستوران ۱۰۰,۱۰۱ تومان
۰٫۳۳ لیتر آب ۷,۰۴۹ تومان
۱ لیتر شیر ۱۳,۱۵۸ تومان
۱۲ عدد تخم مرغ ۲۳,۷۳۲ تومان
۵۰۰ گرم نان ۷,۵۱۹ تومان
۱ کیلو گرم پنیر ۹۷,۵۱۶ تومان
۱ کیلو گرم گوشت ۸۸,۵۸۷ تومان
اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر ۶,۷۷۰,۹۴۸ تومان
اجاره آپارتمان ۱ خوابه در خارج از شهر ۴,۰۶۹,۱۴۸ تومان

هزینه‌های تحصیل در اوکراین در رشته‌های پزشکی نیز در جدول زیر به واحد تومان مورد بررسی قرار گرفته است.

رشته‌های تحصیلی علوم پزشکی هزینه تحصیل به زبان انگلیسی
داروسازی حداکثر ۸۹,۲۹۲,۴۰۰ تومان
دندانپزشکی حداکثر ۹۶,۳۴۱,۸۰۰ تومان
پزشکی حداکثر ۱۱۷,۴۹۰,۰۰۰ تومان
روانشناسی حداکثر ۴۶,۹۹۶,۰۰۰ تومان
قلب و عروق حداکثر ۱۰۳,۳۹۱,۲۰۰ تومان
چشم پزشکی حداکثر ۱۰۳,۳۹۱,۲۰۰ تومان

هزینه‌های تحصیل در اوکراین در دیگر رشته‌ها عباردتند از:

رشته‌های مهندسی هزینه تحصیل به زبان انگلیسی
مهندسی برق حداکثر ۷۹,۸۹۳,۲۰۰
مهندسی عمران حداکثر ۷۰,۴۹۴,۰۰۰
مهندسی هواپیما ۷۹,۸۹۳,۲۰۰ تومان
معماری حداکثر ۷۹,۸۹۳,۲۰۰
مهندسی کامپیوتر حداکثر ۷۹,۸۹۳,۲۰۰
مهندسی مکانیک ۴۶,۹۹۶,۰۰۰ تومان

به طور کلی در ارتباط با هزینه‌های زندگی و تحصیل در اوکراین می‌توان به موارد زیر به صورت کلی اشاره کرد:

 • هزینه ماهانه خورد وخوراک در اوکراین ۳,۵۲۴,۷۰۰ تومان است.
 • هزینه مسکن برای افرادی که به تنهایی زندگی می‌کنند، ماهانه ۷,۰۴۹,۴۰۰ تومان است.
 • هزینه خوابگاه بسیار پایین‌تر و حدود سالانه ۱۴,۰۹۸,۸۰۰ تا ۲۵,۸۴۷,۸۰۰ تومان است.
 • هزینه بیمه درمانی سالانه حدود ۱,۸۷۹,۸۴۰ تا ۲,۳۴۹,۸۰۰ تومان است.

به‌طور کل فرد نیاز به حدود ۳۰,۵۴۷,۴۰۰ تا ۴۲,۲۹۶,۴۰۰ تومان سالانه برای هزینه اسکان و خورد وخوراک، به‌غیراز هزینه تحصیل دارد.

تحصیل در اوکراین

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اوکراین

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه کارت شناسایی معتبر
 • تعداد یک قطعه عکس رنگی ۴*۳
 • نامه تمکن مالی (پرینت حساب بانکی به مبلغ حد اقل معادل ۶ هزار دلار)
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه
 • ارائه پرینت حساب بانکی و گردش مالی مناسب جهت هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ترجمه انگلیسی مدرک صحت سلامت که از تاریخ صدور بیش از ۳ ماه نگذشته باشد (در مدرک باید قید شده باشد که از نظر جسمی, روحی وروانی سالم است و از نظر ایدز و هپاتیت منفی است.) همراه با مهر مترجم، مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی و پرداخت شهریه
 • ارائه مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ترجمه آن
 • ترجمه شناسنامه به زبان انگلیسی همراه با مهر مترجم, مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
 • ترجمه دیپلم و ریز نمرات به زبان انگلیسی همراه با مهر مترجم, مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
 • اصل دعوتنامه دانشگاه
 • بیمه مسافرتی و پزشکی به مدت حد اقل یک ماه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان درصورت وجود
 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت بین المللی
 • بلیط هواپیما

بهترین دانشگاه‌های کشور اوکراین

بهترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل شامل موارد زیر هستند.

 • دانشگاه ملی کارازین خارکف اوکراین
 • دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کیف
 • مؤسسه پلی‌ تکنیک کی‌ یف
 • موسسه پلی تکنیک خارکوف
 • دانشگاه ملی Donetsk
 • دانشگاه ملی پلی تکنیک Lviv
 • دانشگاه ملی زاپروژیا (ZNU)
 • موسسه ملی حمل و نقل هوایی کیف (NAU)

کلام پایانی

اوکراین یک کشور اروپایی است. این کشور به دلایل بسیاری از جمله پایین بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی و مورد تأیید بودن این دانشگاه‌ها در سطح جهانی و وزارت علوم ایران، توانسته متقاضیان بسیاری را از سرتاسر دنیا برای تحصیل در اوکراین و زندگی در آن جذب کند.

مشاورین متخصص در مجموعه‌ی علم ویرا راهنمایی‌های لازم را برای مهاجرت به مراجعین ارائه می‌کنند. برای ارتباط با مشاورین ویرا به شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ در واتساپ پیام دهید. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *