قبرس یکی از کشورهایی است که در سال‌های اخیر مقصد بسیاری از مهاجران تحصیلی بوده است. برخی از مهم‌ترین دلایل انتخاب این کشور عبارت اند از آب و هوای خوب، فرهنگ دوستانه، محیط بین‌المللی، رنکینگ بالای دانشگاه‌ها و هزینه‌های مناسب تحصیل نسبت به برخی کشورها. با توجه به اهمیت برخورداری از اطلاعات کامل و به روز، تلاش ما بر این است که هر آنچه در مسیر مهاجرت نیاز دارید را با شما در میان بگذاریم. اگر شما هم به مهاجرت و تحصیل در قبرس علاقه‌مند هستید در این مقاله با ما همراه باشید.

شرایط عمومی تحصیل در قبرس

قبرس از لحاظ سیاسی جزو اروپا محسوب می‌شود. بنابراین، تحصیل در این کشور می‌تواند نقش به‌سزایی در موفقیت آینده شما ایفا کند. دانشگاه‎‌های این کشور عموماً از رنکینگ خوبی برخوردار هستند و امکاناتی عالی به دانشجویان خود ارائه می‌کنند. در کنار امکانات بسیار و کیفیت بالای آموزش، هزینه تحصیل در این کشور نیز معقول است. تنوع رشته‌های موجود در دانشگاه‌های قبرس نیز بسیار بالا است. شما می‌توانید در رشته‌های هنر، اقتصاد، بازاریابی، مهندسی الکترونیک، پزشکی و … به تحصیل بپردازید. برخی از دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز هستند. به عبارتی شما پس از اتمام دوره تحصیل در قبرس می‌توانید به ایران بازگشته و مشغول به کار یا تحصیل شوید.

علاوه بر این، مدارک بسیاری از این دانشگاه‌ها در اروپا و آمریکا نیز معتبر هستند. محیط بین‌المللی دانشگاه‌های قبرس و ارتباطات گسترده آن‌ها با سایر دانشگاه‌ها دلیل اعتبار بالا و کیفیت آموزش است. همچنین، می‌توانید از برنامه‌های تبادل دانشجو میان دانشگاه‌های قبرس و سایر کشورها بهره ببرید. این گونه فرصت‌های تحصیلی تجربه آموزش در مراکزی معتبر را برای شما به ارمغان می‌آورند.

شما می‌توانید با هوشمندی تحصیل در قبرس را به نقطه عطفی در رزومه تحصیلی و کاری خود تبدیل کنید. برخی دیگر از مزایای تحصیل در قبرس عبارت اند از امکان کار حین تحصیل، هزینه‌های مناسب زندگی، امکان تحصیل در رشته‌های دوگانه، عدم نیاز به مدرک زبان و امکان کار و اقامت پس از اتمام دوره تحصیل.

تحصیل در قبرس 1

تحصیل در مدارس قبرس

برخلاف آنچه که بسیاری از افراد تصور می‌کنند، مهاجرت تحصیلی منحصر به تحصیلات عالی نیست. در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید برای تحصیل در مدارس قبرس نیز اقدام کنید. دبیرستان‌های بین‌المللی موجود در قبرس دارای امکاناتی بی‌نظیر و هزینه‌ای مناسب هستند. سالانه دانش‌آموزان بسیاری برای تحصیل در دبیرستان‌های قبرس به این کشور مهاجرت می‌کنند.  تحصیل در این دبیرستان‌ها می‌تواند آینده تحصیلی و شغلی بهتری را برای افراد رقم بزند. دانش آموزان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در قبرس به ویزای دانش‌آموزی نیاز دارند. برخی از بهترین مدارس بین‌المللی قبرس عبارت اند از:

 • مدرسه آمریکایی قبرس (AISC): آموزش از مهدکودک تا پایه دوازدهم بر پایه سیستم آموزشی آمریکا و به زبان انگلیسی.
 • آکادمی آمریکایی نیکوزیه: آموزش از پیش دبستانی تا پایان دبیرستان به زبان انگلیسی و بر اساس سیستم آموزشی انگلیس.
 • کالج آمریکایی (AEC): آموزش بر اساس سیستم آموزشی آمریکا. این کالج برای ارائه فرصت‌های متعدد تحصیل در دانشگاه‌های برتر آمریکا، اروپا و کانادا شناخته شده است.
 • مدرسه خصوصی و آموزشگاه TLC: ارائه آموزش از ۳ تا ۱۸ سال بر اساس سیستم آموزشی ملی انگلیس.

تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی

دانشجویان مقطع کارشناسی در رشته‌های مختلف می‌توانند در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل بپردازند. شما می‌توانید با ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات خود، برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور اقدام کنید. به‌طورکلی، تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی برای رشته‌های مختلف، ۴ سال به طول می‌انجامد. سال تحصیلی دانشگاه‌های قبرس نیز از سپتامبر آغاز شده و تا ژوئن ادامه دارد.

 معمولاً برای تحصیل در مقطع کارشناسی به آیلتس ۶ نیاز دارید. لازم به ذکر است که یکی از مزایای تحصیل در این کشور، امکان تحصیل بدون ارائه مدرک زبان است. برای این کار باید به وسیله مصاحبه برگزار شده توسط دانشگاه تعیین سطح شده و در کلاس‌های زبان شرکت کنید. همانطور که پیش از این اشاره شد، رشته‌های موجود در دانشگاه‌های قبرس بسیار گسترده‌اند. برخی از محبوب‌ترین رشته‌ها عبارت اند از معماری، مهندسی شهرسازی، بانکداری، مدیریت هتل، امور بین‌الملل، حسابداری، پرستاری و روان‌شناسی.

تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا میان مهاجران ایرانی پرطرفدارتر است. رشته‌های ارائه شده در مقطع ارشد نیز از تنوع و گستردگی بسیار بالایی برخوردارند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز بدون ارائه مدرک زبان ممکن است. در صورتی که ترجیح می‌دهید با داشتن مدرک زبان برای اخذ پذیرش اقدام کنید، به آیلتس ۶٫۵ یا معادل‌های آن نیاز خواهید داشت. زبان تدریس دوره‌های کارشناسی ارشد برای اغلب رشته‌ها انگلیسی است. مدت زمان تحصیل در قبرس برای مقطع کارشناسی ارشد مانند بسیاری از کشورها ۲ سال است. هزینه تحصیل شما نیز بسته به رشته و دانشگاه منتخبتان متفاوت خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد.

تحصیل در قبرس 2

تحصیل در قبرس در مقطع دکترا

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در قبرس ۳ تا ۵ سال است. برای تحصیل در مقطع دکترا نیز مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد مدرک زبان اجباری نیست؛ اما باید مدارک تحصیلی خود را ارائه کنید. داشتن مقاله، مدرک کارشناسی ارشد و دفاع از پایان نامه، پروپوزال، رزومه و توصیه نامه برای اخذ پذیرش دکترا لازم است. در مقطع دکترا نیز می‌توانید رشته‌های مختلفی را برای تحصیل انتخاب کنید. برخی از محبوب‌ترین رشته‌ها جهت تحصیل در مقطع دکترا عبارت اند از علوم کامپیوتر، مدیریت کسب و کار، ارتباطات بین‌الملل و اقتصاد.

تحصیل در قبرس در رشته پزشکی

رشته پزشکی همواره یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی بوده است. علاقه مندان به این رشته نیز می‌توانند برای تحصیل در این کشور اقدام کنند. یکی از مزایای تحصیل در رشته پزشکی در قبرس، عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی است. علاوه بر پزشکی، رشته‌های دندان پزشکی و داروسازی نیز از رشته‌های پرطرفدار به شمار می‌روند. تحصیل در این رشته‌ها عموماً دارای هزینه‌ای بیشتر از سایر رشته‌ها است؛ اما امکان دریافت بورسیه نیز وجود دارد.

دریافت بورسیه تحصیلی در قبرس

همانطور که پیش از این ذکر شد تحصیل در قبرس با بورسیه تحصیلی امکان پذیر است. شرایط عمومی بورسیه در اغلب دانشگاه‎ها یکسان است. شما در صورت برخورداری از نمرات بالا، رزومه خوب و ارائه انگیزه نامه‌ای متقاعد کننده، می‌توانید بورسیه دریافت کنید. بورسیه‌های متعددی برای دانشجویان بین‌الملل وجود دارند که همه یا بخشی از هزینه‌های شما را پوشش خواهند داد. برخی از این بورسیه‌ها عبارت اند از بورسیه تحصیلی Edoofa، بورسیه تحصیلی  Blocو بورسیه تحصیلی Novus Biologicals .

دانشگاه‌های قبرس

تحصیل در قبرس با مزایای متعددی همراه است. شما با انتخاب دانشگاهی معتبر می‌توانید از همه این مزایا برخوردار شده و آینده درخشانی برای خود رقم بزنید. تعداد دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دولتی و خصوصی این کشور زیاد است. بسیاری از این دانشگاه‌ها از رنکینگ جهانی بالایی برخوردار هستند. می‌توانید برخی از معتبرترین دانشگاه‌های قبرس را در ادامه مشاهده کنید.

 • Cyprus University of Technology
 • University of Cyprus
 • University of Nicosia
 • Dogu Akdeniz University
 • Yakin Dogu University
 • European University Cyprus
تحصیل در قبرس3

هزینه‌های تحصیل در قبرس

هزینه‌های تحصیل در قبرس نسبت به رشته‌ تحصیلی و دانشگاه مورد نظرتان متفاوت خواهد بود. خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه تأثیر بسیاری در میزان هزینه‌های شما دارد. شهریه برخی از رشته‌ها مانند پزشکی و دندان‌ پزشکی نیز از سایر رشته‌ها بالاتر است. به‌طورکلی میانگین شهریه سالانه برخی از رشته‌ها به شرح زیر است:

 • پزشکی: ۱۲۹۵۵ یورو
 • دندان پزشکی: ۱۰۶۴۵ یورو
 • داروسازی: ۷۸۴۴ یورو
 • سایر رشته‌ها در مقطع کارشناسی: ۵۸۰۰ یورو
 • کارشناسی ارشد: حدود ۲۰۰۰ یورو
 • دکترا: حدود ۴۰۰۰ یورو

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

برای این که بتوانید در هر یک از مقاطع تحصیلی در این کشور ادامه تحصیلی دهید، به ویزای تحصیلی نیاز دارید. بدون دریافت ویزای تحصیلی، شما اجازه اقامت و تحصیل در قبرس را نخواهید داشت. برای دریافت این ویزا لازم است پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، مدارک خود را ارسال کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس به مدارک زیر نیاز دارید.

 • فرم تقاضای ویزای تحصیلی قبرس به صورت تکمیل و امضا شده
 • پاسپورت معتبر که از زمان ورود شما به قبرس حداقل ۱ سال اعتبار داشته باشد با حداقل یک صفحه خالی
 • ۴ عکس با ابعاد پاسپورتی با پس زمینه سفید که به تازگی گرفته شده باشد.
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی قبرس
 • مدارک تحصیلی سابق به همراه کپی ترجمه شده آن‌ها
 • مدارک تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و اقامت (اظهارنامه بانکی، بورسیه و غیره)
 • گواهی عدم سوء پیشینه که حداکثر ۶ ماه از صدور آن گذشته باشد.
 • بیمه سفر
 • پرداخت هزینه بررسی ویزا

پس از ورود به قبرس نیز لازم است برای دریافت بیمه درمانی اقدام کنید. به علاوه، همه افراد ملزم به انجام آزمایشات پزشکی برای هپاتیت B وC ، HIV، سفلیس و سل هستند.

پس از ارسال مدارک مورد نیاز، فرایند صدور ویزای قبرس حدود ۱ ماه به طول می‌انجامد. البته توصیه می‌شود مدارک خود را حدود ۲ الی ۳ ماه قبل از زمان مورد نظرتان برای ورود به قبرس ارسال کنید. ویزایی که به شما اعطا می‌شود ۱ سال اعتبار دارد و به صورت سالانه قابل تمدید خواهد بود.

سخن پایانی

تحصیل در قبرس می‌تواند فرصتی عالی برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی باشد. مهم‌ترین دلایل انتخاب قبرس عبارت اند از رنکینگ بالای دانشگاه‌های قبرس، فرهنگ غنی و شرایط مناسب زندگی، تنوع در رشته‌های موجود، هزینه‌های مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی، برنامه‌های تبادل دانشجو و امکان کار و اقامت در قبرس. با توجه به این موارد، ادامه تحصیل در این کشور می‌تواند ضامن آینده‌ای درخشان برای شما باشد.

مشاوران تخصصی موسسه مهاجرتی علم ویرا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور همراه شما خواهند بود. شما می توانید برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با شماره ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در سایت است با مشاوران ویرا در ارتباط باشید. کارشناسان ویرا به صورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان خواهند بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *