سالانه دانشجویان بسیاری تصمیم می‌گیرند در کشوری خارجی به تحصیل بپردازند. بلاروس یکی از کشورهای محبوب میان مهاجران بلاروس است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی را دارید، بهتر است دانشگاه‌های کشور مقصد را بشناسید. دانشگاه محل تحصیل شما جایی است که چند سال عمده وقت خود را در آن خواهید گذرانید. بنابراین، انتخابی درست و آگاهانه حیاتی است. حدود ۴۷ دانشگاه برتر در کشور بلاروس قرار دارد. از این میان برخی از دانشگاه‌ها از جنبه‌های مختلف نسبت به بقیه برتری دارند. در این مطلب قصد داریم شما را با بهترین دانشگاه های بلاروس و مزایای تحصیل در آن‌ها آشنا کنیم. اگر به مهاجرت تحصیلی فکر می‌کنید این مطلب را از دست ندهید.

تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس می‌تواند فرصتی بی‌نظیر و ارمغان آور تجربه‌های نوینی برای شما باشد. بلاروس کشوری در اروپای شرقی با تاریخی غنی است. پایتخت بلاروس شهر مینسک است و بهترین دانشگاه های بلاروس نیز اکثراً در همین شهر واقع شده‌اند. دانشگاه‌های بلاروس تنوع رشته‌ای خوبی را ارائه کرده و از اعتبار خوبی در سطح جهان برخوردارند. یکی از مزایای تحصیل در بلاروس که عامل جذب دانشجویان بسیاری است، هزینه پایین تحصیل و زندگی این کشور است.

زبان تحصیل در دانشگاه‌های بلاروس انگلیسی و روسی است. لازم به ذکر است که متقاضیان می‌توانند بدون مدرک زبان و با گذراندن دوره پادفک در دانشگاه‌های بلاروس پذیرش بگیرند. شما می‌توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیلات خود را ادامه دهید. به علاوه، امکان تحصیل در رشته‌های پرطرفدار علوم پزشکی نیز وجود دارد. با تحصیل در بهترین دانشگاه های بلاروس از مزایای متعددی بهره‌مند خواهید شد. در ادامه این مزایا را بررسی می‌کنیم.

مزایای تحصیل در بلاروس

دانشجویان ملاک‌های متعددی برای تحصیل در دانشگاه‌ها دارند. برای مثال امکانات دانشگاه، شرایط اقتصادی و فرهنگی کشور مقصد، هزینه تحصیل و … از جمله معیارهای تعیین کننده هستند. همان گونه که پیش از این اشاره کردیم، اعتبار بالای مدارک دانشگاهی بلاروس یکی از مزایای آن است. بدیهی است که با تحصیل در بهترین دانشگاه های بلاروس از مزایای بیشتری بهره‌مند خواهید شد. برخی از این مزایای به شرح زیر هستند:

  • هزینه پایین تحصیل و زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
  • آموزش پیشرفته مطابق با استانداردهای آموزشی اروپایی
  • تأیید و پذیرش مدارک بسیاری از دانشگاه‌های بلاروس توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران
  • امنیت بالای بلاروس و روابط بین‌المللی خوب با دیگر کشورها
  • امکان اخذ اقامت در بلاروس یا دیگر کشورهای اروپایی پس از اتمام تحصیل
  • امکان تحصیل در رشتههای پزشکی بدون آزمون ورودی و تنها بر اساس سوابق تحصیلی
  • تنوع بسیار زیاد رشته‌های تحصیلی ارائه شده در مقاطع مختلف
  • عدم نیاز به مدرک زبان
  • به رسمیت شناخته شدن دوره‌های تحصیلی بلاروس توسط WHO، MCI، UNESCO و COUNCIL OF EOUROPE.

معرفی بهترین دانشگاه های بلاروس

تعداد دانشگاه‌های معتبر و برجسته کشور بلاروس کم نیست. ما در ادامه سعی کرده‌ایم برترین دانشگاه‌های بلاروس بر اساس معیارهای جهانی را به شما معرفی کنیم. عوامل متعددی نظیر کیفیت آموزش، امکانات، فعالیت‌های پژوهشی، سابقه دانشگاه، همکاری‌های بین‌المللی و … در تعیین جایگاه دانشگاه نقش دارند.

بهترین دانشگاه های بلاروس

دانشگاه دولتی بلاروس (Belarusian State University)

این دانشگاه در سال ۲۰۲۱ در نظام رتبه‌بندی QS توانسته است جایگاه ۳۳۱۷ جهان را کسب کند. این رتبه نشان از اعتبار بالا و امکانات برجسته این دانشگاه است. رتبه این دانشگاه در سطح کشوری نیز ۱ است. تأسیس این دانشگاه به سال ۱۹۲۱ باز می‌گردد. دانشگاه دولتی بلاروس در صدر لیست بهترین دانشگاه های بلاروس قرار دارد. این دانشگاه دولتی در شهر مینسک واقع شده است. مدارک ارائه شده این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم و فناوری ایران است. در نتیجه با تحصیل در این دانشگاه برای کاریابی یا ادامه تحصیل در ایرن مشکلی نخواهید داشت.

این دانشگاه دانشجویان بین‌المللی را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش می‌کند. در حال حاضر بالغ بر ۳۰ هزار دانشجو در این دانشگاه به تحصیل اشتغال دارند. تعداد اساتید این دانشگاه نیز حدود ۳ هزار نفر است و سبب شده دانشگاه دولتی بلروس در میان برترین دانشگاه‌ها از نظر نسبت دانشجو به استاد قرار بگیرد. پذیرش این دانشگاه از طریق سوابق تحصیلی و آزمون ورودی انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که این دانشگاه با بیش از ۴۰۰ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی مختلف در سراسر جهان همکاری می‌کند.

بهترین دانشگاه های بلاروس

دانشگاه ملی فناوری بلاروس؛ بهترین دانشگاه های بلاروس

یکی دیگر از دانشگاه‌های موجود در لیست دانشگاه های برتر بلاروس، دانشگاه ملی این کشور است. برای ادامه تحصیل در این دانشگاه نیازمند گذراندن و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه هستید. همان‌گونه که از اسم این دانشگاه مشخص است، تمرکز آن بر ارائه رشته‌های فنی مهندسی است. البته، رشته‌های علوم انسانی، فرهنگ و هنر و … نیز در این دانشگاه ارائه می‌شوند. این دانشگاه نیز در سه مقطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از سراسر جهان دانشجو می‌پذیرد. رتبه جهانی دانشگاه فنی بلاروس ۱۰۰۰-۸۰۱ بوده و مدارک آن مورد تأیید وزارت علوم و فناوری ایران اند.

دانشگاه ملی فناوری به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های بلاروس شناخته شده است. این دانشگاه از سال ۱۹۲۰ آغاز به کار کرده و رشته‌های متنوعی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. این دانشگاه دارای ۱۷ دانشکده مختلف است و حدود ۳۵۰۰۰ دانشجو در رشته‌ها و مقاطع مختلف دارد. وجود ۳۵ آزمایشگاه تحقیقاتی و ۱۰ انستیتو از جمله امتیازات این دانشگاه است. این دانشگاه علاوه بر ارائه امکانات آموزشی برجسته، امکانات تفریحی و رفاهی متعددی را نیز برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. برخی از این امکانات عبارت اند از زمین‌های ورزشی، مراکز فرهنگی، کتابخانه‌ها، گروه‌های دانشجویی و … .

بهترین دانشگاه های بلاروس

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس

سومین دانشگاهی که در لیست بهترین دانشگاه های بلاروس جای گرفته است دانشگاه  دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۴ تأسیس شد و محور اصلی فعالیت آن آموزش دانشجویان در زمینه‌های علوم کامپیوتر، رادیو الکترونیک و ارتباطات از راه دور است. این دانشگاه نیز در شهر مینسک واقع شده است و تحصیل به زبان‌های انگلیسی و روسی را ارائه می‌کند. حدود ۱۷ هزار دانشجو در مقاطع مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. تعداد کارکنان دانشگاه نیز به بیش از ۲ هزار نفر می‌رسد.

بر اساس آخرین رتبه‌بندی وب‌سایت EduRank این دانشگاه در جایگاه ۳۷۹۸ جهان قرار دارد. این رنکینگ ها نشان دهنده‌ی این است که این دانشگاهی کی از بهترین دانشگاه های بلاروس است. برخی از دانشکده‌های این دانشگاه عبارت اند از دانشکده مهندسی و اقتصاد، دانشکده سیستم‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای، دانشکده فناوری اطلاعات و دانشکده رادیو مهندسی و الکترونیک. با تحصیل در هر یک از رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه مدرک شما مورد تأیید وزارت علوم ایران خواهد بود.

بهترین دانشگاه های بلاروس

دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس؛ بهترین دانشگاه های بلاروس

همان گونه که پیش از این نیز اشاره کردیم، امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی در بلاروس وجود دارد. اگر قصد تحصیل در این رشته را دارید بهتر است دوران تحصیل خود را در یکی از بهترین دانشگاه های بلاروس بگذرانید. تأسیس این دانشگاه به سال ۱۹۲۱ باز می‌گردد. این دانشگاه به دلیل کیفیت بالای آموزش و پژوهش توانسته است به مرکزی شناخته شده در سطح بین‌المللی تبدیل شود. رتبه این دانشگاه در سطح جهان ۴۲۵۵ و در اتحادیه اروپا ۱۱۵۰ است.

این دانشگاه در شهر مینسک واقع شده و رشته‌های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. یکی از مزایای این دانشگاه امکانات منحصر به فرد تحقیقاتی و پژوهشی آن است. برخی از رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه عبارت اند از پزشکی، زیست‌شناسی، روان‌شناسی، جراحی، انکولوژی و تحقیقات سرطان، فیزیک، دندان‌پزشکی، داروسازی و رادیولوژی. از جمله امکانات رفاهی و تفریحی این دانشگاه نیز می‌توان به خوابگاه، زمین‌های ورزشی و کتابخانه‌های مجهز اشاره کرد.

بهترین دانشگاه های بلاروس

دانشگاه دولتی یانکا کاپولا در گرودنو

دانشگاه دولتی یانکا کاپولا یکی دیگر از بهترین دانشگاه های بلاروس به شمار می‌آید. این دانشگاه در سال ۱۹۴۰ تأسیس شده و در رشته‌ها و مقاطع مختلفی دانشجو می‌پذیرد. رتبه جهانی این دانشگاه بر اساس نظام رتبه‌بندی UniRank در جایگاه ۲۴۵۲ قرار دارد. این دانشگاه دارای بیش از ۱۵۵۰۰ دانشجو است. همچنین، با نرخ پذیرشی نزدیک به ۷۰ درصد یکی از بهترین گزینه‌های شما برای ادامه تحصیل در بلاروس باشد. این دانشگاه دارای ۱۵ دانشکده و ۷۱ دپارتمان مختلف بوده و تنوع رشته‌های ارائه شده در آن زیاد است. برخی از این رشته‌ها عبارت اند از فیزیک، پزشکی، زیست، علوم کامپیوتر، مهندسی شیمی، اقتصاد، تجارت و علوم سیاسی. لازم به ذکر است که این دانشگاه نیز از جمله مراکز آموزشی مورد تأیید وزارت علوم ایران است.

بهترین دانشگاه های بلاروس

دانشگاه دولتی اقتصاد بلاروس

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های بلاروس که در شهر مینسک واقع شده است، دانشگاه دولتی اقتصاد بلاروس است. این دانشگاه در سال ۱۹۳۳ تأسیس شده و در حال حاضر حدود ۲۷۵۰۰ دانشجو دارد. رتبه این دانشگاه ۳۹۸۵ بوده و در مقاطع مختلف تحصیلی دانشجو می‌پذیرد. پذیرش این دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی متقاضیان و آزمون ورودی انجام می‌گیرد. علاوه بر امکانات آموزشی و پژوهشی با کیفیتی که سبب شده دانشگاه BSEU یکی از برترین دانشگاه‌های بلاروس به شمار بیاید، امکانات رفاهی متعددی نیز در این دانشگاه وجود دارد. برخی از ان امکانات عبارت اند از کتابخانه، امکانات ورزشی، کمک هزینه و بورسیه و برنامه‌های تبادل دانشجو.

جمع‌بندی

تحصیل در بلاروس انتخاب دانشجویان بسیاری است و مزایای متعددی را برای آن‌ها به همراه دارد. در این مطلب تلاش کردیم شما را با بهترین دانشگاه های بلاروس آشنا کنیم. با تحصیل در این دانشگاه‌ها در عین پرداخت هزینه‌ای مناسب از امکانات آموزشی با کیفیتی برخوردار خواهید شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *