بورسیه تحصیلی روسیه؛ مراحل و مدارک لازم برای دریافت بورسیه

فهرست مطالب

بورسیه تحصیلی روسیه

مهاجرت و تحصیل در کشورهای خارجی ناگزیر با هزینه‌هایی همراه است. هر قدر هم که هزینه تحصیل و زندگی در کشور مقصد پایین باشد، بدون داشتن منابع مالی مناسب نمی‌توانید آن‌ را پرداخت کنید. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی هستند. بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند همه یا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پوشش دهند. دریافت بورسیه تحصیلی در هر کشوری امکان پذیر نیست. روسیه از جمله کشورهایی است که برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه فراهم می‌کند. اخذ بورسیه تحصیلی روسیه فرصتی عالی است که تحصیل در این کشور را برای شما بسیار ساده می‌کند.

دریافت این بورسیه دارای شرایط و ملزومات خاصی است. برای آشنایی با نحوه دریافت این بورسیه در این مطلب همراه ما باشید.

چرا روسیه برای تحصیل مناسب است؟

پیش از پرداختن به مبحث بورسیه تحصیلی روسیه خوب است با شرایط تحصیل در این کشور آشنا باشید. دانشگاه‌های روسیه اغلب دارای کیفیت آموزشی و اعتبار علمی بالایی هستند. به همین سبب، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌تواند با مزایای بسیاری همراه باشد. مهم ترین مزایای تحصیل در این کشور عبارت اند هزینه‌های مناسب، امکانات آموزشی پیشرفته، اعتبار بالای مدارک، امکان کاریابی و اقامت، برنامه‌های تبادل دانشجو و بورسیه تحصیلی. با تحصیل در دانشگاه‌های روسیه می‌توانید آینده درخشانی برای خود رقم بزنید. با توجه به وجود همکاری‌های متعدد بین دانشگاه‌های روسیه و دیگر دانشگاه‌های جهان امکان اخذ مدارک دوگانه نیز برای افراد وجود دارد.

به علاوه، دانشجویان می‌توانند زبان روسی را در دانشگاه بیاموزند. در صورتی که موفق به اخذ بورسیه شده باشید آموزش زبان روسی نیز برای شما رایگان خواهد بود. با توجه به اینکه زبان روسی به صورت گسترده در شرق اروپا استفاده می‌شود یادگیری آن می‌تواند بسیار کارآمد باشد. دانشگاه‌های روسیه خوابگاه‌ها و هاستل‌هایی را نیز برای اقامت دانشجویان در نظر گرفته اند که با قیمتی پایین در دسترس شما قرار می‌گیرند. ما در مؤسسه خدمات لازم را برای پذیرش دانشگاه های روسیه به شما عزیزان ارائه می کنیم. برای آشنایی با خدمات ما به مقاله خدمات مهاجرتی روسیه مراجعه کنید.

student very concentrated his exam - بورسیه تحصیلی روسیه؛ مراحل و مدارک لازم برای دریافت بورسیه

مزایای بورسیه تحصیلی دولتی روسیه

شناخته شده ترین بورسیه تحصیلی روسیه، بورسیه دولتی آن است که دارای مزایای متعددی است. بخش اصلی هزینه‌های زندگی و تحصیل هر دانشجویی مربوط به شهریه دانشگاه است. بنابراین بزرگترین مزیت یک بورسیه تحصیلی را می‌توان پوشش شهریه دانشگاه دانست. مزایای بورسیه تحصیلی دولتی روسیه عبارت اند از:

 • پرداخت هزینه تحصیل در تمام طول دوره تحصیلی
 • کمک هزینه زندگی ماهانه
 • پرداخت هزینه خوابگاه
 • پرداخت هزینه دوره آموزش زبان
مطلب پیشنهادی:
معرفی دانشگاه آلتایی (Alati State University) + شهریه 2021

لازم به ذکر است که در صورت دریافت بورسیه تحصیلی دولتی روسیه شما هیچ کونه تعهد خدمتی به دولت نخواهید داشت. در ادامه با این بورسیه بیشتر آشنا خواهید شد.

بورسیه تحصیلی دولتی روسیه

دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه می‌تواند برای اخذ بورسیه در مقاطع مختلف اقدام کنند. بورسیه تحصیلی در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می‌شود. می‌دانید که تأمین هزینه‌ها یکی از بزرگترین معضلات افراد است. با دریافت این بورسیه بخش بزرگی از مشکلات احتمالی از پیش روی شما برداشته می‌شوند.

لازم به ذکر است که شانس دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی پایین است و مقطع دکترا بیشترین شانس را برای دریافت بورسیه دارد. شما می‌توانید با داشتن نمره‌هایی خوب و تقویت رزومه علمی خود شانستان برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه را بالا ببرید.

دولت روسیه به منظور فراهم کردن فرصت تحصیلی برای دانشجویان سراسر جهان این بورسیه را اهدا می‌کند. از سال 2012 به فرمان دولت روسیه این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان تمام وقت در نظر گرفته شد. دولت روسیه سالانه 15 هزار بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان در نظر می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی دولتی روسیه همه هزینه‌های شما را پوشش می‌دهد. این هزینه‌ها عبارت اند از شهریه دانشگاه در تمام مدت تحصیل، کمک هزینه زندگی ماهانه معادل حدوداً 1480 روبل و هزینه خوابگاه (در صورت وجود). کمک هزینه زندگی ماهانه در نظر گرفته شده برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا حدود 2900 روبل است.

بورسیه1 - بورسیه تحصیلی روسیه؛ مراحل و مدارک لازم برای دریافت بورسیه

در صورتی که می‌خواهید به زبان روسی تحصیل کنید؛ اما دانش روسی شما کافی نیست نگران نباشید. دوره‌های آموزش زبان روسی مناسب با رشته‌ی تحصیلی شما در دانشگاه ارائه می‌شود. بورسیه تحصیلی روسیه هزینه این دوره را نیز پوشش می‌دهد. طول این دوره یک سال است. در صورتی که در پایان آن موفق به اخذ نمره قبولی نشوید، هزینه شرکت مجدد در دوره به عهده خودتان است.

تنها مواردی که توسط این بورسیه پوشش داده نمی‌شوند عبارت اند از هزینه مسافرت، بیمه درمانی و انتقال به دیگر دانشگاه‌ها. در نظر داشته باشید که امکان کار دانشجویی همزمان با تحصیل در روسیه وجود دارد. بنابراین می‌توانید سایر هزینه‌های مورد نیاز خود را از این طریق تأمین کنید.

چه کسانی می‌توانند بورسیه تحصیلی روسیه را دریافت کنند؟

همه شهروندان کشورهای خارجی، افراد بدون تابعیت و اتباع روس مقیم خارج از کشور می‌توانند برای این بورسیه تقاضا بدهند. در نظر داشته باشید که هر شخص تنها یک بار می‌تواند از این بورسیه استفاده کند. یکی از مهم‌ترین مزایای بورسیه تحصیلی دولتی روسیه نبود محدودیت سنی است. شما با هر سنی می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه اقدام کنید.

مطلب پیشنهادی:
هزینه‌های زندگی در روسیه

برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک فارق‌التحصیلی دبیرستان ضروری است. برای بورسیه مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس لازم است. در صورتی که برای تحصیلات تکمیلی تقاضای بورسیه دارید، رشته مورد نظرتان باید با رشته مقطع قبلی یکسان بوده یا به هم مرتبط باشند.

مدارک مورد نیاز دریافت بورسیه تحصیلی روسیه

پیش از هر چیزی در نظر داشته باشید که ممکن است شرایط بورسیه‌های موجود برای دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف تفاوت‌هایی داشته باشند. اولین قدم پر کردن فرم الکترونیکی در وب‌سایت مربوطه است. این فرم مربوط به اطلاعاتی از قبیل اطلاعات شخصی، دوره تحصیلی مورد نظر، مقطع تحصیل و میزان دانش روسی شما است.

 سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه عبارت اند از:

 • پاسپورت معتبر  با حداقل 18 ماه اعتبار از زمان ورود به روسیه
 • کپی آخرین مدارک تحصیلی (ترجمه روسی)
 • ریز کامل نمرات (ترجمه روسی)
 • عکس پرسنلی
 • انگیزه نامه
 • 2 توصیه نامه
 • رزومه علمی  (شامل لیست مقالات منتشر شده برای متقاضیان بورسیه دکترا)
 • گواهی سلامت پزشکی و تست HIV

به خاطر داشته باشید که مدارک مورد تقاضا را باید صرفاً در زمان مقرر ارسال کنید. در صورت عدم ارسال به موقع، تقاضای شما بررسی نخواهد شد. آخرین مهلت ارسال مدارک ممکن است سالانه تغییر کند. این تاریخ برای سال 2022، 10 دسامبر سال 2021 است.

پس از ارسال و بررسی مدارک لیست نتایج در وب‌سایت قرار گرفته یا از طریق ایمیل اعلام می‌گردد. سپس شما باید در مصاحبه و آزمون معین شده شرکت کنید. نتایج مصاحبه و آزمون نیز به همان شیوه قبل به افراد اطلاع داده می‌شود.

young handsome physician medical robe with stethoscope - بورسیه تحصیلی روسیه؛ مراحل و مدارک لازم برای دریافت بورسیه

بورسیه تحصیلی پزشکی روسیه

تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی همواره دارای متقاضیان زیادی بوده است. اعتبار بالای دانشگاه‌های روسیه علاقه‌مندان زیادی را برای تحصیل در این رشته‌ها جذب می‌کند. معمولاً هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی بیشتر از سایر رشته‌ها است. همانطور که پیش از این گفته شد بورسیه تحصیلی روسیه برای همه رشته‌ها در دسترس است.

رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی نیز از این قضیه مستثنی نیستند. شرایط کلی دریافت بورسیه دولتی برای این رشته‌ها تفاوتی با آنچه پیش از این گفته شد ندارد. با توجه به تقاضای بالا این رشته رقابت آن می‌تواند دشوار تر باشد. داشتن دانش زبان و نمرات بالا به ویژه در دروس زیست و شیمی می‌تواند شانس شما را بالاتر ببرد.

علاوه بر این، اغلب کالج‌های پزشکی روسیه برای دانشجویان خود بورسیه در نظر می‌گیرند. همه دانشجویان بین‌المللی که از شرایط و معیارهای مورد نظر دانشگاه برخوردار باشند می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند.

مطلب پیشنهادی:
خدمات مهاجرتی روسیه؛ از دریافت ویزای تحصیلی تا رزرو بلیط

بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع کارشناسی

بورسیه تحصیلی روسیه در مقاطع مختلف ارائه می‌شود. از این میان دانشجویان مقطع کارشناسی کمترین شانس را برای دریافت بورسیه دارند. بورسیه تحصیلی اغلب به دانشجویان تحصیلات تکمیلی یا پزشکی اعطا می‌‌شود. به صورت کلی دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی غیر ممکن نیست؛ اما شانس کمی دارد.

بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نسبت به دانشجویان کارشناسی از شانس بیشتری برخوردار اند. در این مقطع، دانشجویان همه رشته‌ها می‌توانند برای دریافت بورسیه اقدام کنند. معمولاً رشته‌های مهندسی شانس بیشتری برای دریافت بورسیه این مقطع دارند. البته این موضوع به معنای عدم امکان دریافت بورسیه در سایر رشته‌ها نیست. بدیهی است که نمرات خوب و رزومه علمی قوی شانس شما در دریافت بورسیه تحصیلی روسیه را بالا می‌برد.

بورسیه2 - بورسیه تحصیلی روسیه؛ مراحل و مدارک لازم برای دریافت بورسیه

بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع دکترا

از میان بورسیه‌های اعطایی بیشترین تعداد به متقاضیان دکترا اختصاص دارد. به صورت کلی شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع دکترا بیشتر از سایر مقاطع است. برای بورسیه دکترا نیز باید از نمرات و رزومه علمی خوبی برخوردار باشید. برای اخذ بورسیه تحصیلی این مقطع باید حداقل یک مقاله منتشر شده در مجلات معتبر داشته باشید. هنگام ارسال مدارک باید لیست مقالات منتشر شده و پروپوزال خود را نیز ارائه دهید.

بورسیه‌های غیردولتی روسیه

مطالبی که تا کنون ذکر شد مربوط به بورسیه دولتی روسیه بود. علاوه بر این بورسیه، برخی از دانشگاه‌ها و نهادها نیز بورسیه‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته اند. برخی از این بورسیه‌ها در ادامه معرفی شده اند.

بورسیه Open Doors

این بورسیه برای دانشجویان همه کشورهای خارجی در دسترس است. این بورسیه توسط وزارت علوم و تحصیلات روسیه و اتحادیه دانشگاه‌های جهان (IAU) تأمین می‌شود. بورسیه Open Doors بر اساس نتایج یک امتحان اعطا شده و صرفاً برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس است.

بورسیه Bp in Russia Research

این بورسیه برای مقاصد پژوهشی در نظر گرفته شده و مبلغ آن حدود 15000  تا 35000  روبل در ماه است. متقاضیان دریافت این بورسیه باید به پژوهش در موضوعات مشخص شده بپردازند.

ویزای تحصیلی قبرس1 - بورسیه تحصیلی روسیه؛ مراحل و مدارک لازم برای دریافت بورسیه

برخی از دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی نیز بورسیه‌های تحصیلی مختلفی اعطا می‌کنند. برخی از این موارد عبارت اند از:

Moscow Institute of Physics and Technology

این بورسیه به دانشجویان برتر تعلق می‌گیرد و دریافت آن رقابتی است. این کمک هزینه به صورت ماهانه به دانشجویان اعطا می‌شود. MITPاز مؤسسات برتر روسیه در زمینه فیزیک و تکنولوژی می‎باشد.

HSE University Global Scholarship Competition

این دانشگاه مربوط به اقتصاد و علوم اجتماعی است و در مسکو قرار دارد. این بورسیه رقابتی بوده و به 5 نفر تعلق گرفته و 50 درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. برای دریافت این بورسیه باید از رزومه علمی خوبی برخوردار بوده و حداکثر 40 سال سن داشته باشید.

مطلب پیشنهادی:
دانشگاه فدرال شرقی روسیه؛ شهریه و هزینه تحصیل 2021-2020

HSE Gold Funding for International Students

این بورسیه نیز توسط دانشگاه HSE تأمین می‌شود و از 25 تا 70 درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. این درصد بسته به امتیاز شما متغیر خواهد بود.

سن - بورسیه تحصیلی روسیه؛ مراحل و مدارک لازم برای دریافت بورسیه

بورسیه دانشگاه سن پترزبورگ

دانشگاه سن پترزبورگ نیز از جمله مراکزی است که بورسیه تحصیلی روسیه را ارائه می‌دهد. این بورسیه Special achievement scholarship  نام دارد و برای دانشجویان برتر در دسترس است. علاوه بر این دانشگاه SPbU چند بورسیه مختلف را برای دانشجویان خود در رشته‌های مختلف و افرادی دستاورد علمی یا ورزشی داشته اند در نظر گرفته است.

سخن پایانی

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دیگر کشورها فرصتی بی‌نظیر برای آینده تحصیلی و شغلی شما است. دانشگاه‌های روسیه به سبب ارائه خدمات آموزشی با کیفیت و اعتبار بالا همواره مورد توجه دانشجویان بسیاری بوده اند. تعداد زیادی از متقاضیان تحصیل در این کشور به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی روسیه هستند. بورسیه‌های متعددی برای دانشجویان برتر ارائه شده است. دریافت این بورسیه‌ها با مزایای بسیاری همراه است و می‌تواند مسیر تحصیل شما را ساده‌تر کند.

مشاوران تخصصی تیم مهاجرتی علم ویرا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور همراه شما خواهند بود. به علاوه ما در مؤسسه بهترین خدمات مهاجرتی روسیه را در اختیار متقاضیان خود خواهیم گذاشت. برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس بگیرید. کارشناسان مؤسسه به صورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان خواهند بود.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp

آیا به دنبال تحصیل در روسیه هستید؟

اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه های روسیه رشته هایی مانند پزشکی و دندان پزشکی هستید، موسسه علم ویرا به شما در این مسیر کمک خواهد کرد.
فرصت ویژه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مهاجرت تحصیلی

مقالات مرتبط

دانشگاه پنزا روسیه (Penza State University) + شهریه 2021
مهاجرت به روسیه

دانشگاه پنزا روسیه (Penza State University) + شهریه 2021

نام دانشگاه Penza State University محل دانشگاه پنزا، روسیه سال تاسیس 1943 رتبه‌ی جهانی دانشگاه 3512 نوع دانشگاه دولتی وب‌سایت رسمی دانشگاه https://pnzgu.ru/ تحصیل در

معرفی دانشگاه لوباچفسکی(Lobachevsky State University)
مهاجرت به روسیه

معرفی دانشگاه لوباچفسکی(Lobachevsky State University)

دانشگاه لوباچفسکی (Lobachevsky State University)  سال تأسیس 1916 محل قرارگیری دانشگاه نیژنی نووگورود رنک جهانی 1543 مورد تأیید وزارت بهداشت خیر مورد تأیید وزارت علوم

دانشگاه رانخیگس روسیه + هزینه تحصیل 2021
مهاجرت به روسیه

دانشگاه رانخیگس روسیه + هزینه تحصیل 2021

روسیه به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان که در همسایگی ایران قرار گرفته است سالانه میزبان دانشجویان بسیاری است. هر ساله افراد متعددی از

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید