اوکراین یکی از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور سالانه دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان می‌پذیرد. مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین شیوه‌های مهاجرت به اوکراین است. یکی از مهم‌ترین موارد در پروسه مهاجرت تحصیلی شناخت دانشگاه های کشور مقصد است. انتخاب صحیح دانشگاه، نقش به سزایی در روند تحصیل و اقامت شما خواهد داشت. تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین با مزایای بسیاری همراه است و می‌تواند آینده‌ای درخشان را برای شما رقم بزند.

 برای یافتن بهترین دانشگاه های هر کشور می‌توان به آمارهای مؤسسات رتبه‌بندی مراجعه کرد. این مراکز بر اساس معیارهایی مانند کیفیت آموزش و میزان فعالیت‌های تحقیقی-پژوهشی، رتبه دانشگاه ها را تعیین می‌کنند. استفاده از این منابع در روند تصمیم گیری و انتخاب دانشگاه مناسب به شما کمک می‌کند. اگر شما هم قصد مهاجرت و تحصیل در دانشگاه های اوکراین را دارید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تحصیل در اوکراین

سالانه دانشجویان بسیاری خواستار ادامه تحصیل در اوکراین هستند. تحصیل در دانشگاه های کشورهای خارجی فرصتی بی‌نظیر با ارائه تجربه‌های نوین است. شما نه تنها تحصیلات خود را ادامه می‌دهید؛ بلکه با یک فرهنگ، سبک زندگی و زبان جدید نیز آشنا می‌شوید. با اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های اوکراین از مزایای تحصیلی متعددی نیز بهره‌مند خواهید شد. دانشگاه های اوکراین از جایگاه خوبی در جهان برخوردار هستند. به همین سبب سالانه متقاضیان زیادی خواهان اخذ پذیرش از این دانشگاه ها هستند. این دانشگاه ها با ارائه آموزشی مطابق با استانداردهای جهانی، محیط چند ملیتی و امکانات متعدد از مقاصد محبوب دانشجویان به شمار می‌روند.

زبان تحصیل در دانشگاه های اوکراین انگلیسی، روسی و اوکراینی است. بنابراین، با داشتن مدرک زبان یا گذراندن دوره پادفک می‌توانید در دانشگاه های اوکراین تحصیل کنید. اعتبار بالا و کیفیت آموزش سبب معتبر بودن مدارک دانشگاه های اوکراین در بسیاری از کشورها شده است. مدارک دانشگاه های برتر این کشور مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیز می‌باشد.

مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین

همانطور که پیش از این ذکر شد، تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین با مزایای متعددی همراه است. برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور عبارت اند از:

  • هزینه مناسب: به‌طور کلی، هزینه‌های تحصیل در این کشور مقرون به صرفه است. هزینه‌های مربوط به اسکان و زندگی در این کشور نیز مناسب است. به علاوه، دانشجویان می‌توانند با اسکان در خوابگاه‌ها از هزینه‌های اسکان خود بکاهند.
  • سطح بالای آموزش: دانشگاه های اوکراین از سابقه و اعتبار خوبی برخوردارند. سیستم آموزشی دانشگاه های این کشور از قرارداد بولونیا پیروی کرده و مطابق با ۴۶ کشور اروپایی دیگر است.
  • ارائه مدارک معتبر: عضویت در کنوانسیون لاهه و لیسبون روند به رسمیت شناخته شدن مدارک را ساده‌تر کرده است. مدارک اخذ شده از اوکراین در بسیاری از کشورهای جهان معتبر است.
  • زبان‌های مختلف آموزش: تحصیل در مقاطع مختلف به سه زبان انگلیسی، روسی و اوکراینی امکان پذیر است. به علاوه، برگزاری دوره‌های آموزشی، شما را برای تحصیل به زبان انتخابی‌تان آماده می‌کند.
  • رشته‌های متنوع: تحصیل در اوکراین در گستره متنوعی از رشته‌ها امکان پذیر است. شما می‌توانید بر حسب علاقه رشته‌های پزشکی، مهندسی، حقوقی، علوم انسانی و … را انتخاب کنید.
بهترین دانشگاه های اوکراین

رنکینگ بهترین دانشگاه های اوکراین

رتبه جهانی دانشگاه های مختلف به معیارهای متعددی وابسته است. سازمان رتبه‌بندی QS هر ساله دانشگاه های مختلف را بررسی کرده و رتبه آن‌ها را اعلام می‌کند. رتبه جهانی بهترین دانشگاه های اوکراین را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

  • دانشگاه ملی کارازین خارکف اوکراین (V.N. Karazin Kharkiv National University): 477
  • دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کی‌یف (Taras Shevchenko National University of Kyiv): 650 – ۶۰۱
  • دانشگاه ملی تکنیکال اوکراین (National Technical University, Kharkiv Polytechnic Institute): 700-651 دانشگاه ملی تکنیکال اوکراین، مؤسسه پلی تکنیک ایگور سیکورسکی کی‌یف (Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute): 750-701
  • دانشگاه دولتی سومی (Sumy State University): 750-701
  • دانشگاه ملی پلی تکنیک لویو (Lviv Polytechnic National University): 1000-801

مدارک همه دانشگاه های بالا مورد تأیید وزارت علوم ایران است. بنابراین، اگر پس از تحصیلات خود قصد بازگشت به ایران داشتید، مشکلی برای کاریابی شما به وجود نخواهد آمد. در ادامه هر یک از این دانشگاه ها را بررسی خواهیم کرد.

دانشگاه ملی کارازین خارکف اوکراین (V.N. Karazin Kharkiv National University)

این دانشگاه در سال ۱۸۰۴ و به سبب تلاش‌های روشنفکر اوکراینی، Vasily Karzin تأسیس شد. دانشگاه کارازین از قدیمی‌ترین دانشگاه های اروپا و جزو بهترین دانشگاه های اوکراین است. دانشگاه کارازین عضو انجمن بین‌المللی دانشگاه ها، انجمن دانشگاه های اروپایی و از مؤسسان انجمن دانشگاه های اوراسیایی است.

 این دانشگاه دارای ۱۲۰ دپارتمان در ۲۰ دانشکده مختلف است. برخی از دانشکده‌های برتر این دانشگاه عبارت اند از مؤسسه تکنولوژی‌های برتر و فیزیک و تکنولوژی، دانشکده علوم کامپیوتر و دانشکده فیزیک انرژی.

 این دانشگاه دارای یک ساختمان اصلی، ساختمان شمالی، ساختمان علمی مرکزی و پردیس دانشجویی است. دیگر مراکز دانشگاه کارازین عبارت اند از ۳ مؤسسه تحقیقاتی، باغ گیاه‌شناسی، موزه تاریخ دانشگاه، موزه تاریخ طبیعی و موزه باستان شناسی و مردم شناسی.

در حال حاضر حدود ۱۷ هزار دانشجو در ۱۱۵ رشته مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. ۲۶% این تعداد را دانشجویان بین‌الملل تشکیل می‌دهند. از رشته‌های محبوب دانشگاه کارازین می‌توان به فیزیک، باستان‌شناسی، حقوق و علوم کامپیوتر اشاره کرد.

دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کی‌یف (Taras Shevchenko National University of Kyiv)

این دانشگاه که به نام KNU نیز شناخته می‌شود در سال ۱۸۳۴ تأسیس شد. KNU در شهر کی‌یف واقع شده و همواره به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های اوکراین شناخته شده است. دانشگاه تاراس شفچنکو میزبان قریب به ۲۴ هزار دانشجو است.

ساختمان قرمز این دانشگاه به عنوان سمبل تحصیلات عالی در اوکراین شناخته می شود. برخی از ساختمان‌های مهم این دانشگاه عبارت اند از باغ گیاه‌شناسی، ساختمان زرد مربوط به دپارتمان علوم انسانی و کتابخانه Maksymovych که بزرگترین کتابخانه کشور است. ۱۳ دانشکده، ۸ مؤسسه، یک مرکز تحقیقاتی و ۲ کالج نیز در این دانشگاه وجود دارد.

در زمینه فعالیت‌ها و ارتباطات بین‌المللی نیز این دانشگاه عملکرد درخشانی از خود نشان داده است. این دانشگاه با حدود ۲۳۰ مؤسسه علمی و آموزشی و با بیش از ۴۰۰ دانشگاه مختلف قرارداد همکاری امضا کرده است.

بهترین دانشگاه های اوکراین

دانشگاه ملی تکنیکال اوکراین، مؤسسه پلی تکنیک خارکف (National Technical University, Kharkiv Polytechnic Institute)

دانشگاه ملی تکنیکال اوکراین در سال ۱۸۸۵ تأسیس شد و در بیش از ۱۳۰ سال فعالیت خود یکی از بهترین دانشگاه های اوکراین بوده است. سابقه طولانی این دانشگاه آن‌ را به عضوی جدایی ناپذیر از تاریخچه علمی اوکراین مبدل کرده است. این دانشگاه ۷ مؤسسه آموزش عالی را پایه‌گذاری کرده است. برخی از این مراکز عبارت اند از Kharkiv Aviation Institute، Kharkiv National University of Engineering and Architecture و Kremenchug State Polytechnic Institute.

مراکز علمی آموزشی این دانشگاه نیز از تنوع بالایی برخوردارند. مهم‌ترین مراکز علمی این دانشگاه عبارت اند از ۵ مؤسسه علمی-آموزشی، مؤسسه نظامی، ۸۹ دپارتمان، کالج کامپیوتر و تکنولوژی، مرکز آموزش از راه دور و فناوری اطلاعات پیشرفته.

بیش از ۴۰۰ نفر کادر آموزشی، ۱۲۰۰۰ دانشجوی دانشگاه را تعلیم می‌دهند. بالغ بر ۱۲۰۰ دانشجوی بین‌الملل از ۴۳ کشور جهان نیز در این دانشگاه مشغول به تحصیل اند.

به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های اوکراین امکانات بسیاری در این مؤسسه وجود دارد. برخی از این امکانات عبارت اند از ۱۵ خوابگاه دانشجویی، مجموعه‌های ورزشی، کمپ ورزش و تفریح و کتابخانه تحقیقاتی مدرن با بیش از ۱٫۵ میلیون کتاب.

دانشگاه ملی تکنیکال اوکراین، مؤسسه پلی تکنیک ایگور سیکورسکی کی‌یف (Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute)

مؤسسه پلی‌تکنیک کی‌یف در سال ۱۹۸۹ تأسیس شد و اکنون از جمله برجسته‌ترین و بهترین دانشگاه های اوکراین است. این دانشگاه دارای دو پردیس در کی‌یف و اسلاووتیچ است که مجموعاً میزبان ۳۶ هزار دانشجو هستند.

اغلب دوره‌های آموزشی به زبان‌های اوکراینی، روسی و انگلیسی ارائه می‌شوند. وجود ۲۹ کالج مختلف، خوابگاه، کتابخانه و امکانات ورزشی از خدمات این دانشگاه اند.

دانشگاه دولتی سومی (Sumy State University)

این دانشگاه در شهرSumy  در شرق اوکراین واقع شده است. در آغاز، دانشگاه سومی بخشی از مؤسسه پلی ‌تکنیک خارکیف بود و سال ۱۹۹۳ عنوان دانشگاه گرفت. این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های اوکراین امکانات رفاهی با کیفیتی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. این امکانات عبارت اند از وورک‌شاپ ادبیات، گروه‌های تئاتر، کلوپ رقص، خدمات روانشناسی و امکانات لازم برای حدود ۴۰ نوع ورزش.

بیش از ۷۰ رشته تحصیلی در مقاطع مختلف برای دانشجویان ارائه شده است. برخی از این رشته‌ها عبارت اند از پزشکی، علوم کامپیوتر، مدیریت، مهندسی مکانیک، بازرگانی و هنر.

دانشگاه ملی پلی‌تکنیک لویو (Lviv Polytechnic National University)

این دانشگاه در شهر لویو، یکی از مراکز برجسته فرهنگی و تجاری اوکراین واقع شده است. دانشگاه پلی‌تکنیک لویو در سال ۱۸۱۶ تأسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه فنی کشور اوکراین است. این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگترین مؤسسات پلی‌تکنیک و بهترین دانشگاه های اوکراین نیز شناخته می‌شود.

در حال حاضر این دانشگاه در ۱۱۴ دپارتمان مختلف در ۱۶ مؤسسه آکادمیک خدمت رسانی می‌کند. تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است که همه متقاضیان باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. برخی از رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه عبارت اند از علوم کامپیوتر، مهندسی، مهندسی راه‌سازی، مهندسی مکانیک، ریاضی و آمار، بازرگانی و مدیریت، حسابداری و معماری.

سخن پایانی

اوکراین کشوری در اروپای شرقی و از مقاصد محبوب دانشجویان است. تعداد دانشجویان بین‌المللی اوکراین در سال گذشته بیش از ۷۲ هزار نفر اعلام شد که نشانه محبوبیت این کشور است. تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین فرصت‌های تحصیلی و شغلی متنوعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. اوکراین عضو برنامه بولونیا بوده و مدارک آن در سراسر اروپا معتبر خواهد بود. کیفیت بالای آموزش، برنامه‌های تبادل دانشجو و فرصت‌های شغلی متعدد از دیگر مزایای تحصیل در اوکراین هستند.

بهتر است زیر نظر یک مؤسسه مهاجرتی متخصص برای مهاجرت به اوکراین اقدام کنید. ما در موسسه مهاجرتی ویرا خدمات لازم را برای تسهیل مهاجرت شما ارائه خواهیم کرد. ما بهترین خدمات مهاجرتی اوکراین را به متقاضیان مهاجرت به اوکراین ارائه می کنیم. برای دریافت مشاوره مهاجرتی تلفنی با شماره ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس بگیرید. کارشناسان مجرب ما به صورت تمام وقت خدمات مورد نظرتان را ارائه خواهند داد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *