بهترین دانشگاه های قبرس

بهترین دانشگاه های قبرس

قبرس کشوری زیبا و پیشرفته است که اغلب به عنوان مقصدی توریستی شناخته می‌شود. در حال حاضر قبرس به یکی از مقاصد مورد توجه دانشجویان تبدیل شده است. هر ساله عده زیادی برای ادامه تحصیل، به قبرس مهاجرت می‌کنند. اعتبار بالای مدارک دانشگاهی قبرس یکی از دلایل جذب دانشجو است. برخی دیگر از این دلایل عبارت اند از امکانات آموزشی و رفاهی متعدد، موقعیت جغرافیایی خوب، هزینه پایین‌تر نسبت به سایر کشورهای اروپایی و امکان کار و اقامت در قبرس. دانشگاه‌های متعددی در این کشور وجود دارند که شاید انتخاب میان آن‌ها دشوار باشد. در این مقاله قصد داریم بهترین ‌دانشگاه های قبرس را به شما معرفی کنیم.

تحصیل در قبرس

دانشگاه‌های قبرس عموماً از امکانات آموزشی و سطح علمی بالایی برخوردارند. رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور بسیار متنوع هستند. شما می‌توانید بر حسب علاقه خود در رشته‌های مختلف از پزشکی گرفته تا هنر و بازاریابی تحصیل کنید. مدارک دانشگاه‌های معتبر این کشور مورد تأیید بسیاری از کشورها هستند. به علاوه، برخی از این مدارک در ایران نیز توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت پذیرفته می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تحصیل در دانشگاه‌های قبرس عدم نیاز به مدرک زبان است. شما می‌توانید بدون داشتن آیلتس یا معادل‌های آن از دانشگاه پذیرش بگیرید و پس از قبولی در کلاس‌های زبان شرکت کنید. مانند سایر کشورها، طول دوره کارشناسی در قبرس 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکترا 4 سال است. پس از اتمام دوره تحصیل خود نیز می‌توانید در این کشور به کار مشغول شوید.

 دانشگاه‌های قبرس دارای محیطی بین‌المللی و چند ملیتی هستند. با تحصیل در بهترین دانشگاه های قبرس علاوه بر برخورداری از آموزش عالی، تحصیل و زندگی در محیطی بین‌المللی را تجربه خواهید کرد. دانشگاه‌های این کشور به ایجاد روابط و همکاری‌های متعدد با دیگر دانشگاه‌های جهان توجه ویژه‌ای دارند. یکی از مزایای این قبیل همکاری‌ها، امکان استفاده از برنامه‌های تبادل دانشجو است.

رتبه بندی بهترین دانشگاه های قبرس

رتبه‌بندی بهترین دانشگاه های قبرس

انتخاب درست دانشگاه، اهمیت غیر قابل انکاری در مسیر تحصیل شما دارد. برای بهره‌مندی از برترین امکانات آموزشی و تضمین آینده شغلیتان، می توانید در یکی از بهترین دانشگاه های قبرس تحصیل کنید. بدیهی است که میزان رقابت برای این دانشگاه‌ها نیز زیاد است؛ اما نتیجه نهایی ارزشمند است. رنکینگ دانشگاه‌های برتر قبرس بر اساس سیستم رتبه‌بندی SCIMAGO به شرح زیر می باشد.

  • دانشگاه قبرس (University of Cyprus): 665
  • دانشگاه تکنولوژی قبرس (Cyprus University of Technology): 763
  • دانشگاه مدیترانه شرقی (Eastern Mediterranean University): 766
  • دانشگاه اروپایی قبرس (European University of Cyprus): 786
  • دانشگاه خاور نزدیک (Near East University): 789
  • دانشگاه بین‌المللی قبرس (Cyprus International University): 793
  • دانشگاه فردریک  (Fredrick University): 802
  • دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia): 806
  • دانشگاه اروپایی لفکه (European University of Lefke): 810
  • دانشگاه اوپن قبرس (Open University of Cyprus) : 818

برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه‌ها در ادامه مطلب همراه ما باشید.

دانشگاه قبرس (University of Cyprus)

 دانشگاه قبرس در نیکوزیا پایتخت این کشور واقع شده است. تنها 3 دهه از تأسیس این مؤسسه می‌گذرد. با این وجود، محیط مدرن و کیفیت بالای آموزشی، آن را به یکی از بهترین دانشگاه های قبرس تبدیل کرده است. این دانشگاه با 7000 دانشجو و 800 نفر کارمند و کارد آموزش یکی از بزرگترین مراکز استخدام جوانان و محققان است. 8 دانشکده و 22 دپارتمان مختلف در این دانشگاه وجود دارد که گستره رشته‌های موجود را افزایش می‌دهد. همه برنامه‌های آموزشی این دانشگاه طبق سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) ارائه می‌شوند.

مزایای تحصیل در این دانشگاه عبارت اند از هزینه‌های معقول، خدمات حمایت از دانشجویان، شرکت در کلوپ‌های دانشجویی و کنفرانس‌های بین‌المللی، بورسیه و نرخ بالای استخدام در قبرس و خارج از کشور.

 این دانشگاه همکاری‌های گسترده‌ای با دانشگاه‌های برتر جهان دارد و عضو بیش از 60 انجمن بین‌المللی دانشگاهی است. دانشگاه قبرس با حدود 750 دانشگاه اروپایی قرارداد اراسموس دارد. تا کنون بیش از 2500 دانشجوی این دانشگاه از طریق این برنامه مدتی را در دانشگاه‌های اروپایی گذرانده‌اند. اگر به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه های قبرس هستید، این دانشگاه را جزو اولویت‌های خود قرار دهید.

دانشگاه تکنولوژی قبرس
بهترین دانشگاه های قبرس

دانشگاه تکنولوژی قبرس (Cyprus University of Technology)

اگر تمایل داشته باشید در رشته‌های مهندسی، هنر، اقتصاد، تجارت و … تحصیل کنید، این دانشگاه انتخابی عالی است. از تأسیس این دانشگاه نیز مدت زمان زیادی نمی‌گذرد؛ اما توانسته میان بهترین دانشگاه های قبرس جای بگیرد. دانشگاه تکنولوژی قبرس در سال 2003 تأسیس شد و در سال 2007 اولین دانشجویان خود را پذیرفت.

 هدف این دانشگاه توسعه به عنوان یک دانشگاه پیشروی بین‌المللی است که امکانات آموزشی و تحقیقاتی برجسته‌ای ارائه می‌دهد. دانشجویان بین‌المللی بسیاری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. حدود 13 درصد از جمعیت 3100 نفری این دانشگاه را دانشجویان بین‌الملل تشکیل داده‌اند. این دانشگاه نیز توجه ویژه‌ای به ارتباط با سایر دانشگاه‌ها داشته و عضو برنامه اراسموس است.

دانشگاه مدیترانه شرقی (Eastern Mediterranean University)

این مؤسسه آموزش عالی یکی از بهترین دانشگاه های قبرس شمالی به شمار می‌رود. این دانشگاه در سال 1979 شروع به کار کرد و اکنون بیش از 100 برنامه تحصیلی کارشناسی و 80 برنامه تحصیلات تکمیلی دارد. در حال حاضر 20000 دانشجو از 108 کشور مختلف جهان از امکانات آموزشی و تحقیقی این دانشگاه بهره‌مند می‌شوند. زبان آموزشی در دانشگاه مدیترانه شرقی انگلیسی و ترکی است.

 این دانشگاه 12 دانشکده دارد که برخی از آن‌ها عبارت اند از معماری، بازرگانی و اقتصاد، دندان پزشکی، مهندسی، حقوق و گردشگری. همکاری با دانشگاه‌هایی مانند Bologna و Warwick و توافقنامه‌های مشترک با 37 مؤسسه علمی در 20 کشور جهان از امتیازات این دانشگاه اند. نکته جالب توجه راجع به این دانشگاه، درصد بالای دانشجویان خارجی آن است. تعداد دانشجویان حدود 16000 نفر است که 78 درصد آن‌ها دانشجویان بین‌الملل می باشند.

دانشگاه اروپایی قبرس (European University of Cyprus)

این دانشگاه به عنوان قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی در سال 1961 تأسیس شد و در سال 2007 عنوان دانشگاه را گرفت. این دانشگاه برای ارائه آموزش با کیفیت و تمرکز بر استخدام دانشجویان خود شهرت دارد. سرمایه‌گذاری بر نوآوری‌های تکنولوژی و حضور فعال در صنایع و جوامع مختلف نیز از برتری‌های این دانشگاه است. این عوامل سبب شده دانشگاه اروپایی قبرس به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های قبرس شناخته شود.

دانشگاه اروپایی قبرس
بهترین دانشگاه های قبرس

 دانشکده پزشکی این دانشگاه از اعتبار و کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است. دانشجویان بسیاری برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در این دانشگاه ثبت نام می‌کنند. تحصیل در رشته‌های مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه ممکن است. برخی از رشته‌های پرطرفدار دانشگاه عبارت اند از پزشکی، ارتباطات و مطالعات رسانه، علوم کامپیوتر و روان‌شناسی.

دانشگاه خاور نزدیک (Near East University)

این دانشگاه نیز در قبرس شمالی واقع شده و جزو مؤسسات آموزش عالی خصوصی است. این دانشگاه در سال 1988 تأسیس شد و بیش از 26000 دانشجو و 1200 کارمند دارد. امکانات آموزشی این دانشگاه عبارت اند از 20 دانشکده و 220 دپارتمان، 4 مرکز آموزش شغلی، 28 مؤسسه تحقیقاتی و 3 دبیرستان مرتبط با دانشگاه. این دانشگاه در رتبه‌بندی Times Higher Education سال 2020 جزو 200 دانشگاه برتر انتخاب شد. امکانات گسترده آموزشی، تمرکز بر روابط  بین‌المللی و انجام تحقیقات گسترده از دلایل انتخاب این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های قبرس است.

دانشگاه بین‌المللی قبرس (Cyprus International University)

دانشگاه بین‌المللی قبرس یکی از معتبرترین و بهترین دانشگاه های قبرس محسوب می‌شود که در سال 1997 تأسیس شد. این دانشگاه در نیکوزیا پایتخت قبرس واقع شده است و برای کیفیت بالای آموزشی خود شناخته شده است. زبان اصلی تدریس در این دانشگاه انگلیسی است و رشته‌های متنوعی را ارائه می‌کند. برخی از امکانات این دانشگاه عبارت اند از کتابخانه‌های مجهز، مراکز ورزشی، مرکز روباتیک، نوازندگی، خدمات درمانی، خوابگاه و غیره. 33 رشته در مقطع کارشناسی و 12 رشته تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ارائه می‌شود.

دانشگاه فردریک  (Fredrick University)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های قبرس که در نیکوزیا واقع شده است دانشگاه فردریک است. تأسیس این دانشگاه به سال 2007 بر می‌گردد. رشته‌های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه بسیار متنوع اند و انتخاب‌های بسیاری را برای شما فراهم می‌کنند. زمینه‌های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه عبارت اند از هنر، معماری، بازرگانی، آموزش، سلامت، علوم انسانی و رسانه. 24 برنامه تحصیلی کارشناسی، 31 برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد و 11 برنامه تحصیلی دکترا در این دانشگاه ارائه می‌شود. برخی از رشته‌های پرطرفدار دانشگاه فردریک عبارت اند از طراحی داخلی، علوم کامپیوتر، داروسازی، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک و روان‌شناسی.

دانشگاه نیکوزیا قبرس
بهترین دانشگاه های قبرس

دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia)

دانشگاه نیکوزیا بزرگترین دانشگاه قبرس است. اگر به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه های قبرس هستید، حتماً دانشگاه نیکوزیا را بررسی کنید. بیش از 12000 دانشجو از 70 کشور جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. برخی از اقدامات این دانشگاه عبارت اند از سرمایه‌گذاری در توسعه برنامه‌های مختلف، همکاری با دیگر دانشگاه‌ها و تمرکز بر شغل‌های بین‌المللی، ساخت امکانات تحقیقاتی نوین و بهبود تجربه دانشجویان در دانشگاه و فضای مجازی.

 دانشگاه نیکوزیا با همکاری دانشگاه St George لندن نخستین و بزرگترین دانشکده پزشکی قبرس را راه‌اندازی کرده است. بیش از 4 دهه از تأسیس این دانشگاه می‌گذرد و توانسته همواره جایگاه خود به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های قبرس را تثبیت کند.

 حدود 100 برنامه تحصیلی مختلف در 6 دانشکده ارائه می‌شوند. رشته‌های برتر این دانشگاه عبارت اند از پزشکی، علوم سلامت، علوم آموزشی، بلاک‌چین، حقوق، حسابداری، معماری و روابط بین‌الملل. این دانشگاه در جهت ایجاد ارتباط و همکاری مؤثر با دیگر دانشگاه‌ها نیز عملکردی موفق داشته است. به‌علاوه، دانشگاه نیکوزیا در ساخت 25 مرکز تحقیقاتی و مؤسسه آموزشی نقش مؤثری داشته است.

دانشگاه اروپایی لفکه European University of Lefke

نام دیگری که در لیست بهترین دانشگاه های قبرس شمالی مشاهده می‌شود، دانشگاه اروپایی لفکه است. این دانشگاه در سال 1989 تأسیس شد و از 1990 آغاز به کار کرد. این دانشگاه روی تپه‌ای در یکی از زیباترین نقاط قبرس واقع شده و منظره بی‌نظیری از دریای مدیترانه دارد. دانشگاه لفکه به عنوان یکی از برترین‌های آموزشی، میزبان 11000 دانشجو از 65 کشور مختلف است. 84 برنامه تحصیلی کارشناسی و 37 برنامه تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ارائه می‌شوند. تعداد همکاری‌ها و برنامه‌های بین‌الملل این دانشگاه نیز قابل توجه است.

دانشگاه اوپن قبرس  (Open University of Cyprus)

این مؤسسه در سال 2002 تأسیس شد و توانسته جایگاه خود را به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های قبرس پیدا کند. تمرکز اصلی این دانشگاه طراحی و ارائه برنامه‌های درسی و برنامه‌های شغلی متعدد است. دوره‌های ارائه شده در این دانشگاه از سیستم انتقال اعتبار اروپایی (ECTS) پیروی می‌کنند. این امر سبب فراهم شدن فرصت انجام تبادلات بین دانشگاه‌های مختلف می‌شود. یکی از برنامه‌های این دانشگاه در راستای هدف ارائه آموزش مادام‌العمر، برنامه اطلاع رسانی آن است. افراد می‌توانند از تمامی رویدادهای به‌روز و راه‌کارهای جالب در زمینه توسعه شغلی و فردی مطلع شوند.

سخن پایانی

تحصیل در بهترین دانشگاه های قبرس فرصتی استثنائی است. با مهاجرت تحصیلی به این کشور فرصتی عالی برای پیشرفت در همه ابعاد زندگی به دست می‌آورید. برخی از مزایای تحصیل در قبرس عبارت اند از موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر، اعتبار بالای مدارک دانشگاهی، امکانات آموزشی پیشرفته، امکان استفاده از برنامه‌های تبادل دانشجو، هزینه‌های معقول و امکان کار و اقامت در قبرس. با انتخابی صحیح و آگاهانه آینده‌ای درخشان برای خود رقم بزنید.

مشاوران تخصصی موسسه مهاجرتی علم ویرا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور همراه شما خواهند بود. شما می توانید برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با شماره 09142941348 تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در سایت است با مشاوران ویرا در ارتباط باشید. کارشناسان ویرا به صورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان خواهند بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

آیا نیاز به مشاوره تخصصی دارید ؟
فرم را پر کنید تا کارشناسان ما تماس بگیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *