آشنایی با کشور بلاروس

کشور بلاروس یکی از کشورهای اروپای شرقی است که با کشور اوکراین، روسیه، لهستان، اوکراین، لتونی و لیتوانی مرز مشترک دارد. این کشور به “روسیه سفید” معروف است. فرهنگ مردم این کشور به شدت تحت تأثیر فرهنگ این دو کشور اوکراین و روسیه قرار دارد. این کشور دارای ۲۰۷ هزار کیلومتر مربع مساحت بوده که در خود جمعیتی به میزان ۱۰ میلیون نفر را جای داده است. دین رسمی این کشور مسیحی و واحد پولی آن روبل بلاروس است. کشور بلاروس از رفاه اجتماعی بسیار مناسبی برخوردار است؛ به همین دلیل، دانشجویان و دانش‌آموزان علاقه زیادی به تحصیل در بلاروس دارند. زمستان‌های سرد و تابستان‌هایی با آب و هوای خنک، از ویژگی‌های بارز کشور بلاروس است.

مهاجرت تحصیلی به بلاروس

از بهترین انتخاب‌ها برای ادامه تحصیل، مهاجرت تحصیلی به بلاروس است. در کشور بلاروس دوره پیش دبستانی اجباری نیست، اما خانواده‌ها می‌توانند فرزندان خود را به پیش دبستانی ‌بفرستند. دوران ابتدایی و متوسطه از سن ۶ تا ۱۵ سالگی به طول می‌انجامد که بعد از پایان این دوره یک مدرک از دولت دریافت خواهند کرد. بعد از این دوره افراد وارد دانشگاه‌ها می‌شوند.

برای متقاضیان خارج از کشور باید مدرکی که نشان دهنده دیپلم ۱۲ ساله است، را ارائه دهند. پایتخت سیاسی و اقتصادی کشور بلاروس، شهر مینسک با قدمت ۹۵۰ سال است. این شهر بسیاری از مهمترین مناطق سیاسی، فرهنگی و همچنین مشهورترین دانشگاه‌های این کشور را در خود جای داده است. معتبرترین مدارک علمی و افتخارات دانشگاهی توسط دانشجویان دانشگاه بلاروس در شهر مینسک کسب شده‌اند. متقاضیان برای تحصیل در بلاروس باید دوره پادفک را بگذرانند و در این دوره قبول شوند. زبان رسمی بلاروس روسی است، اما زبان تحصیل در بلاروس هم روسی و هم انگلیسی است.

تحصیل در بلاروس

شهرهای مهم دیگر کشور بلاروس، برست، گرودنو، گومل، موگلیف و ویتبسک هستند. سالانه چیزی نزدیک به ۶۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی از سراسر جهان برای تحصیل به بلاروس سفر می‌کنند زیرا هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار مقرون به صرفه است.

مزایای تحصیل در بلاروس

 • هزینه تحصیل در بلاروس پایین‌تر از سایر کشورهای مشابه است.
 • محیطی بسیار امن برای تحصیل و زندگی بدون تبعیض نژادی در بلاروس برای دانشجویان فراهم شده است.
 • از لحاظ اعتبار مدرک اخذ شده از دانشگاه‌های این کشور معتبر است و استانداردهای آموزشی اروپا در بلاروس رعایت شده است.
 • پذیرش آسان در کلیه رشته‌های فنی مهندسی و سایر رشته‌ها در کلیه مقاطع مختلف تحصیلی، تخصص‌های پزشکی و دندان پزشکی، استثناء برای رشته‌های علوم پزشکی و بعد از پایان دوره، با امتحان ورودی همراه است.
 • دانشگاه دولتی بلاروس در رتبه علمی ۵۹۶ در جهانی قرار دارد و قدمت ۹۰ ساله دارد.
 • کشور بلاروس دارای ۲۰ دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران بوده و هر ساله تعدادی از دانشجویان بورسیه وزارت علوم برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند.
 • کشور بلاروس در اروپا و حتی سراسر دنیا از امنیت بالایی برخوردار است.
 • بلاروس در زمینه‌ی آموزش و تحقیق از شهرت جهانی برخوردار است.
 • امکانات کامل تفریحی و رفاهی برای دانشجویان در بلاروس و حتی خوابگاه‌های ارزان قیمت دانشجویی فراهم شده است.

تحصیل در بلاروس

 • کشور بلاروس از دروس و رشته‌های به رسمیت شناخته شده توسط نهادهای بین المللی نظیر WHO MCI, UNESCO, EUROPEAN COUNCIL: که شهرت جهانی دارند، برخوردار است.
 • کشور بلاروس به دلیل همسایگی با اتحادیه اروپا امکان سفر دانشجویان به کشورهای حوزه شینگن را فراهم می‌کند.
 • برای اخذ ویزا برای تحصیل در بلاروس نیازی به نشان دادن بودجه و پشتوانه مالی نیست.
 • کشور بلاروس از نظر جغرافیایی به ایران تقریباً نزدیک است.
 • اکثر دانشگاه‌های بلاروس مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند.
 • برای اخذ پذیرش متقاضیان نیازی به مدرک IELTS یا TOEFL ندارند.

شرایط تحصیل در کشور بلاروس

به دلیل هزینه‌های پایین تحصیل در بلاروس و شرایط زندگی مناسب با کم‌ترین هزینه‌ها و امکان تحصیل به زبان انگلیسی، اکثر متقاضیان ایرانی برای ادامه تحصیل کشور بلاروس انتخاب می‌کنند. بلاروس بیشترین دانشجویان در اروپا را به خود اختصاص داده است.

دانشجویان خارجی برای تحصیل در بلاروس می‌توانند از میان ۴ نظام آموزشی مختلف شامل دانشگاه خصوصی، دانشگاه کلاسیک، موسسه آکادمی و کالج عالی یکی را انتخاب نمایند.

متقاضیان باید برای ورود به دانشگاه‌های بلاروس باید دوره‌ای ۹ ماهه به نام دوره پادفک را بگذرانند. این دوره تقریباً معادل همان مقطع پیش دانشگاهی در ایران است. دانشجویان می‌توانند در این کشور در رشته‌های مختلف علوم پزشکی، مهندسی، هنر، مدیریت، علوم پایه و… تحصیل نمایند. پزشکی و دندانپزشکی از رشته‌های محبوب در بین دانشجویان بین المللی است که بلاروس را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

یکی از مدارک مورد نیاز جهت گرفتن پذیرش تحصیلی در بلاروس داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله و نمرات بالا در برخی دروس است. تحصیل در بلاروس بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است، با این شرط که دانشجویان بعد از ورود به بلاروس باید در دوره‌های آموزش زبان شرکت نمایند و سطح زبان خود را ارتقاء دهند.

تحصیل در بلاروس

مهم‌ترین دانشگاه‌های بلاروس

نام دانشگاه  شهر رتبه کشوری رتبه بین المللی
دانشگاه ایالتی بلاروس  مینسک ۱ ۱۱۴۷
دانشگاه یانکا کوپالا گودنو ۲  2876
دانشگاه علوم پزشکی بلاروس مینسک ۳ ۳۵۴۴
دانشگاه ملی بلاروس مینسک ۴ ۳۶۷۲
دانشگاه دولتی بی بی سی مینسک ۵ ۴۵۵۵
دانشگاه دولتی اقتصاد بلاروس مینسک ۶ ۴۶۹۷
دانشگاه فنی حرفه‌ای برست برست ۷ ۴۸۰۹
دانشگاه ایالتی گومل گومل ۸ ۵۲۳۹
دانشگاه علوم پزشکی گوندو گوندو ۹ ۵۳۳۸
دانشگاه تکنولوژی دولتی بلاروس مینسک ۱۰ ۵۳۶۶
دانشگاه دولتی پولوتسک نووپلوتسک ۱۱ ۵۵۸۵
دانشگاه علم و صنعت بلاروس مینسک ۱۲ ۵۶۴۷
دانشگاه دولتی پولسکی مینسک ۱۳ ۵۶۸۹
دانشگاه ایالتی ویتبسک مینسک ۱۴ ۵۹۵۱
دانشگاه ملی زبان مینسک مینسک ۱۵ ۶۰۲۴

۳ دانشگاه برتر بلاروس

۳ دانشگاه برتر کشور بلاروس برای تحصیل مطابق با آخرین رتبه‌بندی EECA را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد:

 • دانشگاه فنی ملی بلاروس

دانشگاه فنی ملی بلاروس (BNTU) یکی از دانشگاه‌های فنی برجسته این کشور است و در مینسک قرار دارد. این دانشگاه در رتبه‌بندی EECA جایگاه خوبی دارد و رتبه ۷۹ را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه دارای کادر علمی مجرب با دانش و متعهد به آموزش است که حدود ۱۸۰۰ نفر آنها دارای مدرک پروفسورا هستند. هم اکنون بیش از ۲۰۰۰۰ نفر از فارغ التحصیلان این دانشگاه در یکصد کشور جهان در پست‌های دولتی و خصوصی مشغول بکار هستند. این دانشگاه در سال ۱۹۲۰ تأسیس شده ۱۷ دانشکده دارد. ۸۹ رشته اختصاصی و ۱۲۱ دوره تخصصی در این مرکز تدریس می‌شود و بیش از ۳۵۰۰۰ دانشجو دارد.

تحصیل در بلاروس

 • دانشگاه دولتی بلاروس

دانشگاه دولتی بلاروس (BSU) واقع در مینسک بوده و بزرگ‌ترین دانشگاه و بزرگ‌ترین مرکز همکاری بین‌المللی آموزش و علوم این کشور قلمداد می‌شود. در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان این دانشگاه در جایگاه ۳۳۴ قرار دارد. در سال ۱۹۲۱ تأسیس شده و میزبان حدود ۳۰۰۰۰ دانشجو است؛ که ۲۰۰۰ نفر از آنها خارجی هستند. این مرکز آموزشی با بیش از ۴۰۰ دانشگاه و مؤسسه علمی در سراسر جهان همکاری می‌کند.

 • دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس

دانشگاه انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس (BSUIR) در مینسک واقع شده و در سال ۱۹۶۴ تأسیس شده است. در جدیدترین رتبه‌بندی EECA این دانشگاه در جایگاه ۱۱۸ قرار دارد. این مرکز آموزشی در رشته‌های علوم رایانه، رادیو و الکترونیک و ارتباطات از راه دور دانشجو تربیت می‌کند. این دانشگاه آموزش به صورت حضوری و هم از راه دور را برای متقاضیان فراهم کرده است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در بلاروس

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل در بلاروس شامل موارد زیر است:

 • کپی پاسپورت
 • هزینه‌های پردازش
 • ارائه تمامی صفحات شناسنامه (باید به زبان انگلیسی یا روسی ترجمه شده باشند)
 • ارائه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی
 • هزینه دانشگاه
 • گواهی کپی SSC (برای دوره‌های کارشناسی)
 • سوابق تحصیلی
 • مدرکی دال بر تسلط زبان
 • گواهینامه‌های آموزشی (اصلی)
 • پاسپورت معتبر بین المللی
 • دعوت مطالعه رسمی وزارت مهاجرت بلاروس
 • گواهی تولد (اصلی)
 • عکس‌های اندازه پاسپورت
 • گواهینامه پزشکی

بلاروس

مدارک لازم برای تحصیل در کشور بلاروس

مدارک مورد نیاز برای برای تحصیل در بلاروس شامل موارد زیر است که مدارک ارائه شده باید ترجمه رسمی به زبان روسی شوند:

 • اصل گذرنامه
 • اصل گواهی دیپلم و ریزنمرات سه ساله متوسطه
 • اصل شناسنامه
 • گواهی صحت و سلامت
 • اصل گواهی پیش دانشگاهی و ریزنمرات
 • ۱۲ قطعه عکس ۴*۶ تمام رخ زمینه سفید
 • ۱۲ قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ زمینه سفید

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی

متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را در کشور بلاروس را دارند، باید در ابتدا از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه خود پذیرش تحصیلی اخذ نمایند. ارائه مدارک دیپلم ۱۲ ساله برای ورود به مقطع کارشناسی الزامی است. متقاضیان برای ورود به دانشگاه‌های بلاروس در مقطع کارشناسی باید دوره‌های پادفک را بگذرانند این دوره تقریباً معادل با دوره‌های پیش دانشگاهی در ایران است.

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی حدوداً ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد، اما برای سایر رشته‌های مهندسی مانند معماری و یا طراحی مهندسی مکانیک، مهندسی عمران و شبیه آن‌ها، مدت زمان تحصیل در دوره لیسانس حدود ۶ سال است. کسانی که در این مقطع تحصیل می‌کنند، می‌توانند در حین تحصیل تقریباً ۱۰ الی ۱۵ ساعت در هفته مشغول به کار شوند. هزینه تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی تقریباً حدود ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار در سال است و هزینه زندگی که شامل هزینه خوابگاه، خورد و خوراک، رفت و آمد و… است، تقریباً چیزی در حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه است.

دانشجویانی که به زبان روسی مسلط نیستند، باید قبل از ورود به دانشگاه ۹ ماه در بلاروس زبان روسی را بیاموزند. همچنین برای تحصیل در بلاروس به زبان انگلیسی باید آیلتس با نمره ۶٫۵ ارائه کنند. هر سال تحصیلی در بلاروس به این صورت است که‌ترم اول از سپتامبر شروع شده و تا ژانویه ادامه دارد و ترم دوم نیز از فوریه شروع شده و تا ماه جولای ادامه دارد. بهترین رشته‌ها برای تحصیل در بلاروس رشته‌های علوم پزشکی، مهندسی و مدیریت هستند.

تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد به زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور بلاروس حدوداً ۲ سال است. افرادی که قصد دارند فوق لیسانس را در کشور بلاروس ادامه دهند، باید مدرک تحصیلی دوره لیسانس را به همراه ریز نمرات و مدارک لازم دیگر به دانشگاه مد نظر خود ارائه دهند. دانشجویان خارجی باید ویزای تحصیلی و مدارکی مبنی بر تأمین مالی یا گواهی تمکن مالی را نیز به دانشگاه ارائه دهند.

برای ورود به این مقطع تحصیلی متقاضیان می‌توانند از دوره‌های زبان روسی در این کشور استفاده نمایند. این دوره‌ها به مدت ۳ الی ۶ ماه به طول می‌انجامند. همچنین متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک زبان آیلتس با نمره ۶٫۵ ارائه دهند. افرادی که در این مقطع تحصیل می‌کنند، می‌توانند به صورت پاره وقت ۱۵ الی ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند.

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد نیز در رشته‌های مختلف علوم پزشکی، مدیریت، مهندسی، هنر و… امکان پذیر است. شهریه در مقطع کارشناسی ارشد در بلاروس نیز بسته به رشته و دانشگاه متفاوت بوده و معمولاً به صورت میانگین سالیانه بین ۱,۰۳۰ تا ۵,۰۹۳ دلار هزینه دارد.

تحصیل در بلاروس در مقطع دکتری

تحصیل در بلاروس در مقطع دکتری دارای شرایط متفاوتی است. مدرک دکتری اخذ شده از کشور بلاروس در سایر کشورها معتبر است، اما متاسفانه در برخی از رشته‌ها مدرک دکتری کشور بلاروس مورد تأیید وزارت علوم ایران نیست. مدت زمان تحصیل در بلاروس در مقطع دکتری حدود ۳ الی ۴ سال به طول می‌انجامد که سال تحصیلی از ماه نوامبر شروع شده و درماه اکتبر سال بعد، به پایان می‌رسد. اولین شرط برای تحصیل در مقطع دکتری در بلاروس، داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته مورد نظر در دکتری است. متقاضیان باید در ابتدا رزومه خود را با یک استاد در دانشگاه مد نظر خود به اشتراک بگذارند و در صورتی که استاد رزومه آن‌ها را تأیید کرد، می‌توانند سایر مدارک خود را ارائه دهند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در بلاروس در مقطع دکتری را دارند باید دارای مدرک آیلتس با نمره ۷ باشند. اکثر رشته‌ها در مقطع دکترا به زبان روسی و تعداد کمتری به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. به همین دلیل لازمه پذیرش و ادامه تحصیل دانشجو در این مقطع تسلط به زبان روسی است. همچنین متقاضیان باید مقالات بین المللی ISI نیز ارائه دهند. دانشجویان در مقطع دکتری می‌توانند به صورت تمام وقت در کنار تحصیل مشغول به کار نیز باشند و هزینه تحصیل خود را پوشش دهند.

تحصیل در بلاروس

رشته‌های ارائه شده برای تحصیل در مقطع دکتری در این کشور به صورت پژوهشی ارائه می‌شود و دانشجویان در پایان نیز باید از تحقیقات خود دفاع کنند. رشته‌های مورد پذیرش در مقطع دکتری در کشور بلاروس شامل رشته‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، زبان خارجی، علوم انسانی، هنر، مدیریت، بازرگانی، حقوق، کشاورزی، محیط زیست، علوم کامپیوتر و IT، بهداشت، علوم ورزشی روانشناسی و… هستند. معمولاً هزینه‌ی تحصیل در مقطع دکتری کشور بلاروس بین ۱,۰۳۰ تا ۲,۴۲۵ دلار در سال است.

مدارک لازم برای پذیرش در دکتری در کشور بلاروس

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
 • پاسپورت و کپی آن
 • گواهی سلامت و گواهی عدم ابتلا به بیماری ایدز
 • مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی آن‌ها
 • ارائه مدارک دیپلم، لیسانس، و فوق لیسانس همراه با ریز نمرات و ترجمه به زبان روسی
 • مدرک معتبر زبان روسی و یا انگلیسی با نمره قابل قبول
 • داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …
 • معدل بالای ۱۷
 • اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل نمره آیلتس ۶٫۵)

تحصیل پزشکی در بلاروس

تحصیل در بلاروس در شاخه پزشکی و دندانپزشکی فرصتی طلایی برای افرادی است که به دلیل شرایط آزمون‌های ورودی کنکور داخلی، موفق به قبولی در رشته پزشکی و دندان پزشکی نشده‌اند. متقاضیانی که مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رشته تجربی و ریاضی دارند، می‌توانند اقدام به پذیرش در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس کنند. معدل هر یک از دوره‌های پیش دانشگاهی و دیپلم کمتر از ۱۴ و میانگین آن‌ها نیز کمتر از ۱۶ نباید باشد. همچنین متقاضیانی که دوره پیش دانشگاهی را هنوز نگذرانده‌اند، می‌توانند دوره ۹ ماهه پادفک را به عنوان جایگزین این دوره در کشور بلاروس بگذرانند.

طول دوره تحصیل رشته پزشکی بلاروس ۶ سال و دندانپزشکی در بلاروس ۵ الی ۶ سال است. در سه سال اول دانشجویان واحدهای علوم پایه مانند شیمی، زیست و زبان لاتین و فلسفه را پاس می‌کنند. در سال چهارم تا ششم دروس تخصصی به آن‌ها آموزش داده می‌شود. فارغ التحصیلان رشته پزشکی باید یک سال زیر نظر دیگر پزشکان دوره کارآموزی را بگذرانند. هزینه تحصیل در بلاروس در رشته پزشکی و دندانپزشکی تقریباً سالانه حدود بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار است و در صورتی که تحصیل فرد به زبان روسی باشد، این هزینه سالانه حدود ۸۰۰ دلار کاهش می‌یابد.

۴ دانشگاه پزشکی دولتی در بلاروس وجود دارد که مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی هستند. این دانشگاه‌ها شامل، دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس- شهر مینسک، دانشگاه پزشکی دولتی GRODNO، دانشگاه پزشکی دولتی VITEBSK، دانشگاه پزشکی دولتی GOMEL، هستند.

تحصیل در بلاروس

هزینه‌های تحصیل و زندگی در بلاروس به تومان

موارد هزینه‌ها
هزینه غذا برای ۱ نفر در رستوران ارزان ۱۶۸,۳۸۵ تومان
هزینه غذا برای ۲ نفر در رستوران متوسط ۷۲۱,۶۵۰ تومان
بطری آب معدنی ۰٫۳۳ لیتری ۱۲,۵۰۸ تومان
بطری نوشابه ۰٫۳۳ لیتری (کوکا/پپسی) ۱۸,۷۶۲ تومان
یک فنجان قهوه ۳۸,۲۴۷ تومان
نان ۵۰۰ گرمی ۱۴,۶۷۳ تومان
۱ کیلو گرم برنج ۲۷,۱۸۲ تومان
۱ کیلو گرم سینه مرغ ۸۰,۵۸۴ تومان
۱ کیلو گرم گوشت گاو ۱۵۴,۴۳۳ تومان
هزینه بلیط حمل و نقل یک طرفه ۷,۲۱۶ تومان
هزینه بلیط حمل و نقل ۱ ماه ۴۰۷,۲۵۱ تومان
اجاره آپارتمان ۱ خوابه مرکز شهر ۷,۷۶۹,۷۶۵ تومان در ماه
اجاره آپارتمان ۱ خوابه خارج از شهر ۵,۵۸۰,۷۶۰ تومان در ماه
اجاره آپارتمان ۳ خوابه مرکز شهر ۱۲,۹۸۹,۷۰۰ تومان در ماه
اجاره آپارتمان ۳ خوابه خارج از شهر ۹,۲۸۵,۲۳۰ تومان در ماه

زندگی در کشور بلاروس ماهانه حدود ۷,۲۱۶,۵۰۰ الی ۹,۶۲۲,۰۰۰ تومان هزینه دارد؛ که شامل خوابگاه و خورد و خوراک می‌شود. هزینه‌های تحصیل در این کشور به شرح زیر است:

 • هر ترم تحصیل در مقطع کارشناسی حدود ۳۶,۰۸۲,۵۰۰ تومان
 • هر ترم تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۴۰,۸۹۳,۵۰۰ تومان
 • هر ترم تحصیل در مقطع دکترا حدود ۴۸,۱۱۰,۰۰۰ تومان
 • هزینه سالانه تحصیل (دو ترم) در رشته پزشکی به زبان انگلیسی حدود ۱۲۲,۶۸۰,۵۰۰ تومان و به زبان روسی حدود ۱۰۱,۰۳۱,۰۰۰ تومان
 • هزینه سالانه تحصیل (دو ترم) در رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی حدود ۱۳۷,۱۱۳,۵۰۰ تومان و به زبان روسی حدود ۱۱۰,۶۵۳,۰۰۰ تومان
 • هزینه سالانه تحصیل (دو ترم) در رشته داروسازی به زبان انگلیسی حدود ۱۲۲,۶۸۰,۵۰۰ تومان و به زبان روسی حدود ۱۰۱,۰۳۱,۰۰۰ تومان
 • هزینه سالانه (دو ترم) پاتفک به زبان انگلیسی ۷۴,۵۷۰,۵۰۰ تومان
 • هزینه سالانه (دو ترم) پادفک به زبان روسی ۶۲,۵۴۳,۰۰۰ تومان

تحصیل در بلاروس

بورس تحصیلی بلاروس

در کشور بلاروس، مراکز آموزشی بسیاری هستند که به دانشجویان بورسیه تحصیلی می‌دهند. علاوه بر نهادهای دولتی، نهادهای خصوصی نیز بورسیه تحصیلی را ارائه می‌دهند. متقاضیان برای کسب بورسیه در این کشور باید درخواست خود را به مؤسسات زیر ارسال نمایند:

 • بورسیه تحصیلی ریاست جمهوری

این بورسیه با هدف پیدا کردن دانشجویان بین المللی برای کار در بلاروس ایجاد شده است.

 • بورسیه غیر انتفاعی و سازمان‌های تجاری

این بورسیه تحصیلی توسط مؤسسات و سازمان‌های تجاری و شرکت‌های غیر دولتی ارائه می‌گردد.

 • بورسیه ملی بلاروس

این بورسیه بالاترین نوع بورسیه بلاروس است که مختص مدیران طرح‌های اجتماعی، افراد با رزومه‌های قوی و مدیران پروژه است.

 • بورسیه تحصیلی دکتری

این بورسیه مستقیماً به دانشجویانی که دارای رزومه قوی هستند، اختصاص دارد.

کلام پایانی

بلاروس کشوری مستقل و زیبا در اروپای شرقی است. این کشور روابط فرهنگی نزدیکی با بزرگ‌ترین همسایه خود یعنی روسیه دارد. بلاروس کشوری سرسبز، با شهرهای تاریخی بوده و مردمی مهمان‌نواز دارد. زندگی و تحصیل در بلاروس بسیار مقرون‌به‌صرفه است. بلاروس کشوری بسیار رو به رشد و در حال اتصال به شنگن بوده و دارای تابستان‌های کوتاه و خنک و مکانی مناسب برای تفریحات زمستانی در اروپا است. با توجه به توضیحاتی که در این مقاله داده شد، کشور بلاروس یکی از بهترین انتخاب‌ها برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی در ایران است.

مشاورین متخصص مجموعه‌ی علم ویرا مراحل پذیرش در بلاروس را برای متقاضیان تسهیل می‌کنند. برای ارتباط با مشاورین ویرا با شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *