دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس (Belarus State Medical University)

دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس از مراکز آموزش عالی پیشرو در زمینه علوم پزشکی است. در سال‌های اخیر میزان تقاضا برای تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در بلاروس افزایش داشته است. تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی یا دیگر رشته‌های مرتبط در بلاروس فرصتی استثنایی است. کیفیت بالای آموزش و شرایط پذیرش آسان از دلایل انتخاب بلاروس به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی اند. در این مطلب قصد داریم یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور یعنی دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس را به شما معرفی کنیم.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در بلاروس

بلاروس کشوری آرام و سردسیر است که در اروپای شرقی واقع شده است. بلاروس با روسیه، لهستان، لتونی و اوکراین مرز مشترک دارد. فاصله نسبتاً کم این کشور با ایران و هزینه‌های پایین آموزش و زندگی باعث تمایل بسیاری افراد برای مهاجرت به این کشور شده است.

زبان تحصیل در این کشور انگلیسی و روسی است. اگر قصد داشته باشید به زبان روسی تحصیل کنید هزینه‌های شما کاهش پیدا خواهند کرد. از نظر دانش زبانی نیز جای نگرانی نیست. شما بدون داشتن مدرک زبان و با شرکت در دوره پادفک می‌توانید در بلاروس تحصیل کنید. همانگونه که پیش از این اشاره شد رشته‌های علوم پزشکی در این کشور بسیار پرطرفدار هستند.

برخی از مزایای مهم تحصیل پزشکی در بلاروس عبارت اند از هزینه پایین، امکانات آموزشی پیشرفته، اعتبار بالای دانشگاه‌ها، امکان اخذ اقامت و عدم نیاز به مدرک زبان. تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در بلاروس دارای محدودیت سنی خاصی نیست و شما با هر سنی می‌توانید برای اخذ پذیرش اقدام کنید. سیستم‌های آموزش پزشکی در بلاروس بر اساس اصول نوین آموزش طراحی شده اند. به طور متوسط طول دوره تحصیل پزشکی و دندان پزشکی ۶ و ۵ سال است.

اگر شما هم از علاقه‌مندان به تحصیل در رشته پزشکی هستید دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل باشد. با اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌توانید از خدمات آموزشی و رفاهی عالی برخوردار شوید. پذیرش دانشگاه BSMU دارای شرط معدل است. معدل کلی شما باید بالاتر ۱۶ بوده و نمرات خوبی در دروس زیست و شیمی داشته باشید. با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری در این کشور، پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانید به سادگی وارد بازار کار شوید.

امکانات آموزشی دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس BSMU

دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس در سال ۱۹۵۸ تأسیس شد و قدیمی‌ترین مرکز آموزش پزشکی بلاروس به شمار می‌آید. دانشگاه BSMU مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت است. این دانشگاه به سبب کیفیت بالای خود در آموزش و ارائه تحقیقات در جهان شناخته شده است. در حال حاضر دانشگاه BSMU دارای ۶ دانشکده اصلی است. این دانشکده‌ها عبارت اند از دانشکده پزشکی عمومی، دانشکده اطفال، دانشکده روان شناسی، دانشکده تشخیص پزشکی و پرستاری و دانشکده ویژه دانشجویان بین‌الملل. سه رشته پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی پر متقاضی ترین رشته‌های این دانشگاه هستند.

دانشجویان پزشکی در زمینه‌هایی از قبیل جراحی، زنان، هوشبری و … آموزش می‌بینند. برخی از زمینه‌های اصلی آموزش دندان پزشکی و داروسازی نیز عبارت است از آناتومی دندان و فک، اساس مواد دندانی، شیمی و داروهای پزشکی.

این دانشگاه دارای امکانات و تسهیلات تحقیقاتی گسترده‌ای است. در سال ۲۰۰۲ دانشگاه BSMU ژورنال آکادمیک خود را منتشر کرد. به علاوه، یک کالج تحقیقاتی در این دانشگاه موجود است که به ۱۱ حیطه تخصصی مختلف اختصاص یافته است.  این دانشگاه در پروژه‌ها و برنامه‌های دولتی و شخصی زیادی نقش داشته است.

تعداد قابل توجهی از کادر آموزشی این دانشگاه پروژه‌های تحقیقاتی برجسته‌ای را انجام داده اند. این موضوع باعث فزایش اعتبار علمی دانشگاه شده است. بالا بودن میزان تحقیقات معتبر انجام شده توسط یک دانشگاه از ملاک‌های اساسی تعیین اعتبار و رتبه آن است. تحصیل در دانشگاهی ممتاز از نظر میزان پژوهش‌ مانند دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس نقطه عطفی در زندگی تحصیلی شما خواهد بود.

امکانات رفاهی دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس (Belarus State Medical University)

دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس علاوه بر ارائه خدمات برتر آموزشی، امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. یکی از این امکانات وجود کلاب‌ها و گروه‌های دانشجویی متعدد است. این گروه‌ها در زمینه اجرای انواع تئاتر و نمایش، موسیقی، رقص، نوازندگی و دیگر زمینه‌های هنری فعال اند. به علاوه، سالانه فستیوال‌ها و جشن‌های متعددی در محیط دانشگاه یا خارج از آن برای دانشجویان برگزار می‌گردد. شما با عضویت در گروه‌های ورزشی دانشگاه نیز می‌تواند اوقات خوشی را سپری کرده و در مسابقات شرکت کنید. این دانشگاه با هدف افزایش و تقویت سلامت دانشجویان، خدمات پزشکی و درمانی متعددی را نیز ارائه می‌دهد.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس

برای اخذ پذیرش از دانشگاه BSMU و تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در این کشور نیاز به مهیا کردن شرایط و مدارک خاصی دارید. یکی از مزایای تحصیل در بلاروس عدم نیاز به مدرک زبان است. شما می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی یا روسی از دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس پذیرش بگیرد. شرط پذیرش شما این است که پس از ورود به دانشگاه در دوره‌های آموزش زبان شرکت کنید.

 به صورت کلی اخذ پذیرش پزشکی در بلاروس دشوار نیست و با تهیه تمامی مدارک لازم شانس خوبی خواهید داشت. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از این دانشگاه به شرح زیر است.

 • کپی پاسپورت معتبر متقاضی به همراه ترجمه رسمی آن
 • فرم درخواست پذیرش که توسط وزارت آموزش تأیید شده باشد
 • اصل گواهی و مدارک تحصیل به همراه لیست دروس و واحدهای گذرانده شده و نمرات هر کدام
 • گواهی سلامت جسمانی که توسط سازمان سلامت بلاروس صادر شده باشد
 • گواهی پزشکی مبنی بر منفی بودن تست ابتلا به HIV
 • اصل یا کپی گواهی تولد
 • گواهی فارغ‌التحصیلی از پیش دانشگاهی (در صورت نداشتن این مدرک ملزم به شرکت در دوره پادفک خواهید بود.)
 • ·        4 قطعه عکس ۴*۳

تمامی مدارک خواسته شده باید به صورت رسمی و به زبان روسی ترجمه شده باشند. لازم به ذکر است که برای همه متقاضیان مصاحبه انجام می‌گیرد. محتوای مورد سوال در این مصاحبه عبارت اند از شیمی، زیست و زبان انگلیسی یا روسی. اگر نتوانید نمره لازم را در مصاحبه به دست آورید باید در دوره پادفک دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس شرکت کنید.

دوره پادفک

دوره پادفک که برخی افراد آن را به عنوان آزمون پادفک می‌شناسند، یک دوره حدوداً ۹ ماهه آموزشی است. در ابتدای این دوره زبان انگلیسی یا روسی (به انتخاب دانشجو) آموزش داده می‌شود. دو برنامه آموزش زبان روسی ارائه می‌شود. یکی از این برنامه‌ها برای دانشجویانی است که با زبان روسی آشنایی دارند و دیگری آموزش زبان را از پایه آغاز می‌کند. برای گذراندن دوره پادفک به زبان انگلیسی در دانشگاه پزشکی دولتی روسیه یک آزمون از شما گرفته می‌شود.

این آزمون برای تعیین سطح دانش زبانی شما است. دیگر دروس ارائه شده در این دوره عبارت اند از شیمی، زیست، فیزیک و ریاضی و معرفی فیزیک پزشکی. پس از اتمام این دوره باید بتوانید در آزمونی که برگزار می‌شود نمره قبولی بگیرید. در صورتی که موفق به اخذ نمره قبولی نشوید باید مجدداً در این دوره شرکت کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس

هزینه‌های تحصیل و زندگی در بلاروس مقرون به صرفه است. همانگونه که از نام دانشگاه مشخص است، این مرکز آموزشی دولتی است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی همواره پایین‌تر از دانشگاه‌های خصوصی بوده و ارزان محسوب می‌شود. هزینه تحصیل به زبان روسی پایین‌تر از انگلیسی است. بنابراین، اگر دانش زبانی روسی و انگلیسی شما به یک اندازه است، بهتر است دوره‌های روسی را انتخاب کنید. میانگین هزینه‌های سالانه‌ تحصیل در دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس در ادامه ذکر شده است.

 • هزینه سالانه دوره پادفک به زبان روسی: ۲۶۰۰ دلار آمریکا
 • هزینه سالانه دوره پادفک به زبان انگلیسی: ۳۱۰۰ دلار آمریکا
 •  تحصیل در رشته دندان پزشکی به زبان روسی: ۴۷۰۰ دلار آمریکا
 • تحصیل در رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی: ۵۸۰۰ دلار آمریکا
 • تحصیل در رشته پزشکی عمومی به زبان روسی: ۴۳۰۰ دلار آمریکا
 • تحصیل در رشته پزشکی عمومی به زبان انگلیسی: ۵۲۰۰ دلار آمریکا
 • تحصیل در رشته داروسازی به زبان روسی: ۴۳۰۰ دلار آمریکا
 • تحصیل در رشته داروسازی به زبان انگلیسی: ۵۲۰۰ دلار آمریکا
 • هزینه اقامت در هاستل: ۸۴۰ دلار آمریکا
 • هزینه ثبت نام: حدود ۵۰ دلار آمریکا
 • هزینه بیمه درمانی: ۲۰۰ دلار آمریکا
 • هزینه چک‌آپ پزشکی: حدود ۱۰۰ دلار آمریکا
 • میانگین هزینه زندگی در بلاروس: ۳۰۰۰ تا ۴۸۰۰ دلار آمریکا

برنامه تبادل دانشجو

تبادل دانشجویان و اساتید میان دانشگاه‌های مختلف از راه‌های کلیدی افزایش ارتباط و اعتبار بین‌المللی یک دانشگاه است. دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس در این زمینه اقدامات متعددی انجام داده است. اساتید و دانشجویان می‌توانند برای شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی، برگزاری سمینار و وورکشاپ، تدریس و … به دیگر دانشگاه‌ها بروند. دانشگاه BSMU با مراکز آموزش عالی بسیاری در زمینه تبادل دانشجو همکاری می‌کند. برخی از این دانشگاه‌ها عبارت اند از:

 • I.M. Sechenov First Moscow State Medical University (Russia)
 • A.I. Yevdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry (Russia)
 • Kirov State Medical University (Russia)
 • Samara State Medical University (Russia)
 • Nagasaki University (Japan)
 • Fukushima Medical University (Japan)
 • Henan University of Science and Technology (China)

سخن پایانی

مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف پرطرفدارترین شیوه مهاجرت است. بلاروس از جمله کشورهایی است که سالانه دانشجویان بسیاری را به خود جذب می‌کند. با توجه به محبوبیت رشته‌های علوم پزشکی میان ایرانیان دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس یکی از بهترین انتخاب‌های شما است. تحصیل در این دانشگاه به معنای برخورداری از سیستم آموزشی نوین و مزایای متعدد است. با اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌توانید آینده تحصیلی و شغلی درخشانی را برای خود رقم بزنید. برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان از مشاوران مؤسسه مهاجرتی ویرا با شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس بگیرید. کارشناسان مؤسسه به صورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان هستند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *