در دنیای امروز افراد بسیاری از کشور‌های مختلف به منظور تحصیل در ترکیه، کار و دیگر موارد به کشور‌های دیگر مهاجرت می‌کنند. یکی از کشور‌هایی که به دلایل مختلف مقصدی مناسب برای مهاجران به خصوص مهاجران ایرانی تلقی می‌شود، کشور ترکیه است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع ویزای مهاجرتی ترکیه آشنا کنیم.

کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشور‌هایی است که در مرز قاره اروپا و آسیا قرار دارد. بخش اعظم این کشور در آسیا و بخش کوچکی از آن نیز در اروپا قرار گرفته است. اکثر مردم این کشور مسلمان هستند و زبان رسمی این کشور نیز ترکی است.

کشور ترکیه یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای مهاجران ایرانی است. تشابه فرهنگی بسیاری بین دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد. همین موضوع زندگی ایرانیان در این کشور را ساده می‌کند. علاوه بر این، زبان ترکی تشابهات زیادی به زبان فارسی دارد. همین باعث شده که یادگیری زبان ترکی برای افراد فارسی زبان راحت‌تر از سایرین باشد.

هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه نسبت به بسیاری از کشور‌های هم سطح، ارزان‌تر بوده و زندگی در آن را ساده‌تر می‌کند. دانشگاه‌های معتبر و با کیفیت بسیاری در این کشور وجود دارد. فرصت‌های شغلی مناسبی در این کشور وجود دارد که افراد زیادی را به فکر اخذ انواع ویزای مهاجرتی ترکیه می‌اندازد.

چه کسانی باید ویزای ترکیه بگیرند؟

چنان که می‌دانید ویزا در حقیقت مجوز ورود اتباع خارجی به یک کشور است. برای ورود به کشور ترکیه برخی از افراد وجود دارند که از اخذ ویزا معاف هستند. این قانون شامل اتباع کشور‌هایی است که روابط دیپلماتیک خوبی با کشور ترکیه دارند. باقی افراد برای ورود به کشور ترکیه بسته به هدف سفر ملزم به گرفتن انواع ویزای ترکیه هستند.

افرادی که نیازمند دریافت ویزا هستند به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول افرادی هستند که می‌توانند برای ویزای الکترونیکی یا استیکر ویزا درخواست دهند.

دسته دوم نیز افرادی هستند که برای هر هدفی باید ویزای ترکیه را اخذ نمایند.

 

اتباع کدام کشور ها برای مهاجرت به ترکیه نیازی به ویزا ندارد؟

چنان که پیش از این گفته شد، اتباع برخی کشور‌ها برای ورود به انواع ویزای مهاجرتی ترکیه ندارند. لیست کشور‌هایی که اتباع آن تنها با کارت شناسایی خود می‌توانند وارد ترکیه شوند:

 • آلمان
 • بلژیک
 • فرانسه
 • گرجستان
 • هلند
 • اسپانیا
 • سوئیس
 • ایتالیا
 • جمهوری ترک قبرس شمالی
 • لیختن اشتاین
 • لوکزامبورگ
 • مالت
 • کشور پرتغال
 • یونان

انواع ویزای ترکیه

انواع ویزای ترکیه شامل ویزای کسب و کار و توریستی، ویزای مهاجرتی و برخی ویزا‌های دیگر است. برای اینکه بدانید از انواع ویزای ترکیه ملزم به دریافت کدام هستید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

افراد بسیاری برای ترانزیت، بازدید توریستی، نشست تجاری، کنفرانس، سمینار، جلسه، جشنواره، نمایشگاه، فعالیت ورزشی، فعالیت فرهنگی-هنری و بازدید رسمی به ترکیه سفر می‌کنند. لازم است این افراد ویزای کسب و کار و توریستی این کشور را دریافت کنید.

انواع ویزای مهاجرتی ترکیه را برای زندگی و گرفتن اقامت در کشور ترکیه دریافت کنید.

برخی اهداف دیگر نیز وجود دارند که ویزا‌های بالا شامل آن‌ها نمی‌شود و لازم است که ویزای دیگری بگیرند. این اهداف شامل کاوش‌های باستان‌شناسی، هدف اکتشاف، هدف مستند، نماینده اپراتور تور، اهداف درمان پزشکی، هدف همراهی، هدف اتحاد خانواده، ویزای باربری یا ویزای دریایی هستند.

انواع ویزای ترکیه

انواع ویزای ترکیه شامل دو نوع تحصلی و کاری است.

ویزای مهاجرت تحصیلی

افرادی که به قصد تحصیل در ترکیه در مدارس یا دانشگاه‌ها به این کشور مهاجرت می‌کنند، باید ویزای تحصیلی را دریافت کنند.

ویزای مهاجرت کاری؛ انواع ویزای مهاجرتی ترکیه

اگر قصد زندگی و کار در کشور ترکیه را دارید، از بین انواع ویزای ترکیه لازم است که ویزای مهاجرت کاری را اخذ نمایید.

مراحل درخواست انواع ویزای ترکیه

برای درخواست و دریافت ویزای ترکیه لازم است برخی مراحل را طی کنید. انجام درست و دقیق این مراحل اهمیت بسیاری دارد. چرا که وجود هرگونه نقص یا خطا در این مراحل می‌تواند تأخیر قابل توجهی در کار شما ایجاد کند.

مرحله اول: با توجه به مواردی که توضیح داده شد، قبل از هر کاری به طور دقیق مشخص کنید که هدف شما از سفر به ترکیه چیست و برای این هدف به چه نوع ویزایی نیاز دارید.

مرحله دوم: مرحله‌ی دوم دریافت انواع ویزای مهاجرتی ترکیه، انتخاب زمان مناسب است. در نتیجه‌ی انتخاب درست زمان، کار‌های شما دچار عقب افتادگی و مشکل نمی‌شود.

مرحله سوم: بررسی کنید که درخواست ویزای خود را باید به کجا ارسال کنید.

مرحله چهارم: در این مرحله لازم است که به جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای خود اقدام کنید.

مرحله پنجم: بعد از انجام مراحل قبل و آماده شدن مدارک لازم، درخواست ویزای خود را ارسال کنید و منتظر پردازش و صدور ویزای خود باشید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای ترکیه

برای اخذ انواع ویزای ترکیه مانند اخذ ویزای هر کشور دیگری، نیاز است که برخی مدارک را ارائه دهید. این مدارک شامل موارد زیر است:

فرم درخواست ویزا: برای اخذ انواع ویزای مهاجرتی ترکیه لازم است که فرم درخواست ویزای این کشور را به صورت انلاین پر کنید. سپس پرینت گرفته و امضا کنید.

دو قطعه عکس: عکس‌هایی که برای اخذ ویزا آماده می‌کنید باید تمام رخ و در سایز ۶ در ۵ سانتی‌متری باشند، در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشند، پس زمینه آن‌ها سفید باشد، هیچ علامت جوهر یا چروکی روی آن‌ها نباشد و واضح و با کیفیت باشند.

پاسپورت: مورد بعدی که برای اخذ ویزا به آن نیاز دارید گذرنامه یا پاسپورت است. پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته و حداقل یک صفحه خالی داشته باشد.

دقت داشته باشید که پاسپورت شما تا در طول زمان بررسی مدارک و صدور ویزا در سفارت می‌ماند.

مدارک اقامت: مدرک بعدی که برای أخذ انواع ویزای مهاجرتی ترکیه، مدرکی دال بر اقامت شما در ترکیه است. به این منظور لازم است مدارکی ارائه دهید که محل اقامت شما را در مدتی که قرار است در ترکیه باشید، نشان می‌دهد. برای مثال رزرواسیون هتل یا دعوت نامه از طرف میزبان یا مدارک اخذ خوابگاه دانشجویی و مدارکی از این قبیل…

پشتیبانی مالی: برای اخذ انواع ویزای مهاجرتی ترکیه لازم است مدرکی ارائه دهید که نشان دهند تمکن مالی شما باشد. این مدرک می‌تواند، صورت حساب‌های بانکی در سه ماه گذشته شما، اثبات‌ درآمد به عنوان فیش حقوق، از اجاره، اثبات درآمد همسر و یا نامه پشتیبانی از شخصی که شما را پوشش مالی می‌دهد باشد. اثبات اینکه این شخص دارای امکانات لازم برای انجام این کار است. دقت کنید که برای مورد آخر صورت حساب بانکی پشتیبان شما نیز الزامی است.

بلیط: یکی دیگر از مواردی که برای اخذ ویزای کشور ترکیه باید ارائه دهید، رزرواسیون بلیط است.

بیمه پزشکی: بیمه پزشکی که برای ویزای ترکیه ارائه می‌کنید باید تمام خاک کشور ترکیه را پوشش دهد و ارزش آن حدود ۳۰۰۰۰ یورو باشد.

گواهی عدم سوء پیشینه: مدرک بعدی برای أخذ انواع ویزای مهاجرتی ترکیه، گواهی عدم سوءپیشینه است. یکی از مدارکی که در هنگام دریافت ویزای ترکیه باید توسط شما به سفارت ارائه شود، مدرکی دال بر نداشتن سء پیشینه است.

اثبات پرداخت هزینه: برای دریافت ویزای ترکیه باید بعد از پرداخت هزینه ویزا، مدرک اثبات آن را ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای شرایط خاص

علاوه بر مدارکی که ذکر شد برخی مدارک وجود دارند که برای اخذ انواع ویزای مهاجرتی ترکیه باید ارائه دهید. این مدارک برای ویزای تحصیلی شامل موارد زیر است:

 • نامه پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه آموزشی معتبر که باید شامل تاریخ و ثبت دقیق مدت اقامت شما در ترکیه باشد.
 • ریزنمرات و ارائه گواهی یا مدارک تحصیلی قبلی
 • ارائه نامه بورسیه تحصیلی

مدت زمان بررسی مدارک و صدور ویزا

برای دریافت انواع ویزای مهاجرتی ترکیه مدت زمانی که طول می‌کشد تا مدارک بررسی شود به کشوری محل زندگی شما بستگی دارد. میانگین مدت زمان دریافت ویزای ترکیه بین ۳ تا ۱۵ روز کاری است.

در مورد ویزای کاری ممکن است این مدت به ۲۵ روز کاری نیز افزایش پیدا کند. بنابراین؛ بهتر است ۶۰ روز قبل از موعد سفر به ترکیه برای درخواست ویزا و دریافت آن اقدام کنید.

جمع بندی

 

در این مقاله انواع ویزای ترکیه و نحوه‌ی دریافت آن ها را معرفی کردیم. این نکته را به یاد داشته باشید که دریافت ویزا مراحل زمان‌بری دارد. در نتیجه، دریافت آن را برای روزهای آخر نگذارید. علاوه بر این، در جمع‌آوری و تهیه‌ی مدارک لازم نهایت دقت را داشته باشید. هر اشتباهی در تهیه و آماده‌سازی مدارک، این پروسه را طولانی خواهد شد.اگر میخواهید مشغول تحصیل در ترکیه شوید علم ویرا به شما کمک می کند به راحتی در دانشگاه های دولتی بورسیه شوید و یا در دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون آزمون پذیرش بگیرید. برای دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه با شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس بگیرید تا مشاوران مؤسسه‌ی مهاجرتی علم ویرا به شما کمک کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.